به گزارش جماران، جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

در فتح مکه، مسلمانان پیروز هنگام ورود به شهر با هلهله و شادی شعار می‌دادند «الیوم یوم الملحمه» یعنی امروز، روز کشتار و نابود ساختن مشرکین و دشمنان اسلام است. پیامبر گرامی اسلام، مانع ادامه این شعار شدند و شعار دیگری را به آنها تعلیم فرمودند که «الیوم، یوم المرحمه» بود. یعنی به جای آن شعار تند و منفی و پردافعه، بگوئید: امروز، روز رحمت و رافت و گذشت است.
اگر شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی در اوج رویاروئی با منافقین، گروه‌های مارکسیستی، غرب زده و ملی گرا که در برابر انقلاب اسلامی صف‌آرائی کرده بودند مبنای برخورد امام و خط امامی‌ها با این گروه‌های معاند را در جمله معروف «جاذبه در حد اعلا و دافعه در حد ضرورت از ویژگی‌های خط امام است» اعلام کرد، به این معنی بود که دین اسلام دین رحمت و رافت است نه انتقام و نفی و طرد. این روش را در سیره معصومین به روشنی می‌توان دید و آنچه در قرآن کریم درباره خُلق عظیم پیامبر گرامی اسلام آمده است نیز همین واقعیت را گوشزد می‌کند و با رساترین بیان اعلام می‌دارد پیامبر اسلام به دلیل اخلاق نیکوئی که داشت توانست مردم را به دین خدا جذب کند و اگر با مردم درشتی می‌کرد و سخت‌گیری و سنگدلی نشان می‌داد نمی‌توانست در انجام رسالت الهی خود موفق شود.

این سیره روشن و مالامال از گذشت و رافت البته مربوط به کسانی است که به خصومت با اسلام و مسلمین برنخاسته باشند. تکلیف این افراد را قرآن کریم با فرمان «اشداء علی الکفار» روشن کرده و شخص پیامبر گرامی و تمام مسلمانان را به برخورد قاطعانه با آنها موظف نموده است. همین برخورد نیز تا جائی لازم است که کفار دست از خصومت برندارند و به دشمنی عملی خود ادامه دهند ولی هنگامی که برخورد آنان تغییر کند و در عمل مشغول دشمنی با مسلمانان نباشند، وظیفه شدت عمل و برخورد قاطعانه جای خود را به روش‌های دیگری می‌دهد که می‌توانند راه را برای جذب آنها فراهم سازند و یا حداقل کاری کنند که آنها از روش خصمانه خود دست بردارند.

برای آنکه جامعه اسلامی ما اسلامی بماند و بتواند چهره پرجاذبه اسلام را به جهانیان معرفی کند و هر روز بر تعداد مشتاقان دین خدا بیافزاید، ما باید برای جاری شدن سیره پیامبر اکرم در تمام بخش‌های این جامعه تلاش کنیم. مایه حیات‌بخش اسلام رحمت و رافت باید در شریان‌های جامعه ما جاری شود تا ما بتوانیم اصول، آرمان‌ها و ارزش‌های دینی و انقلابی را به ملت‌ها بشناسانیم و آنها به دعوت ما پاسخ مثبت بدهند. این واقعیت را بپذیریم که با دعوا، تفرقه، نفی، طرد و رمی همدیگر هرگز به اهداف انقلاب نخواهیم رسید حتی اگر نه هر سال بلکه هر روز یک کنفرانس وحدت برگزار کنیم و هر لحظه شعار وحدت سر دهیم و تمام در و دیوار شهرها و روستاهایمان را با پارچه نوشته‌هائی که شعار وحدت را به رخ می‌کشد پر کنیم. اگر می‌خواهیم به آرمان‌های انقلاب اسلامی برسیم باید مسلمانی کنیم، همان نکته نغز که رئیس‌جمهور روحانی روز جمعه 17 ربیع گذشته در جمع دیدار کنندگان با رهبر معظم انقلاب مطرح کرد. او گفت: «امروز، ندای پیامبر بیش از همیشه بلند است و آن ندا اینست که مسلمانان مسلمانی کنید که مسلمانی به نام نیست و به راه است. امروز همه نیازمندیم که خود را در محضر پیامبر و در مدینه پیامبر ببینیم که اگر خود را در محضر پیامبر بیابیم دیگر در آن جامعه تکفیر، خشونت و افراط نیست بلکه عفو و استغفار است به جای قهر و استیلا، انسجام است به جای اتهام.»

مطالعه تاریخ حیات پربرکت حضرت امام صادق علیه السلام نشان می‌دهد آن حضرت در عین حال که بیشترین تلاش را برای احیاء مکتب اهل البیت به عمل آوردند و به همین جهت، نام و عنوان «جعفری» بر مکتب تشیع نهاده شده است، اهتمام ویژه‌ای برای وحدت مسلمین و استحکام صفوف آنان داشتند. علاوه بر شاگردان زیادی از بزرگان اهل سنت که در محضر امام صادق علیه السلام تلمذ کردند و همواره به ایشان ارادت می‌ورزیدند، توصیه‌های موکد حضرت به شیعیان جهت معاشرت با اهل سنت، شرکت در مجالس جشن و عزاداری آنها و احوال‌پرسی از بیماران آنها نمونه‌هائی روشن از تعالیم مکتبی است که به نام آن حضرت و اهل البیت علیهم السلام برنامه زندگی اجتماعی صدها میلیون نفر را شکل می‌دهد.

خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی از آغاز تاسیس، به راهی که امام صادق علیه السلام در تعامل با تمام مسلمانان جهان نشان داده‌اند پای بندی نشان داد بطوری که این تفکر درخشان حتی در قانون اساسی این نظام نیز از جایگاه خاصی برخوردار است (اصل 11 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران). وحشت از نتایج همین اصل مترقی قانون اساسی و عملکرد نظام جمهوری اسلامی بود که دشمنان اسلام و انسانیت را به تکاپوی ایجاد گروهک‌های تکفیری - تروریستی انداخت و شرایطی فراهم کردند که آرمان وحدت امت اسلامی به محاق برود و بذر کینه و تفرقه در قلب‌ها پاشیده شود. دشمنان، از این زمینه که مطلوب آنهاست حداکثر سود را می‌برند و به استثمار کشورهای اسلامی ادامه می‌دهند.

شرایط خاص جهان اسلام اکنون ایجاب می‌کند منطبق با نیازهای روز، تدابیری اندیشیده شود که توطئه‌های دشمنان امت اسلامی و بدخواهان خنثی گردد. این، انتظار امام صادق علیه السلام از پیروان خود به ویژه در سطح مسئولان و کارگزاران نظام‌های حکومتی است. می‌دانیم که چنین کار مهمی را نمی‌توان با شعار و نصیحت و توصیه به انجام رساند بلکه نیازمند اراده و اقدام جدی و عملی است. اگر مسلمانان بخواهند مسلمانی کنند باید با چنین اراده و اقدامی وارد صحنه شوند.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.