life

داشتن یک رژیم غذایی متعادل از انواع میوه ها و سبزیجات و پروتئین های بدون چربی یک راه اساسی برای مقابله با انواع بیماری هاست اما زندگی همیشه اینگونه پیش نمی رود و بیماری به سراغ ما می آید.

به گزارش جی پلاس، به اعتقاد دکتر حمید کوچه باغی، پزشک عمومی هر چند وقت یکبار در فرجه های کاری و زمان های تعطیل ممکن است ناگهان مجبور به مسافرت با دوستان و همکاران شوید و یکی از همکاران هم مریض است؛ در این زمان است که شما وقت کافی برای تهیه غذاهای مهم برای ایمنی و تقویت بدنتان ندارید و نمی توانید واکسیناسیون های لازم را هم انجام دهید.

در این مواقع است که خودتان می توانید با این بیماری ها مقابله کنید. حتی اگر خیلی دیر شده است باز هم می توانید با خوردن غذاهای خاص، بدن خود را در مبارزه با دریافت ویروس تقویت کنید و تعداد سلول های سفید خون را افزایش دهید که کار آنها دفاع از بدن در برابر بیماری هاست.

در تورنتوی کانادا " آماندا لی " متخصص تغذیه توضیح داده است که بهترین و بدترین غذاها به هنگام مریض شدن و سرماخوردگی چه چیزهایی هستند و ما در اینجا آنها را برایتان بیان کرده ایم که می توانید از این پیشنهادها بهره برده و استفاده کنید.

بهترین خوراکی ها برای درمان سرماخوردگی

زنجبیل

زنجبیل تازه زمانی که دچار آنفولانزا می شوید برای آرام کردن تهوع بسیار قوی و کارآمد و همچنین برای سرماخوردگی مفید است. لی می گوید: زنجبیل از لحاظ علمی حاوی آنتی اکسیدان قوی بوده، ضد التهاب نشان داده شده است و خاصیت ضد میکروبی آن به دلیل وجود یک ماده مناسب برای افزایش عملکرد ایمنی بدن در مبارزه با آسیب سلولی است.

لی توصیه می کند که ریشه آن را برش زده و در آب گرم با لیموی تازه, ادویه های گرم و مقداری عسل به مانند چای دم کنید که بسیار تسکین دهنده است.

شیر

بدن شما نیاز به مواد مفید دارد تا بتواند مصون بماند و سلول های سفید خون را برای مبارزه با بیماری ها افزایش دهد. غالبا زمانی که شما از سرماخوردگی و آنفولانزا رنج می برید نشانه های اشتها کاهش می یابد اما این روند باید هر چه زودتر بهبود یابد. در این زمان مواد غذایی سالم و غنی از ویتامین مانند میوه و ماست و شیر بسیار مفید هستند. با خوردن شیر، مخاط گلو افزایش می یابد و این به دلیل خامه شیر است که مخاط دهان و گلو را افزایش می دهد که این در درمان بیماری بسیار مناسب است.

ماست

ماست یک منبع خوبی از پروبیوتیک است که در داشتن روده ای سالم بسیار موثر بوده و سیستم ایمنی بدن را در مبارزه با عفونت ها بالا می برد.

لوبیا

لوبیای پخته در درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز کاملا شگفت انگیز است. نه تنها منبع کافی از پروتئین بدون چربی است بلکه تعداد گلبول های سفید را هم برای کاهش علائم سرماخوردگی و ویروس ها افزایش می دهد. تخم کدو تنبل هم به مانند لوبیا قرمز عمل می کند و یک جایگزین مناسب است.

سوپ

تمامی مادران از گذشته تاکنون درست کردن سوپ مرغ و رشته فرنگی را یکی از بهترین غذاها برای درمان سرماخوردگی می دانند و این واقعا حقیقت دارد. سوپ در مبارزه با سرماخوردگی به خصوص به علت کاهش التهاب دستگاه تنفسی کمک بسیاری می کند.

لی می گوید: به نظر می رسد ترکیبی از مرغ، پیاز، سیر، هویج و کرفس و رشته که معمولا در هر خانه ای پیدا می شود مواد اصلی این سوپ هستند که به عنوان یک ضد التهاب بسیار مناسب و مقوی عمل می کند. هم چنین به دلیل گرم بودن در از بین بردن گرفتگی های گلو هم بسیار موثر است.

پروتئین های بدون چربی

پروتئین های بدون چربی مانند ماهی و بوقلمون و مرغ و تخم مرغ به هنگام مریض شدن بسیار مهم هستند. این مواد غذایی در کمک به سوخت و ساز بدن و افزایش گلبول های سفید خون بسیار تاثیرگذار هستند.

لی می گوید: خوردن پروتئین، حتی زمانی که شما اصلا احساس مریض بودن هم ندارید بسیار اهمیت دارد. بدن شما نیاز به افزایش در تولید تعداد سلول های سفید خون در مبارزه با عفونت ها دارد و این مواد غذایی حاوی این خاصیت ها هستند.

چای

چای به هنگام سرماخوردگی و مخصوصا برای گلو بسیار مناسب است. اما باید بدانید منظور ما چای کافئین دار نیست بلکه چای گیاهی یا چای سبز که بدون کافئین است از بهترین ها هستند.

لی می گوید: مایعات گرم مانند آب جوشیده، چای بدون کافئین در شل کردن مخاط گلو و بیرون بردن آن از بدن بسیار موثر است.

آب نارگیل

همه شما احتمالا می دانید که هنگامی که دچار آنفلوانزا شده اید نوشیدنی ها کمک بسیاری در از بین بردن و رفع استفراغ و اسهال خواهند کرد. در این مواقع به جای خوردن نوشیدنی هایی دارای قندهای افزوده شده، آب نارگیل بخورید که یک منبع طبیعی از الکترولیت ها برای بازگرداندن تعادل به بدن است.

عسل

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده است، محققان دریافتند که یک تا دو قاشق چای خوری عسل در تسکین علائم عفونت تنفسی بسیار موثر است. چیزهای شیرین طبیعی باعث ترشح بزاق و کمک به خشک نشدن گلو می شود و آنتی اکسیدان های طبیعی و خواص ضد میکروبی موجود در آن به سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند.

بدترین خوراکی ها برای سرماخوردگی

نوشیدنی های کافئین دار

همه ما می دانیم که بیرون رفتن به هنگام مریض بودن و خوردن نوشیدنی های الکل دار چقدر در سرکوب سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار بوده و هشداردهنده هستند. به این ترتیب به هنگام سرماخوردگی و آنفلوانزا نوشیدنی های کافئین دار و الکل دار بسیار بسیار مضر است.

آب پرتقال حاوی قند

بسیاری از مادران عزیز به هنگام مریض شدن فرزندانشان نوشیدنی آب پرتقال را بسیار پیشنهاد می کنند.

لی می گوید: درست است که آب پرتقال حاوی ویتامین C است اما در مقابل همین آب پرتقال آماده و بسته بندی شده حاوی قند بسیار بوده که باعث کاهش تعداد سلول های سفید خون در مبارزه با عفونت می شود.

گوشت پرچرب

لی می گوید: به هنگام مریضی خوردن انواع گوشت های پر چرب بسیار مضر است چرا که قابل هضم نیستند و در این مواقع باید از خوردن این گوشت ها اجتناب کنید.

منبع: پزشک آنلاین

کدخبر: 467759
ارسال نظر

موضوعات داغ