نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پرداخت یارانه را ناسازگار با اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: مجلس با یک طرح دو فوریتی کشور را از شر اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه ها نجات دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پرداخت یارانه را ناسازگار با اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: مجلس با یک طرح دو فوریتی کشور را از شر اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه ها نجات دهد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، علی مطهری در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی افزود: اجرای غلط و تبلیغاتی قانون هدفمندی یارانه ها از ابتدا تا امروز مشکل جانکاهی برای دولت ایجاد کرده است، به طوری که دولت برای اجرای آن 12 هزارمیلیارد تومان کسری بودجه دارد.

وی ادامه داد: عقل سلیم حکم می کند که دولت چنانچه که قانون را ملزم کرده است، تعداد زیادی از غیرنیازمندان را حذف کند و اگر مدعی است که تشخیص عادلانه آن ها عملی نیست، پیشنهاد می کنم که غیراز افراد تحت پوشش کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی مثلا سهم هر فرد را از 45 هزار و پانصدتومان به 30 هزارتومان کاهش دهد و به مرور قطع کند و در مقابل سهم افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی را افزایش دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرد: باید دولت رو دربایستی را کنار و واقعیت را با مردم در میان بگذارد، آنگاه مردم نیز خواهند پذیرفت.

مطهری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته ای نیز اشاره کرد و گفت: در کسب توفیق هسته ای همه دولت های 12 سال گذشته شریک هستند گرچه در این میان هنر دیپلماسی دولت فعلی نقش بیشتری داشته است. حتی رییس جمهور سابق در این موفقیت شریک است گرچه می توانست به گونه ای رفتار کند که تحریم ها به راحتی به ما تحمیل نشود.

وی ادامه داد: بدون شک نتیجه مذاکرات وین باید در مجلس به رای گذاشته شود، زیرا همه معاهدات و قراردادهای بین المللی طبق اصول 77 و 125 قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که مجلس در قانون اساسی ما جایگاه بالا و اختیارات زیادی دارد و تنها نهاد قانون گذاری در کشور است، یادآور شد: اما ما با ایجاد شورای های عالی متعدد در کنار آن که گاهی قانونگذاری هم می کنند، جایگاه مجلس را تنزل و اختیارات آن را کاهش داده ایم.

مطهری گفت: مساله مهم این است که مجلس در تایید یا رد نتیجه مذاکرات وین نباید عجله کند و این اختیار خود را تا آخرین فرصت حفظ کند تا اگر بدعهدی و کارشکنی در رفتار طرف مقابل مشاهده شد، بتواند آن را رد کند. بدیهی است این کار از طریق ارسال لایحه دولت قابل انجام است.

وی خاطرنشان کرد: پس از توافق هسته ای باید فرهنگ کار و تلاش و تولید در کشور نهادینه شود . چنان که اسلام کار را مقدس و عامل سعادت ملت ها می داند. مبادا رسانه ها انتظارات کاذبی مانند افتتاح مکدونالد و فرهنگ آسایش و خور و خواب را ترویج کنند. در این میان مدیریت دولت و اعمال اولویت های اقتصادی و اقدام برای کارهای زیربنایی مطابق با استانداردهای کشورهای پیشرفته از اهمیت فراوانی برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که عده ای به حق نگرانند که توافق هسته ای و بهبود روابط با دنیای غرب موجب استحاله و تغییر ماهیت انقلاب اسلامی شود، گفت: ولی این طور نیست. بهبود روابط با دنیا حتی می تواند ما را در میل به آرمان های انقلاب اسلامی کمک کند .

وی یادآور شد: هرگاه ما در مساله آزادی فلسطین و حمایت از حزب الله و حماس و صدور انقلاب اسلامی و داعیه جهانی اسلام و یا در امور فرهنگی و اجرای احکام اسلام کوتاه آمدیم آن گاه باید برای آینده انقلاب اسلامی نگران باشیم.

مطهری در ادامه گفت: دادگاه حمله کنندگان به اینجانب در شیراز نزدیک است، از قوه قضاییه انتظار دارم بیش از آن که به اتهام چند جوان نادان که ابزار دست منافقان زیرک واقع شدند رسیدگی کند، اتهام آمران، دستوردهندگان و طراحان آن ماجرا را مورد بررسی قرار دهد که اگر از کنار جرم آن ها بگذرد، عدالت را رعایت نکرده است .

مطهری در ادامه به گروهک داعش اشاره کرد و گفت: بدون شک پدیده داعش گذشته از این که ساخته دست آمریکا و اسراییل است تکرار پدیده خوارج در صدر اسلام است که به تعبیر شهید مطهری عده ای زاهدان احمق ابزار دست عده ای منافق زیرک قرار گرفته اند.

وی افزود: به بیان امام علی (ع) پدیده خوارج مانند بیماری هاری بود که به جان جامعه اسلامی افتاده بود و به سرعت به افراد دیگر سرایت می کرد و امروز نیز مردی از سنخ امیرالمومنین(ع) لازم است که چشم این فتنه را درآورد.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه به برخورد ترکیه با تروریست اشاره کرد و گفت: اما رفتار ترکیه در چند سال اخیر در قبال مبارزه با تروریسم قابل تامل است. اگرچه رویکرد جدید دولت ترکیه برای مبارزه با داعش می تواند مثبت باشد اما اینکه همراه با اشغال بخشی از خاک سوریه شده است، شک و تردیدها را برانگیخته است.

مطهری یادآور شد: ظاهرا آقای اردوغان برای جبران شکست حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر و احیای حیات سیاسی خود نیاز به این اقدام داشته است .

وی یادآور شد: عربها در جریان حمله اروپایی ها به دولت واحد و قدرتمند اسلامی عثمانی در اثر تعصب نژادی از پشت به دولت عثمانی و دنیای اسلام خنجر زدند و نه تنها به هدف خود که تشکیل امپراتوری واحد عربی بود نرسیدند بلکه باعث شدند که کشور جعلی اسراییل در قلب دنیای اسلام کاشته شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم خاطرنشان کرد: امروز ترکیه همان خطای آن روز عرب ها را مرتکب شده و با همکاری با آمریکا و اسراییل از پشت به دنیای اسلام خنجر می زند.

مطهری در ادامه به برخورد ناخوشایند با معلمان در روز 31 تیرماه در مقابل مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:گذشته از این که این گونه برخوردها ضرورتی ندارد، اساسا برخلاف قانون اساسی نیز هست و لازم است در این زمینه تالیف قلوب شود و البته معلمان محترم هم برای رفع مشکلات معیشتی خود به دولت که اراده این کار را دارد، فرصت دهند.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که فضای قبلی مقابل درب شمالی مجلس که برای تجمعات استفاده می شد در تعمیرات اخیر از بین رفته و تبدیل به فضای سبز شده است، لازم است هیات رییسه به رفع این نقص بپردازد خصوصا همه مجالس دنیا که پناهگاه مردم هستند دارای چنین مکانی هستند.

این نماینده مردم تهران خطاب به وزارت ارشاد گفت: کلمات انگلیسی در تابلوهای سطح شهرها همچنان رو به افزایش است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان در اجرای قانون کوتاهی می کند.

مطهری خطاب به شورای شهر نیز گفت: شورای شهر تهران باید برخورد جدی تری با بلندمرتبه سازی که تهران را غیرقابل سکونت ساخته است، داشته باشد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.