لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران در یادداشتی با بیان اینکه فرانسویان همیشه مجذوب ایران و بویژه میراث فرهنگی و علمی آن بوده اند، نوشت : امروز شرایط برای بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور مهیا شده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا ، فابیوس در این یادداشت که امروز -سه شنبه- با عنوان اقدام مشترک برای یک جهان امن تردر روزنامه ایران به چاپ رسید، نوشت: پس از چند سال مذاکره دشوار اما سازنده بزودی به دعوت همتایم محمد جواد ظریف به تهران می روم و از این سفر خوشحال هستم.

وی افزود: فرانسویان همیشه مجذوب ایران و بویژه میراث این فرهنگ کهن و سهم این کشور در تاریخ علم و اندیشه بوده اند. دانشجویان ایرانی نیز برای ما شگفتی آفرین اند؛ آنها چهره ایران در دانشگاه های فرانسه اند و خوش می درخشند. امروز شرایط برای بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور مهیا شده است.

در این یادداشت آمده است: توافق هسته ای مهم 14 ژوئیه یک چرخش است. برای آنکه این چرخش موفق باشد ضروری است هر یک از طرف ها تعهداتی را که پذیرفته طبق تقویم مورد توافق اجرا کند. فقط به این شرط است که تلاش هایی که همه طرفین به کار بسته اند اعتماد را ممکن خواهند کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرد: مدت هاست که اربابان صنایع در دو کشور با هم کار می کنند. فناوری ها و فرآورده های فرانسوی اعتبار دارند و می دانیم که به خواست های مصرف کنندگان و کارآفرینان ایرانی پاسخ می گویند. از این پس دورنماهای جدیدی برای هر دو کشور باز شده است و می توانیم در همکاری اقتصادی باز هم جلوتر برویم.

در ادامه یادداشت فابیوس آمده است: بنابراین راه برای از سرگیری و ادامه گفت و گوی دوجانبه باز است. فرانسه که قدرت امنیت و صلح است همیشه و حتی در آن هنگام نیز که رویکردها متفاوت بوده، با ایران روابطی مبتنی بر احترام و صراحت داشته است. با چنین ذهنیتی است که من به ایران می روم و با همین ذهنیت همه موضوع ها را با مقامات ایرانی مطرح خواهم کرد.

وی اضافه کرد: ما بویژه از مسائل مربوط به صلح و امنیت در خاورمیانه که منطقه ای درگیر تنش های بسیار است صحبت خواهیم کرد. ایران به عنوان کشوری با نفوذ می تواند نقش مثبتی در مواجهه با این بحران ها و فجایع ایفا کند. توافقی که به آن رسیده ایم مسئولیت های خاصی را برای ایران و برای ما ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در پایان تاکید کرد: ما می خواهیم برای یک جهان امن تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد. این پیامی است که به تهران می برم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.