بررسی رشته های تحصیلی و تخصصی این کمیسیون نشان می دهد که تنها 5 نفر از کل اعضای آن در رشته های فنی و ریاضی تحصیل کرده اند که آن مربوط به رشته هایی چون مهندسی نساجی و مخابرات و زلزله می شود که تقریبا ربطی به فیزیک و مهندسی هسته ای پیدا نمی کنند.

پایگاه اینترنتی خرداد، به بهانه درخواست کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از ظریف برای توضیح درباره صنعت هسته ای، تخصص نمایندگانی را که تحقیق و توسعه هسته ای را بررسی می کنند، برشمرد.

به گزارش جماران، در این یادداشت آمده است: بررسی رشته های تحصیلی و تخصصی این کمیسیون نشان می دهد که تنها 5 نفر از کل اعضای آن در رشته های فنی و ریاضی تحصیل کرده اند که آن مربوط به رشته هایی چون مهندسی نساجی و مخابرات و زلزله می شود که تقریبا ربطی به فیزیک و مهندسی هسته ای پیدا نمی کنند.

مخالفان مذاکرات هسته ای در مجلس همچنان اصرار دارند تا هر طوری که شده توافق وین را زیر تیغ حملات تند خود ببرند. در یکی از آخرین تحولات کمیسیون آموزش و تحقیقات با نامه ای رسمی از محمد جواد ظریف و علی اکبر صالحی خواسته تا با حضور در جلسات این کمیسیون در مورد ابعاد تحقیق و توسعه صنعت هسته ای کشور توضیح دهند. درخواستی که با توجه به ترکیب این کمیسیون تنها می توان از آن برداشتی سیاسی در جهت تقویت جریان مخالفت با مذاکرات و توافق هسته ای را داشت.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در کنار کمیسیون فرهنگی دو مجموعه ای هستند که بیشترین نمایندگان نزدیک به طیف هایی چون جبهه پایداری را در خود جای داده اند. کمیسیون آموزش پیش از این نیز در جدی ترین تقابل های بین دولت و مجلس نقشی محوری را بر عهده داشت که استیضاح رضا فرجی دانا یکی از نمونه های آن است.

از مجموع 25 عضو این کمیسیون 17 نفر با حمایت جبهه پایداری و قرار گرفتن در لیست انتخاباتی آن وارد مجلس نهم شده اند. علاوه بر این کمیسیون آموزش و تحقیقات شاهد حضور تنی چند از تندروترین چهره های هوادار دولت قبل است؛ از محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم احمدی نژاد گرفته تا افرادی نظیر محمود نبویان، مهدی کوچک زاده و زهره طبیب زاده.

زهره طبیب زاده هم در دولت احمدی نژاد معاونت زنان و خانواده او را بر عهده داشته است. به این ترکیب البته باید غلامعلی حدادعادل از نیروهای محوری جریان مخالف دولت را نیز اضافه کرد.

اما موضوع قابل توجه دیگر این است که کمیسیون آموزش و تحقیقات قصد دارد با کدام ترکیب از تخصص های فنی موضوعی مهم مانند تحقیق و توسعه هسته ای را بررسی و جمع بندی کند؟ بررسی رشته های تحصیلی و تخصصی این کمیسیون نشان می دهد که تنها 5 نفر از کل اعضای آن در رشته های فنی و ریاضی تحصیل کرده اند که آن مربوط به رشته هایی چون مهندسی نساجی و مخابرات و زلزله می شود که تقریبا ربطی به فیزیک و مهندسی هسته ای پیدا نمی کنند. موضعی که می تواند شکی جدی در این مساله به وجود بیاورد که از اساس اعضای این مجموعه با توجه به تخصص هایی که دارند چگونه و با چه صلاحیت علمی قصد دارند موارد تحقیق و توسعه یکی از پیچیده ترین دانش های موجود در کشور را مورد بررسی قرار دهند؟ تحصیل کردگان رشته هایی چون معارف اسلامی و فقه و روانشناسی آیا از اساس دارای صلاحیت ورود به چنین بررسی هستند؟

هر چند اعضای تیم مذاکره کننده کشورمان به کرات درباره وضعیت تحقیق و توسعه صنعت هسته ای کشور توضیحاتی ارائه کرده اند اما مقایسه بین گرایش سیاسی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات با تحصص علمی آنها تنها گواه این است که درخواست آنها برای کشاندن ظریف و صالحی به مجلس بیش از هر چیز دیگری متاثر از دلواپسی های سیاسی آنها بوده نه نگرانی های علمی. چه آنکه شاید برای بررسی این موضوع حتی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تخصص علمی بیشتری برخوردار است تا کمیسیون آموزش و تحقیقات که 80 درصد اعضای آن تحصیل کردگان رشته های علوم انسانی و دینی هستند.

حال سازمان انرژی اتمی که در راس آن علی اکبر صالحی به عنوان یکی از متخصصین بزرگ دانش هسته ای کشور قرار گرفته باید توضیحات علمی خود را نه به مراکز دانشگاهی، بلکه به دلواپسانی بدهند که تخصص آنها در فقه و معارف و فلسفه است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.