life

در جمعیت بزرگسال بین 20 تا 79 ساله در ایران بیش از 4 میلیون فرد دیابتی وجود دارد که این رقم در سال 2035 به 4.8 میلیون نفر خواهد رسید.

به گزارش جی پلاس، دکتر صبا مرادی، مدرس کارگاه آموزشی تغذیه و دیابت با هدف آگاهی رسانی اطلاعات در زمینه دیابت و آشنایی با انسولین های مدرن که در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: مهمترین عوامل خطر دیابت نوع ۲ ، چاقی ، اضافه وزن و بی تحرکی است به طوری که آمارها نشان می دهند ۴۸ درصد مردم ایران دچار چاقی و اضافه وزن هستند. حتی مادرانی که فرزندان بالای ۴ کیلو به دنیا می آورند ، احتمال خطر دیابت نوع ۲ در آنها و هم فرزندشان در آینده وجود دارد.

وی ادامه داد: ارث عامل خطر دیگری است که چنانچه یکی از والدین دچار دیابت نوع ۲ باشد احتمال ابتلای فرزند آنها به دیابت نوع ۲ حدود ۱۲ درصد افزایش می یابد ولی اگر هم پدر و هم مادر دچار دیابت نوع ۲ باشند احتمال ابتلای دیابت در فرزند آنها بیش از ۴۰ درصد می شود اما همین زمینه ارثی با کنترل وزن ، تحرک داشتن و مصرف سبزیجات قابل پیشگیری است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اطلس دیابت idf ،تعداد ۳۸۲ میلیون فرد دیابتی در دنیا وجود دارد گفت: با توجه به پیش بینی ها تا سال ۲۰۳۵ این رقم به ۵۹۲ میلیون نفر خواهد رسید که ۸۰ درصد افراد دیابتی در کشورهای با درآمد متوسط و پایین زندگی می کنند. همچنین ۱۷۵ میلیون نفر از افراد دیابتی هنوز شناخته نشده اند.

مرادی با بیان اینکه در منطقه آفریقا و خاورمیانه، کشورمان ایران دارای بیشترین رشد دیابت است تصریح کرد: در جمعیت بزرگسال بین ۲۰ تا ۷۹ ساله در ایران بیش از ۴ میلیون فرد دیابتی وجود دارد که این رقم در سال ۲۰۳۵ به ۴٫۸ میلیون نفر خواهد رسید و میانگین هزینه بهداشتی برای هر فرد دیابتی در ایران بیش از یک میلیون تومان در سال است.

وی ترک سیگار را یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از دیابت نوع ۲ دانست و گفت: تنها با ۳۰ دقیقه ورزش در روز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ به میزان ۴۰ درصد کاهش می یابد همچنین در هر کیلومتر پیاده روی با سوزاندن ۶۵ کیلو کالری می توان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش داد.

منبع: ایسنا

کدخبر: 469067
ارسال نظر

موضوعات داغ