سپتامبر امسال قرار است در جمع فضانوردان سایوز تی.ام.آ-18ام، یک فضانورد استثنایی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شود. او نخستین فضانوردی است که با پدرش هم شغل هستند.

سپتامبر امسال قرار است در جمع فضانوردان سایوز تی.ام.آ-18ام، یک فضانورد استثنایی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شود. او نخستین فضانوردی است که با پدرش هم شغل هستند.

به گزارش جماران، الکساندر و سرگئی ولکف هر دو از خلبانی نیروی هوایی به فضانوردی رسیدند.

الکساندرولکف ‏در 27 آوریل 1948 درشهر گرلوکا اوکراین به دنیا آمد و بعد از پایان دبیرستان به آموزشگاه خلبانی خارکف رفت و با فارغ التحصیل شدن از آن، در نیروی هوایی شوروی به عنوان خلبان هواپیماهایمیگ-17،ال-29،میگ-15 به خدمت پرداخت.

به دلیل مهارت و توانایی های خاص خود، در 23اوت 1976 از سوی مقامات نیروی هوایی برای سفر به فضا معرفی شد و توانست از مراحل سخت گزینش علمی و عملی بگذرد. او پس از گذراندن دوره آموزش فضانوردی تا 17 سپتامبر 1985 صبر کرد و سرانجام به عنوان فضانورد پژوهشگر با سفینه فضایی سایوزتی-14 به همراه واسیوتین و گرچکو به ایستگاه فضایی سالیوت-7 سفر کرد و تا21 نوامبر در آن به کار و فعالیت مشغول بود. این سفر 64 روز و 21 ساعت و 52 دقیقه و هشت ثانیه طول کشید. البته قرار بود مدت سفر بیش از این باشد اما به دلیل بیماری واسیوتین آنها مجبور شدند به زمین برگردند.

دومین پرواز الکساندر ولکف از 26 نوامبر 1988آغاز و تا 27 آوریل 1989 ادامه یافت و او که به همراه سرگئی کریکالف و ژان لو کرتین(شهروند فرانسه) با سفینه فضایی سایوزتی.ام-7 به مجتمع مداری میرپرواز کرده بود ماموریتی را به انجام رساند که 151 روز و 11 ساعت و هشت دقیقه و 24 ثانیه طول کشید.

در سومین پرواز، باز هم به عنوان فرمانده سفینه، با سایوزتی.ام-13 ایستگاه فضایی میر سفر کرد. در این پرواز که از دوم اکتبر 1991تا بیست و پنجم مارس 1992 به طول انجامید 175 روز و دو ساعت و 51 دقیقه و 44 ثانیه در فضا به سر برد و مدت اقامت فضایی خود را به 391 شبانه روز و 11 ساعت و 52 دقیقه رساند.

به گفته سیروس برزو، کارشناس تاریخ کیهان نوردی، الکساندر ولکف در اگوست 1998 زمانی فضانوردی را ترک کرد که تقریبا یک سال قبل از آن، سرگئی ولکف پسرش وارد جرگه فضانوردان شده بود و به این ترتیب پرچم را به او سپرد و اما سرگئی ولکف، متولد اول آوریل 1973 درچوگویف در منطقه خارکف اوکراین است. وی پس از به پایان رساندن دبیرستان کاماروف، در شهرک ستاره‌یی (محل زندگی و آموزش فضانوردان روسیه ) در سال 1990 وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی تامبوف شد و درسال 1995 به عنوان خلبان - مهندس آنرا تمام کرد.

بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده به عنوان خلبان در نیروی هوایی روسیه مشغول به خدمت شد. او بیش از 500 ساعت پرواز با هواپیما هایل - 29، ل - 39 ،ایل - 22 ،ایل - 76، تو 134 درپرونده دارد.

سرگئی از دسامبر سال 1997 به عنوان نامزد فضانوردی به دانشگاه گاگارین در مرکز آموزش فضانورد آموزش خود را آغاز و درنوامبر 1999 با دریافت مدرک فضانوردی آن را به پایان رساند.

از سپتامبر 2001 تا فوریه 2003 ولکف آموزش تکمیلی به عنوان فرمانده سایوز و مهندسی ایستگاه فضایی بین المللی را به انجام رساند.

چهارم آوریل 2008 وی نخستین تجربه فضایی رابه عنوان فرمانده سایوزتی.ام.آ- 12 آغازکرد. این ماموریت 198روزو 16ساعت 20دقیقهایدرایستگاهفضاییبینالمللیتا 24 اکتبر 2008 ادامهداشت. درجریاناینسفر،ولکفدوبارنیزدرفضاراهپیماییکردکهجمعا 12 ساعتو 15 دقیقهطولکشید.

دومین ماموریت مداری او در 7 ژوئن 2011 باحضور بر عرشهناو کیهانیبه عنوان فرمانده "سایوزتی.ام.آ-02 ام." به همراه ساتوشی فروکاوا و مایکل فاسوم و پرواز به سویایستگاه فضایی بین المللی آغاز گردید. سفینه آنها 2 روز بعد به طور خودکار به دریچه ورودی بخشراسوتایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداخت.

در جریان این پرواز او در 3 اوت یک راهپیمایی فضاییانجام داد که 6ساعت و 22 دقیقه به طول انجامید. در جریان راهپیمایی، او یک مجموعه آزمایشگاهی را بر روی بخشی از ایستگاه فضایی به اسم پیرس نصب کرد.

سفر سرگئی ولکف سرانجام در22 نوامبر با فرود سفینه سایوز در نزدیکی شهر ارخالق قزاقستان پایان یافت. به این ترتیب او طی دو سفر فضایی خود 365 روز و 22 ساعت و 32 دقیقه و 16 ثانیه را در مدار به سر برد.

وی طی دو سال گذشته وی یک دوره تمرین و آموزش را برای پرواز سوم خود آغاز کرده است. در سفر سوم او که قرار است دوم سپتامبر شروع شود، آندریاس ماگنسن از دانمارک و آیدین آیمبتف از قزاقستان حضور خواهند داشت. این سفر شش ماهه خواهد بود و مدت اقامت مداری او را به بیش از 550 شبانه روز خواهد رساند که به این ترتیب رکورد پدرش را در اقامت فضایی خواهد شکست.

یک نکته بسیار جالب در سفر این پدر و پسر فضانورد وجود دارد: هر دو در سومین ماموریت خود با فضانوردی از قزاقستان پرواز خواهند کرد. جالب آن که الکساندر ولکف قرار نبود با تکتار آوباکایروف فضانورد قزاقستان به فضا سفر کند. به دلیل برخی مشکلات و همزمان با بلبشو های فروپاشی شوروی، دولت قزاقستان که می دانست فضانورد آموزش دیده قزاق بعد از دوران شوروی ممکن است دیگر شانسی برای پرواز نداشته باشد و روس ها امکان دارد به او اجازه سفر به فضا را ندهند، سازمان فضایی روسیه را مجبور کرد خارج از برنامه پیش بینی شده، آوباکایروف را در جمع سرنشینان ناو سایوز تی.ام.13 قرار دهد! به این ترتیب پرچم قزاقستان برای نخستین بار به فضا برده شد.

این بار نیز قرار بود سارا براتمن خواننده انگلیسی به عنوان کیهانگرد (توریست فضایی) با ولکف و آندریاسماگنسن به فضا سفر کند اما ناگهان براتمن از پرواز سر باز زد و روسیه مجبور شد آیدین آیمبتف، فضانورد قزاقستان را به جای او بگذارد!

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.