گنجینه هایی که در دو شهر زیرآب مصری «تونیس هراکلیون» و «کانوپوس» پیدا شده اند، ماه آینده میلادی برای اولین بار در پاریس به معرض نمایش گذاشته می شوند.

مجموعه‌ای از اشیاء ارزشمند مصر باستان برای اولین‌بار در پاریس به نمایش درمی‌آید.

به گزارش جماران، گنجینه‌هایی که در دو شهر زیرآب مصری‌ «تونیس هراکلیون» و «کانوپوس» پیدا شده‌اند، ماه آینده میلادی برای اولین‌بار در پاریس به معرض نمایش گذاشته می‌شوند.

مجسمه‌ای از فرعون و تندیسی چشم طلا از «اوسیریس» از جمله مهم‌ترین اشیاء گرانبهایی هستند که طی این حفاری‌ها زیر آب پیدا شده‌اند.

دو شهر هراکلیون و کانوپوس در قرن هشتم میلادی در اثر زلزله و موج‌های سهمگین به کل زیر آب رفتند و تا مدت‌های مدید از حافظه تاریخی جهان پاک شدند. باستان‌شناس دریایی به نام «فرانک گودیو» بود که با کاوش‌های خود در اطراف اسکندریه توانست این جهان گمشده را پیدا کند.

به گفته گودیو که در مرکز باستان‌شناسی دریایی آکسفورد فعالیت دارد‌، در این مکان 110 کیلومتر مربعی اشیاء و گنج‌هایی کشف شده که نه تنها در مصر، بلکه در هیچ جای دنیا تاکنون نظیر نداشته‌ است.

به گزارش گاردین‌، پیدا کردن این منطقه در سال 2000 که ممکن است در آن سه شهر باستانی کشف شوند، ‌یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های باستان‌شناسی جهان محسوب می‌شود. تاکنون مجسمه‌ها‌، زیورآلات و سکه‌های بسیاری در این دو شهر زیرآبی پیدا شده است.

تونیس- هراکلیون نامی مصری و یونانی است. این شهر حدود هشت قرن پیش از میلاد بنا شده و باستان‌شناسان شبکه‌ای از کانال‌ها را در آن مشاهده کرده‌اند. به نظر می‌رسد این شهر بندر اصلی برای ورود کشتی‌های خارجی به مصر بوده است.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.