رسانه های فرانسوی نسبت به سفر ناتمام ملک سلمان پادشاه سعودی به این کشور واکنش های متفاوتی داشتند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، رادیو فرانس بلو در این باره نوشت: هیچ مدرکی نشان نمی دهد که عزیمت پادشاه سعودی از فرانسه، مرتبط با اعتراض های مردم فرانسه بوده است.

در پی عزیمت ملک سلمان و همراهانش از جنوب فرانسه در روز یکشنبه گذشته، رادیو فرانس بلو، روز دوشنبه با تاکید براینکه پلاژ میراندول از روز 2 شنبه به روی عموم مردم باز میشود، گفت : هیچ چیز نشان نمیدهد که عزیمت پادشاه سعودی از فرانسه، مرتبط با اعتراضات مردم بوده است .
روزنامه پاریزین نیز بعد از عزیمت ملک سلمان، نوشت: پاریس قبلا اظهار نگرانی کرده بود که مبادا اعتراض های دنباله دار مردم فرانسه بر علیه حضور پادشاه عربستان در سواحل کت دازور، موجبات ناراحتی پادشاه را که یکی از شرکای استراتژیک و اقتصادی فرانسه است، فراهم آورد.
بر اساس گزارش روزنامه پاریزین در روز دوشنبه ، قبل از عزیمت شاه عربستان ، هیاتی از نمایندگان فرانسه وی را بدرقه کردند؛ ملک سلمان نیز قبل از ترک فرانسه ضمن تاکید براینکه دوباره به کت دازور باز خواهد گشت، گفت: « کت دازور در قلب من جای دارد ، حتما به انجا بازخواهم گشت.»
روزنامه پاریزین همچنین نوشت : بعلت اقدامات امنیتی و همچنین برای اینکه شاه 79 ساله بتواند به راحتی به ساحل دسترسی داشته باشد، ضمن خصوصی سازی ساحل ، آسانسوری نیز درنزدیکی ویلای لوکس سعودی ساخته شده بود که دستیابی وی را به ساحل تسهیل کند.
این در حالیست که ورود پادشاه عربستان و همراهانش به سواحل کت دازور، انتقادهای زیادی را در جوامع مختلف فرانسه ، مبنی بر خصوصی کردن سواحل برای سعودی ها، برانگیخته بود.
در همین راستا وبعداز عزیمت ملک سلمان از فرانسه به مراکش ، میشل شویلون گفت: «واقعا این اعتراضات نابجای مردم فرانسه به پادشاه سعودی ، شایسته کشوری مثل فرانسه نبود.»
میشل شویلون، رئیس سندیکای هتل داران کن ، شهری که سعودی ها 500 اتاق از هتل های آنجا را رزرو کرده بودند، در ادامه گفت: «اقامت سعودی ها فقط در مود هتل داری، درآمد بسیار بالایی برای ما داشت ، ای کاش آنها کمی بیشتر می ماندند. »
این در حالیست که به گزارش روزنامه لو پوان در روز شنبه گذشته ، چندی قبل از عزیمت پادشاه عربستان، رئیس سندیکای هتلداران کَن، با خوشحالی چنین گفته بود : « ما واقعا خیلی خوش شانس هستیم که پادشاه عربستان سعودی به همراه هیات هزار نفره اش ، جنوب فرانسه را برای تعطیلاتش انتخاب کرده است.»
بر اساس همین گزارش، روزنامه لو پوان در ادامه از قول یک گل فروشی نوشته بود: « به یُمن وجود سعودی ها حجم معاملات ما تا 50 ٪ افزایش خواهد داشت.»
در همین راستا روزنامه لو پوان به نقل از فرشنده یک فروشگاه لباس نیز چنین نوشته بود :« سعودی های زیادی در طول چند روز گذشته به کت دازور آمده اند ، امیدواریم که در طول روزهای آینده شاهد تعداد بیشتری از آنها باشیم».
لو پوان همچنین در ادامه به نقل از فروشنده لباس گفت: «برای ما بسیار مایه خوشحالیست که سعودی ها اینجا هستند ، این عربهای خاور میانه هستند که ما را زنده نگه داشته اند .»
شبکه تلویزیونی ، BFM TV، نیز ، صبح روز یکشنبه ساعاتی قبل از عزیمت سعودی ها، چنین گزارش داد: « به خاطر ورود سعودی ها در سواحل فرانسه ، حجم معاملات تا 9 میلیارد افزایش یافته است. سعودی ها همچنان تا 10 روز آینده در جنوب فرانسه اقامت خواهند داشت و تمام بخش های تجاری از این حضور سود خواهند برد.»
