رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از اختلاف و دو دستگی بر سر برجام در مجلس انتقاد کرد و گفت: میان آمریکایی ها به دلیل اختلاف بین دمکرات ها و جمهوریخواهان تشتت است. دلیلی ندارد ما هم مثل آنها عمل کنیم.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از اختلاف و دو دستگی بر سر برجام در مجلس انتقاد کرد و گفت: میان آمریکایی ها به دلیل اختلاف بین دمکرات ها و جمهوریخواهان تشتت است. دلیلی ندارد ما هم مثل آنها عمل کنیم.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا ، کاظم جلالی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره موضوع هسته ای مبنی بر دوری از دودستگی گفت: برخی از دوستان که به این حد دم از ولایت فقیه می زنند، به آنچه رهبری می فرمایند توجه نمی کنند. ایشان در بحث هسته ای فرمودند که ایجاد دودستگی نشود و همه با هم پیش بروند.

وی اضافه کرد: البته بنده قبول دارم که متن ترجمه برجام دیر رسیده، کاش زودتر به دست ما می رسید اما این موضوع آن قدر مهم نیست که ما بین خود دو دستگی ایجاد و به رییس مجلس توهین کنیم.

جلالی ادامه داد: شکی در ضرورت تسریع در ارائه ترجمه برجام به مجلس نیست ؛ اما آیا تاخیر در ارائه برجام باعث شد که آسمان به زمین برود یا به عکس که این موضوع باعث شود مرتب تذکر دهیم و بر طبل دو دستگی بنوازیم و بعد به رییس مجلس شورای اسلامی، همکاران و همچنین خودمان توهین کنیم.

وی افزود: چرا ما توپ را در زمین خود شوت کرده و بیهوده درگیر یکسری چالش های بی حاصل و بیهوده می شویم و خدایی نکرده با ادبیاتی صحبت می کنیم که توهین آمیز است.

جلالی ادامه داد: اگر جای ما با دوستان عوض شده بود و ما نسبت به تیم هسته ای منتقد و آنان طرفدار بودند و بعد مقام معظم رهبری این عبارات والا را در مورد تیم هسته ای به کار می بردند دوستان به ما چه می گفتند؟

رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس افزود: شما باید خودتان می فهمیدید که رهبری چه می گوید تا ایشان را مجبور نکنید ده بار از تیم هسته ای تعریف کند. ایشان بارها درباره تیم هسته ای صحبت کرده اند اما باز شاهد هستیم زمانی که وزیر امور خارحه در داخل صحن مجلس حاضر می شوند با توهین مواجه و به با لقب خائن خطاب می شود، آیا این در مسیر ولایت حرکت کردن است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس افزود: ما در گذشته نیز تذکرات مشفقانه ای داده ایم به طور مثال زمانی که دوستان برای فتح سفارت انگلیس رفته بودند بارها گفتیم که اشتباه است . بعد هم دیدید که چه مشکلاتی ایجاد کرد.

وی با تاکید بر این که مادر شرایط حساسی قرار داریم، اظهار داشت: در بین آمریکایی ها تشتت بسیاری به علت اختلاف بین دموکرات ها و جمهوری خواه ها وجود دارد. هیچ دلیلی ما هم مانند آنان رفتار کنیم چرا که در آن جا ولایت فقیه وجود ندارد لذا طبیعی است اختلافات آنها در جایی قابل جمع نیست و فصل الخطاب وجود ندارد.

جلالی ادامه داد: در حالی که در راس نظام جمهوری اسلامی ولایت فقیه است نباید شتاب زده عمل کنیم. بدانیم کسی نمی خواهد جلوی اختیارات مجلس را بگیرد، البته ما هم می گوییم حرف درستی است که وزارت خارجه باید ترجمه برجام را به موقع می داد اما در این باره ایجاد دو دستگی نکنید.

جلالی ادامه داد: یکی از دوستان بزرگوار از جبهه پایداری روز یکشنبه گفت شنیده ایم وزارت خارجه ترجمه را داده و آقای لاریجانی می خواهد در آن دستکاری کند در حالی که متن مشخص است تنها چند غلط وجود داشته و وزارت خارجه گفته می خواهد غلط ها را اصلاح کند، رییس مجلس هم گفته که بعد از اصلاح ترجمه را تکثیر کنند و به نمایندگان بدهند.

وی افزود: آیا این موضوع ارزش دارد که بین خود اختلاف ایجاد کنیم و وقت مجلس را بگیریم؟ مجلس باید با وقار و سنجیدگی وظایف قانونی خود را انجام دهد تانمایندگان هم دلسوزی خود را در مسیری قرار دهند که اختلاف ایجاد نشود.**لاریجانی در ماجرای هسته ای به عنوان یک رجل ملی اقدام کرد

جلالی اظهار داشت: نمایندگان منتخب ملت هستند و رییس مجلس علاوه بر این که خودش نماینده مردم است منتخب منتخبین ملت است. لذا دارای جایگاه و حرمتی است و درست نیست که ایشان را هر روز تخطئه کنیم.

وی افزود:آقای لاریجانی در ماجرای هسته ای به عنوان یک رجل ملی اقدام کرد که این قابل تحسین است. البته برخی آقایان در محافلی عبارت هایی را علیه ایشان به کار بردند که انسان از بیان آن شرم دارد.

جلالی با تاکید بر این که 15 نفر باید برای عضویت در کمیسیون ویژه هسته ای انتخاب شود گفت: تاکید ما این است که اعضای این کمیسیون از همه جریانات سیاسی داخل مجلس باشند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: ما انحصار گرایی را قبول نداریم زیرا این یک مساله ملی است و اگر همه در آن دخیل باشند به نفع کشور خواهد بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.