روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز به نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نوشت: ایران می خواهد در مقابله با تروریسم همکاری کند.
به گزارش جماران، فایننشال تایمز یادداشتی از محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد.
محمد جواد ظریف در این یادداشت نوشت: ما مسیر طولانی بیست و یک ماهه مذاکرات درباره برنامه انرژی هسته ای کشور را طی کرده ایم که مسیر بسیار طولانی است. هیچ گاه ایران و همتایان تا این حد به توافق نهایی نزدیک نشده اند اما تضمینی به موفقیت نیست.آنچه که روشن است این است که مسائل به عقب بازنخواهد گشت. هنوز نیاز به گرفتن تصمیمات سیاسی جدی است. راه حل های فنی بیشماری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و بسیاری از موارد حل شده است اما در کانون این بحران همیشه مسئله سیاسی قرار داشته است. برخی می گویند تلاش می کنند مسیرهای دستیابی به بمب را ببندند. توافقی که در دسترس ما است از طریق اقدامات بسیار این کار را انجام خواهد داد اما حقیقت این است که واقعا فقط یک مسیر برای بمب وجود دارد و آن تصمیم سیاسی برای ساخت سلاح هسته ای است. محاسبات عاقلانه راهبردی و مهمتر از آن الزامات مذهبی قطعا ایران را از این فاجعه دور نگه می دارد و این محاسبات آزمایش خود را پس داده است. ایران حتی در زمان حمله صدام با تسلیحات کشتار جمعی در دهه هشتاد به شیوه مشابه پاسخ نداد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران وسلف ایشان همواره چنین تسلیحاتی را به شدت منع کردند. رسیدن به بله، نیاز به شجاعت و انعطاف پذیری کافی،جسارت برای کنار گذاشتن عادت های گذشته و بیشتر از همه نیاز به داشتن دیدگاهی برای آینده بهتر دارد.
ظریف گفت:سالها، برخی ازاذعان به این مسئله که قدرت نظامی یا اجبار اقتصادی هیچکدام نمی تواند مردم را وادار کند که سرنوشت خود را رها کنند، امتناع کردند. خون و ثروت غیرقابل تصوری هدر رفته است تا کذب بودن این واقعیت اشتباه را ثابت کند. طرف های صحبت من شروع به ترک توهماتی کردند که موجب دامن زدن به بسیاری از حوادث ناگوار خسارت بار در منطقه من در دهه های گذشته شد.
این اذعان در حال افزایش است که تلاش برای وادار کردن یک تمدن فاخر برای تسلیم فقط منجر به مناقشه بیشتر، رنجش و خصومت خواهد شد. این مسئله به خصوص در مورد تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی اعمال شده بر مردم ایران که ظاهرا برای دست برداشتن آنها از آمال خود در بهره مند بودن از انرژی صلح آمیز هسته ای بود، صادق است. این رژیم تحریم ها، کورترین تحریم هایی است که بر یک ملت در تاریخ بشر اعمال شده است که با عزم تزلزل ناپذیر مواجه شده است. ایران از آغاز این بحران کمتر از دویست سانتریفوژ داشت اما امروز بیست هزار سانتریفوژ دارد. به همین جهت همتایان من برای حضور در میز مذاکره تصمیم گرفته اند اما آنها همچنان نیاز است بین توافق و اجبار انتخاب مهمی داشته باشند. تنها توافقی که می تواند در برابر آزمون زمان آسیب نبیند، توافق متعادل است. اشتباه نکنید! هر تلاشی برای گرفتن امتیاز به قیمت خسارت بر دیگران محکوم به عمر کوتاه است. ایران برای رسیدن به توافق عادلانه و متعادل آماده است و آماده است برای مقابله با چالش های مشترک در مقیاس بسیار بزرگتر افق های جدیدی را باز کند.
از جمله این تهدیدات مشترک، افراطی گری بسیار بیرحمی است که مرکز خاورمیانه را درگیر کرده است و حتی به اروپا نیز امتداد یافته است. این افراطی گری تا زمانی که متوقف نشود، بیشتر نیز امتداد می یابد. این بربریت بیرحم نشان داده است که مرز نمی شناسد. کشتارهای همزمان در سه قاره مختلف در چندی پیش گواه این مطلب است. ایران در مقابله با این چالش از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد اما همه کشورها با این گروه های در حال حرکت و داری افراد یک جور که هیچ ارزشی برای قداست زندگی بشری قائل نیستند در حال تکه پاره شدن هستند. برای مقابله با این چالش خطرناک نیاز به شراکت ها و رویکردهای جدیدی است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تلاش های بین المللی برای جنگ در این نبرد بین المللی لازم است. با توجه به در دسترس بودن توافق نهایی، من امیدوارم همتایان من از بین همکاری و مناقشه انتخاب تاریخی انجام دهند. من بیش از همه امیدوارم تمرکز و منابع به زودی به سمت جایی که بیشتر نیاز است، تغییر کند.اگر ما به زور و زود با تهدید افراطی گری خشن مقابله نکنیم، این افراطی گری است که با ما مقابله خواهد کرد.

منبع: واحد مرکزی

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.