معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست بی‎توجهی گسترده به محیط زیست در گذشته را مهم ترین معضل کشور دانست و گفت: بسیاری از طرح‎ها بدون مطالعه و ارزیابی زیست محیطی کلید خوردند به طوری که کشور اکنون وضعیت مطلوبی از نظر شاخص‎های زیست محیطی ندارد.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست بی‎توجهی گسترده به محیط زیست در گذشته را مهم‌ترین معضل کشور دانست و گفت: بسیاری از طرح‎ها بدون مطالعه و ارزیابی زیست محیطی کلید خوردند به طوری که کشور اکنون وضعیت مطلوبی از نظر شاخص‎های زیست محیطی ندارد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، دکتر معصومه ابتکار در شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری، به نگاه ویژه دولت یازدهم به مسائل زیست محیطی اشاره کرد و افزود: به دلایل نگاه ویژه رییس جمهور به مسائل زیست محیطی و بحران جهانی در مسائل آب، خاک، هوا و تنوع زیستی این حوزه بسیار جدی گرفته شده است.

وی بی‎توجهی گسترده به محیط زیست در گذشته را مهم‌ترین معضل کشور دانست و گفت: بسیاری از طرح‎ها بدون مطالعه و ارزیابی زیست محیطی کلید خوردند به طوری که کشور اکنون وضعیت مطلوبی از نظر شاخص‎های زیست محیطی ندارد.

ابتکار با بیان اینکه باید توجه داشت که محیط زیست یک مسئله بخشی نیست بلکه کل کشور و جهان را نیز در بر می‎گیرد، افزود: بیش از هفت میلیارد انسان در زمین از ظرفیت زیستی جهان استفاده می‎کنند که این ظرفیت محدود است.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌کشی یک ساله دنیا از این ظرفیت، نیازمند یک سال و نیم زمان برای احیای آن است.

ابتکار با اشاره به در حال انقراض بودن گونه‎های جانوری دنیا، گفت:طی 70 سال گذشته 50 درصد از گونه پستان‎دارن در دنیا منقرض شدند و کشورهایی که این گونه‎های جانوری را از دست داده‎اند نشان از بی‎برنامه‌گی، کم توجهی و بی موالاتی آنان دارد.

وی مسئله دیگر که گریبان‎گیر کشور شده است را استفاده از سموم در کشاورزی دانست و افزود: سموم سبب از بین رفتن حشرات بویژه زنبور عسل شده در حالی که 70 درصد از محصولات کشاورزی نیازمند حشرات بویژه زنبور عسل برای گرده افشانی هستند.

معاون رییس جمهور وضعیت افزایش دما را نیز یادآور شد و تصریح کرد: افزایش تولید گاز گلخانه‌ای سبب گرم شدن زمین شده، که در کشور ما این افزایش دما بین یک تا 1.5 درجه است.

وی در ادامه به مشکلات دیگری نظیر برداشت بی‎رویه و فرسایش خاک به تبع آن و کاهش بارندگی اشاره کرد و گفت: کاهش بارندگی موجب کمبود منابع آبی شده است که می‎طلبد برای رفع این معضل مدیریت منابع آب به خوبی صورت پذیرد.

رییس حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه توسعه کشور باید با ظرفیت زیستی و موازین محیط زیستی همگام باشد، اظهارکرد: در همین راستا باید یک تحول در حد انقلاب در بخش کشاورزی ایجاد شود به طوری که بهره‎وری و راندمان تولید افزایش و برداشت آب کاهش یابد؛ چراکه منابع آب محدود است؛ همچنین اصلاح مرتع‌داری، حفاظت از تالاب‏ها و منابع آب زیرزمینی را خواستار شد.

ابتکار در ادامه به پروژه‎های آبی استان چهارمحال و بختیاری بویژه خرسان 3 اشاره کرد و افزود: مطالعات طرح خرسان 3 در حال تکمیل و مراحل آخر ارزیابی را طی می‎کند.

وی به پروژه تونل گلاب 2 نیز اشاره کرد و گفت: باید نسبت به آن نگاه عادلانه داشت و توجه داشت که انتقال آب فقط برای مصرف شرب باشد که متاسفانه در گذشته این مهم مورد توجه قرار نگرفته است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: به جد پیگیر تونل گلاب 2 هستیم و دقت لازم در این زمینه را خواهیم داشت، همچنین در خصوص منبع تامین آب گلاب 2 نیز پیگیر هستیم.

وی با تاکید بر اینکه الگوی کشت در همه جای کشور حتی چهارمحال و بختیاری باید اصلاح شود، افزود:آب حق همه است و نه تنها در چهارمحال و بختیاری بلکه در خوزستان و اصفهان نیز باید مصارف و ارزیابی زیست محیطی جدی گرفته شود؛ همچنین امیدواریم چهارمحال و بختیاری در اصلاح الگوی کشت و دامداری پیشگام باشد چراکه به عنوان استان آبخیز کشور مطرح است.

ابتکار در پایان از اجرای طرح «پویش ملی» در تاریخ هشتم مرداد ماه با همکاری صدا و سیما و سازمان جنگل‌داری برای حفاظت از جنگل‏‌ها خبرداد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.