ارزش رینگیت واحد پول مالزی در تجارت طی سه هفته گذشته روند نزولی خود را حفظ کرده و به پایین ترین سطح از بحران اقتصادی سال 1998 رسید.

ارزش رینگیت واحد پول مالزی در تجارت طی سه هفته گذشته روند نزولی خود را حفظ کرده و به پایین ترین سطح از بحران اقتصادی سال 1998 رسید.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، اقتصاددانان شرایط اقتصادی مالزی، افزایش نرخ سود در آمریکا و نگرانی سرمایه گذاران از بدهی دولت مالزی را در تداوم کاهش ارزش رینگیت در برابر دلار آمریکا موثر می دانند.

کارشناسان اقتصادی همچنین پیش بینی می کنند حرکت نزولی ارزش رینگیت با توجه به شرایط کنونی ادامه یابد.

هر 3.81 رینگیت صبح روز سه شنبه در بازار مالزی در برابر یک دلار معامله شد که بیش از سطح 3.80 بین سال های 1998 و 2005 میلادی است و نشان دهنده روند نزولی ارزش واحد پول مالزی در بازار است.

اطلاعات بانک مرکزی مالزی نشان می دهد ذخایر مالزی در حال حاضر به 100 میلیارد و 500 میلیون دلار کاهش یافته که پایین ترین سطح در پنج سال گذشته است.

روند نزولی ارزش رینگیت در برابر دلار از سه ماهه سوم سال گذشته میلادی با پایین آمدن قیمت جهانی انرژی کاهش یافت. کاهش قیمت نفت میزان درآمدهای نفتی و گازی مالزی را با خطر مواجه کرد.

عدم اطمینان سیاسی ناشی از تحقیقات در خصوص شرکت توسعه استراتژیک مالزی موسوم به 'ام.دی.بی یک' نیز در روند کاهش ارزش رینگیت تاثیرگذار است.

براساس برخی گزارش ها که سازمان شفافیت بین المللی نیز آن را تایید کرده است وضعیت 11 میلیارد و 600 میلیون دلار بدهی شرکت 'ام.دی.بی یک' نامشخص است و بحث فساد مالی در این شرکت مطرح است.

این عمل باعث شد پلیس سنگاپور نیز دو حساب شرکت توسعه استراتژیک مالزی را مسدود کند.

کاهش ارزش رینگیت در برابر دلار و افزایش نرخ بهره در آمریکا در سال جاری جریان خروجی سرمایه از بازار مالزی را تندتر کرده و این مساله بر مساله ارز این کشور تاثیر گذاشته است.

مالزی سال 1998 نیز شاهد بحران اقتصادی و کاهش ارزش رینگیت بود، اما 'ماهاتیر محمد' نخست وزیر پیشین مالزی با آغاز بحران، بسته اقتصادی سختگیرانه ای را ارائه کرد که برخلاف جریان سیاست های اقتصاد جهانی بود و این کشور را نجات داد.

کاهش نرخ سود در عرصه اقتصاد کلان، تثبیت نرخ ارز، پایان خرید و فروش رینگیت در مبادلات خارجی، قانونمند شدن جریان سرمایه، ایجاد ثبات نسبی در بازار مالی، بازسازی و تجدیدنظر در نظام بانکی و مالی و بازنگری در نظام مالی با تاسیس نهادهای مالی جدید راهکار ماهاتیر برای خروج از این بحران بود.

اما کاهش ارزش رینگیت در چند ماه گذشته که در 17 سال گذشته بی سابقه بوده نشان از تب بالای اقتصادی مالزی دارد و باید دید بسته پیشنهادی 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر برای کاهش تب این اقتصاد بیمار چیست.

در نخستین مرحله زمزمه هایی از ترمیم کابینه به گوش می رسد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.