لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که قرار است این هفته در صدر هیاتی سیاسی- اقتصادی به ایران سفر کند در یادداشتی اختصاصی در روزنامه ایران ضمن تاکید بر فرهنگ و تاریخ کهن ایران بر همکاری های مشترک دو کشور تاکید کرد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که قرار است این هفته در صدر هیاتی سیاسی- اقتصادی به ایران سفر کند در یادداشتی اختصاصی در روزنامه ایران ضمن تاکید بر فرهنگ و تاریخ کهن ایران بر همکاری های مشترک دو کشور تاکید کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، کمتر اتفاق افتاده است یادداشت اختصاصی یک مقام عالی رتبه سیاسی اروپایی در حد وزیر امورخارجه، پیش از سفر به ایران، در روزنامه های کشورمان به چاپ برسد.

این یادداشت که با تیتر « اقدام مشترک برای یک جهان امن تر» منتشر شده به شرح زیر است:

«پس از چند سال مذاکره دشوار اما سازنده بزودی به دعوت همتایم محمد جواد ظریف به تهران می روم و از این سفر خوشحال هستم.

فرانسویان همیشه مجذوب ایران و بویژه میراث این فرهنگ کهن و سهم این کشور در تاریخ علم و اندیشه بوده اند. دانشجویان ایرانی نیز برای ما شگفتی آفرین اند؛ آنها چهره ایران در دانشگاه های فرانسه اند و خوش می درخشند. امروز شرایط برای بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور مهیا شده است.

توافق هسته ای مهم 14 ژوئیه یک چرخش است. برای آنکه این چرخش موفق باشد ضروری است هر یک از طرف ها تعهداتی را که پذیرفته طبق تقویم مورد توافق اجرا کند. فقط به این شرط است که تلاش هایی که همه طرفین به کار بسته اند اعتماد را ممکن خواهند کرد.

مدت هاست که اربابان صنایع در دو کشور با هم کار می کنند. فناوری ها و فرآورده های فرانسوی اعتبار دارند و می دانیم که به خواست های مصرف کنندگان و کارآفرینان ایرانی پاسخ می گویند. از این پس دورنماهای جدیدی برای هر دو کشور باز شده است و می توانیم در همکاری اقتصادی باز هم جلوتر برویم.

بنابراین راه برای از سرگیری و ادامه گفت و گوی دوجانبه باز است. فرانسه که قدرت امنیت و صلح است همیشه و حتی در آن هنگام نیز که رویکردها متفاوت بوده، با ایران روابطی مبتنی بر احترام و صراحت داشته است. با چنین ذهنیتی است که من به ایران می روم و با همین ذهنیت همه موضوع ها را با مقامات ایرانی مطرح خواهم کرد. ما بویژه از مسائل مربوط به صلح و امنیت در خاورمیانه که منطقه ای درگیر تنش های بسیار است صحبت خواهیم کرد. ایران به عنوان کشوری با نفوذ می تواند نقش مثبتی در مواجهه با این بحران ها و فجایع ایفا کند. توافقی که به آن رسیده ایم مسئولیت های خاصی را برای ایران و برای ما ایجاد کرده است.

ما می خواهیم برای یک جهان امن تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد. این پیامی است که به تهران می برم.

*وزیر امور خارجه و توسعه بین المللی جمهوری فرانسه»

براساس گزارش ها قرار است هیات فرانسوی فردا(هفتم مرداد) به ایران سفر کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.