اقلیت مخالفان دولت با محاسبات ذهنی خویش از احتمال واکنش تند و تلافی جویانه روحانی خبر داده بودند، آنها چنین پیش بینی کرده بودند که رئیس جمهوری با خاطری آزرده از برخوردهای اخیر مقابل دوربین سیما ظاهر می شود و در چنین فضایی که تیم هسته ای هدف بی مهری قرار گرفته روحانی لاجرم زبان سرزنش و لحن اعتراض خواهد داشت.

روحانی یکشنبه شب در نشست تلویزیونی خود برخلاف همه محاسبات و پیش بینی مخالفانش ظاهر شد.

به گزارش جماران، اقلیت مخالفان دولت با محاسبات ذهنی خویش از احتمال واکنش تند و تلافی جویانه روحانی خبر داده بودند، آنها چنین پیش بینی کرده بودند که رئیس جمهوری با خاطری آزرده از برخوردهای اخیر مقابل دوربین سیما ظاهر می شود و در چنین فضایی که تیم هسته ای هدف بی مهری قرار گرفته روحانی لاجرم زبان سرزنش و لحن اعتراض خواهد داشت.

در سوی دیگر خیل حامیان روحانی بویژه در اینترنت و فضای مجازی پیشاپیش از او خواسته بودند بداخلاقی و رفتارهای غیرمنصفانه مخالفان را بی پاسخ نگذارد. اتفاقات بعد از فضای توافق در رسانه های مخالف دولت به کام همه شهروندان تلخ آمده بود. برای آنها که 23 ماه نفسگیر کارزار مذاکره را پی گرفته بودند، مشاهده و تحمل رفتارهای کوته نظرانه علیه یک پیروزی تاریخی گران آمده بود. آنها در ده ها نوشته و کامنت و پیامک از روحانی خواسته بودند نوار حملات تند و پرخاشگرانه علیه دیپلماسی دولت بویژه تیم مذاکره کننده را قطع کند و مانع آن شود که به نام دلواپسی یک جریان سیاسی این فرصت تاریخی را از کف ملت خارج کند.

اما روحانی برخلاف همه انتظارات حامیان و گمانه زنی مخالفانش ظاهر شد. او راه تلافی و تنبیه مخالفان توافق را پیش نگرفت. در گفتار روحانی نشانی از شدت و تندی و اعتراض نبود. اغلب ناظران نشست یکشنبه شب، ریتم گفتار روحانی را در اوج آرامش ارزیابی کرده اند. روحانی فصل بی مهری ها و بی رسمی ها را ناگفته گذاشت تا روشن شود که جریان اعتدال در بزنگاه تاریخی توافق وین در پی تسویه حساب با مخالفان نیست. او در عین حال که بر خطرات و عواقب ویرانگر رواج دروغ و اتهام زنی تأکید ورزید اما در نهایت برای مخالفانش بازگشت به صراط حقیقت آرزو کرد. نماد و نمونه اعلای این رفتار روحانی برخورد او با تلویزیون بود رسانه ای که بعد از توافق وین با گشودن آنتن خویش به روی مخالفان دولت و نوع جهت گیری خبری خویش بیش از همه خاطر شهروندان را آزرده ساخت. این نکته بسی جای تأمل داشت که روحانی روزی در مقابل دوربین تلویزیون حاضر شد که اشتباه فاحش این رسانه یک روز قبل، مذاکره کننده ارشد او را در تنگنا انداخته بود. اما روحانی در یک ساعت گفت و شنود خود با دو خبرنگار این رسانه به یک جمله نرم و ملایم بسنده کرد و به علامت تعجب گفت تلویزیون بامداد تا شامگاه برجام را دستمایه گزارش خویش قرار داده است.
روحانی حتی در نشستی که به سرگذشت پرونده هسته ای اختصاص داشت از بازگویی و فاش گویی آنچه بر مردم و کشور در عملکرد دولت سابق رفته است احتراز ورزید. این در حالی است که مطلوب و مطالبه حامیان او این بود که در فصل پایانی پرونده هسته ای آشکار کند که او و تیم دیپلمات هایش بار مسئولیت بحرانی را بر دوش گرفته اند که از سیاست نادرست دولت سلف به ارث رسیده است.

بی شک مخاطب نشست یکشنبه شب روحانی صرفاً طیف منتقدان یا حامیان کثیر او نبودند. چنان که خبرها حکایت دارد رئیس اعتدال از سوی طیف گسترده ای از ناظران آن سوی آب ها زیر ذره بین قضاوت قرار داشت پخش مستقیم این نشست از سوی چند شبکه بین المللی عربی و انگلیسی موجب شد که این ناظران نوع رفتار روحانی را از منظری تاریخی به ارزیابی بنشینند.

برای این طیف از مخاطبان نکته سنج، روحانی، پیامی روشن تر داشت او تجربه گران دولت خویش را در پیمودن راه مذاکره بازگو کرد. بر همین اساس رسانه های خارج، آن بخش از گفته های رئیس جمهوری ایران را در صدر صفحات خویش نشاندند که از پیروزی تفکر مذاکره و تعامل در برابر اندیشه تهدید حکایت می کرد.

از این منظر می توان انتظار داشت که گزارش روحانی از سیر 23ماه کارزار هسته ای بارقه امید در ذهن طرف های درگیر در بحران ها و مناقشات منطقه ای ایجاد کند. آنجا که او گفت توافق وین اثبات درستی مسیر اعتدال در برابر افراط بود و همه کسانی که اکنون در بن بست کشمکش های توانفرسای خاورمیانه گرفتار شده اند راهی جز دیپلماسی و مذاکره برای رهایی از این مصائب ندارد. روحانی یکشنبه شب از نقشه راه جریان اعتدال در مسیر عبور از بحران رونمایی کرد و به بیانی صریح گفت که توافق وین اولین میوه نهالی بود که مردم با آرای شگفت خویش در 24 خرداد 92 به صندوق ها ریختند «انتخابات دو سال پیش نوعی رفراندوم بود که چگونه باید حرکت کنیم و موفق شویم؛ بحث تعامل سازنده با دنیا و اینکه چگونه باید با دنیا رفتار کنیم، در همان مصاحبه 777 روز پیش گفتم درشت گویی پیروز نمی شود بلکه درستگویی پیروز می شود؛ به همین سبب ما راه منطق و درستگویی را برگزیدیم.»

منبع: روزنامه ایران

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.