این در حالیست که روز نامه لیبراسیون ، صبح روز یکشنبه با آوردن مطلبی اقدام دولت فرانسه را مبنی بر خصوصی کردن پلاژ برای پادشاه عربستان و همراهانش، از نظر قانونی زیر سئوال برد.
هفته نامه کَنَق آنشِنه نیز با چاپ کاریکاتوری، در آخرین شماره خود ضمن تاکید بر اینکه حتی 125 هزار امضا جمع شده دراینترنت ، توسط یکی از نمایندگان محلی، در جهت اعتراض به خصوصی کردن ساحل شهرداری، بی تاثیر بوده است ، به نقل از یک نماینده محلی، چنین نوشت: اگر پولدارها و قدرتمندان تحت این عنوان که می توانند پول خرج کنند، این حق را دارند که قانون را زیر پا بگذارند، فرانسه به کجا خواهد رسید؟
در همین راستا و براساس مطلب چاپ شده در هفته نامه کَنَق آنشِنه و به نقل از روزنامه نیس مَتَن ، معاون بخشدار شهر گِراس در جنوب فرانسه نیز اظهار کرد که با ورود هواپیمای بویینگ 747 حامل پادشاه عربستان به فرانسه ، یکسری اقدامات غیر قانونی به وقوع پیوسته است.
این در حالی است که ، هفته نامه انتقادی کَنَق آنشِنه در آخرین شماره خود در روز چهارشنبه گذشته ، به نقل از یک مقام رسمی فرانسه چنین نوشت: در بین سواحل زیبای آلپ مریتیم، با خصوصی کردن یکی از سواحلی که کمتر از بقیه زیباست، سفر پادشاه عربستان را در معرض خطر قرارداده ایم، آن هم رییس کشوری که به او برای گرداندن صنعت توریست نیاز داریم؛ خصوصا که همراهان وی نیز مصرف کنندگان لایقی هستند، مسلما نمی توان صدها اتاقی را که در هتل ها رزرو کرده اند و سود حاصل از آن را از نظر دور داشت .
به نقل از هفته نامه کَنَق آنشِنه، این مقام رسمی در ادامه گفت : واضح است که نمی توان تاثیرات اقتصادی سفر این پادشاه را بر فرانسه از نظر دور داشت، آن هم پادشاهی که یک میلیارد یورو برای تجهیز ارتش لبنان با سلاح های فرانسوی خرج کرده است، بدون شک تاثیرات اقتصادی این سفر، علی الخصوص بر منطقه کت دازور، و فرانسه به طور عموم ، بسیار چشم گیر خواهد بود.
چندی پس از ورود ملک سلمان و همراهان هزار نفری اش، در پی انتقادهای زیاد مردم و مطبوعات فرانسه، برنارد کِلِینوف، رئیس اتاق صنعت و بازرگانی نیس و کت دازور، در پاسخ به این انتقادات در روزنامه نیس مَتَن در روز 31 ژوئیه چنین گفت: در زمانی که شرایط اقتصادی ما به اندازه کافی خوب نیست که به ما اجازه استفاده از لوکس را بدهد، نباید مسافرانی را که یک چنین قدرت خرید بالایی دارند فراری بدهیم .
براساس همین گزارش، وی در ادامه گفت که چنین انتقادهایی ممکن است باعث کوتاه شدن سفر سعودی ها شود و این برای صنعت توریسم فرانسه خوب نیست. وی همچنین خاطر نشان کرد که با وجود اینهمه مراکز زیبای توریستی در جهان، حضور شخصی پادشاه عربستان، نه تنها نشانه علاقه او به منطقه کت دازور می باشد بلکه حضور شخصی او چرخش صنعت توریسم فرانسه را نیز تشدید می کند.
به گزارش روزنامه کوت دازور (CCI Nice Côte d'Azur ) در روز 31 ژوئیه ، رئیس اتاق صنعت و بازرگانی کت دازور نیز در این باره گفت: بحث ها و انتقاد های وارد شده در مورد خصوصی کردن پلاژها قابل درک است اما نباید مانع شود که ما تاثیرات اقتصادی این سفر را درشرایط نامطبوع اقتصادی کنونی نادیده بگیریم. سفر یک ماهه پادشاه عربستان و همراهانش اثر قابل توجهی بر افزایش درصد حجم معاملات خواهد داشت، ما باید آگاهی اقتصادی خود را افزایش دهیم، ما باید رشد اقتصادی را در کشورمان بالا ببریم و در این میان تک تک مشتری ها به حساب می آیند.
روزنامه فیگارو نیز، روز 29 ژوئیه ، با درج این مطلب که شاه سعودی مانع از حضور یک پلیس زن فرانسوی در پلاژ خصوصی اش شده بود، با طرح انتقادهای شخصیت های مختلف فرانسه، این امر را غیر قابل قبول دانست.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.