هدف آیت الله از حضور در انتخابات 94 همان هدف حضور در انتخابات 84 است، همان هدف حضور در انتخابات 92. همان هدفی که نگذاشت تا در خبرگان سال 68 عده ای به انتخاب دیگری برسند. وجود آیت الله با انقلاب و نظام عجین است. پس هر جا انحرافی ببیند می آید و تا آخر هم می ایستد

در خبرها خواندیم که آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور خود را برای کاندیداتوری در انتخابات خبرگان سال 94 اعلام کردند.خبری که امید مردم را پس از اعلام توافق هسته ای مضاعف کرد. امیدی که مردم همواره در بزنگاهای تاریخی به حضور آیت الله داشته و دارند.

سوالی که ممکن است در برخی اذهان پیرامون این اعلام بوجود بیاید آن است که هدف هاشمی از این اعلام حضور چیست؟ پاسخ این سوال به همان اندازه که از زاویه اهداف سیاسی و جناحی دور است، به همان اندازه به رابطه ناگسستنی انقلاب و هاشمی نزدیک است. هدف آیت الله هاشمی از حضور در انتخابات 94 همان هدف حضوردرانتخابات 84 است، همان هدف حضور در انتخابات 92. همان هدفی که نگذاشت تا در خبرگان سال 68 عده ای به انتخاب دیگری برسند. همان هدفی که جایی برای انصراف و عافیت طلبی برایش باقی نمی گذارد. وجود آیت الله با انقلاب و نظام و مردم عجین است. پس هر جا احتمال انحرافی ببیند. همانطور هم که خودشان بارها فرموده اند تا آخرین نفس ایستاده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی از ارکان نظام است و از آغاز در کنار امام راحل و مقام معظم رهبری و از موسسین انقلاب اسلامی هستند و از این رو جایگاه ایشان هم در خبرگان رهبری و هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بی‌بدیل است.همین جایگاه بود که در سال 1368 و انتخاب شایسته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای باعث آن گردید تا آن تدبیر درست و تاریخی در انتخاب رهبری بعد از ارتحال امام - با وجود آنکه عده ای قصد انتخاب دیگری داشتند- شکل بگیردو از همان روست که هنوز آیت‌الله هاشمی به صراحت می گوید که آیت‌الله خامنه‌ای مایه حیات و استمرار نظام مقدس اسلامی ایران هستند و نه در آن مقطع تعیین رهبری و نه در امروز همانندی برای ایشان نداریم.

نکته دیگری که در این حضور مستمر آیت الله هاشمی وجود دارد تایید ایشان بر این نکته است که استمراز نظام بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست، از همین رو است که ایشان همواره بر بالا بردن اعتماد مردم به انتخابات اصرار داشته و تمام مساعی خود را به کار می گیرد تا زمینه حضور حداکثری مردم را فراهم آورد چنانچه پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع) می‌فرمایند که مهم مردم و خواست مردم است اما متاسفانه برخی‌ها به گونه‌ای بر اسلامیت نظام تاکید می‌کنند که انگار که مردم، هیچ‌اند در حالی که در تفکر اسلام و تفکر شیعی، انتخاب از جانب خداوند است اما بیعت مردم نیز چنان‌که در حکومت امام علی(ع) می‌بینیم، از اهمیت بالایی برخوردار است. این فلسفه در اندیشه امام راحل هم ریشه دارد؛ البته برخی‌ متاسفانه رای ملت را تزئینی می‌دانند و از همین رو حتی به امام راحل نیز تهمت می‌زنند و می‌گویند که امام به ناچار از رای مردم سخن گفته در حالی که امام خمینی(ره) مرد خدا بود و اهل تعارف نبود.

نکته آخری که باید درباره اعلام حضور آیت الله هاشمی در انتخابات مجلس خبرگان در نظر داشت آن است که ایشان همواره فرآتر از جناح ها نقش آفرینی کرده و خواهند کرد و اصولا شخصیت جامع الاطراف آیت الله هاشمی ظرفیتی بسیار بزرگتر از پذیرش آن توسط یک جناح سیاسی خاص - در گذشته اصولگراها و در سالهای اخیر اصلاح طلبان- را دارند ولی همواره آمادگی آن را داشته و دارند که به وحدت دلسوزان انقلاب در زیر چتر گسترده اعتدال کمک نمایند، اتفاقی که اگر در سال 84 نیفتاد و تلخی آن را همه چشیدند، در انتخابات 92 اما با پذیرش حکمیت آن، به ثمره شیرینی رسید که آثار آن همچنان هم ادامه دارد. امید آنکه که اعلام حضور آیت الله هاشمی در انتخابات خبرگان 94 همچون اعلام حضور ایشان در انتخابات 92 حُسن مطلعی باشد بر تداوم پیروزی اعتدال در صحنه سیاست کشور و آینده نظام. انشاء الله.

حجت الاسلام والمسلمین علی عسگری

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.