رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم در آفریقا و گروه های تروریستی که با استفاده از اسلام دست به اقدامات تروریستی می زنند، تاکید کرد که اسلام دین صلح است.

رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم در آفریقا و گروه های تروریستی که با استفاده از اسلام دست به اقدامات تروریستی می زنند، تاکید کرد که اسلام دین صلح است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما که در مقر اتحادیه آفریقا سخنرانی می کرد، گفت: اسلام به معنای صلح است.

اوباما گفت: « تروریست های افراط گرا در برخی کشورهای آفریقایی به نام دین، مذهب و اسلام همچنان غیر نظامیان را هدف قرار می دهند و به اقدامات تروریستی دست می زنند. اما صدها میلیون آفریقایی که در این قاره زندگی می کنند می دانند که اسلام دین صلح است. ما باید با گروه های افراط گرا مانند القاعده، داعش، الشباب و بوکوحرام مبارزه کنیم و آن طور که واقعیت شان هست، آنها را معرفی کنیم. ما باید به همه بگوییم که آنها قاتل هستند.»

رییس جمهوری آمریکا افزود: مردم آفریقا باید بدانند که در مبارزه با تروریسم در کنار آنها هستیم. واشنگتن از تلاش های بی شائبه اتحادیه آفریقا برای برقراری صلح در قاره سیاه قدردانی، تشکر و حمایت می کند.

اوباما ضمن تقبیح خشونت های جنسی در برخی کشورهای آفریقایی گفت: باید با تجاوز جنسی و خشونت در خانه علیه زنان مقابله کنیم. خانه باید محل امنی برای خانواده باشد. اگر زن در خانواده احساس امنیت کند، در اجتماع نیز احساس امنیت خواهد کرد. ما خشونت علیه زنان را تحمل نمی کنیم و معتقدیم که زنان باید آینده ای برابر با مردان داشته باشند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ضمن تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در کشورهای آفریقایی، از خودداری برخی رهبران آفریقایی از کناره گیری از قدرت پس از پایان دوره خود انتقاد کرد.

وی گفت: مردم آفریقا حق دارند به اندازه مساوی از آزادی بهره مند شوند. این تفکری انسانی است و همه باید از آن دفاع کنیم و آن را قدر بداینم. زمانی که رهبران در آفریقا دوره شان تمام می شود و حاضر نیستند کنار بروند، با این کار دمکراسی را به خطر می اندازند و این برای آینده آفریقا بسیار خطرناک است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.