رئیس مجمع تشخیص نظام درگفتگو با روزنامه انگلیسی گاردین گفت:توافق درباره لغو تحریمهای وضع شده علیه ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور «گام بزرگ»رو به جلویی بعد از چند دهه خصومت ازجانب آمریکاست.
به گزارش جماران، آیت الله رفسنجانی تاکید کرد اکنون در گفتگوهای هسته ای، اگر ما آمریکای متفاوتی را مشاهده کنیم این امر تاثیر مثبتی بر عموم مردم ایران دارد. بازگشایی سفارت آمریکا در تهران غیرممکن نیست.وی گفت لغو تحریم ها گامی عظیم خواهد بود. وی مذاکرات مستقیم با آمریکا درباره برنامه هسته ای را یک تابو توصیف کرد که شکسته شده است.

وی این اظهارات را روز سه شنبه در گفتگو با گاردین و پیش از آن گفت که مذاکرات وین میان ایران و آمریکا و شش قدرت جهانی دیگر برای سه روز دیگر تمدید شد.رفسنجانی گفت مذاکرات رو در رو بهتر از گفتگو از راه دور و از طریق رسانه ها است. وی گفت ایران به شدت جدی است اگر طرف های دیگر نیز به همان اندازه جدی باشند ما به طور قطع می توانیم به توافق برسیم. اینکه ایران به طور مستقیم با آمریکا گفتگو می کند یک حرکت خوب است و ما یک تابو را شکسته ایم.

رفسنجانی گفت خصومت آمریکا در برابر ایران مدتها مشکل اصلی بود. وی گفت آمریکا پیش از انقلاب حامی اصلی رژیم شاه بود و پس از انقلاب در جنگ تحمیلی نیز آمریکا برضد ما بود. اما اگر اکنون در مذاکرات هسته ای شاهد یک آمریکای دیگر باشیم تاثیری مثبت بر مردم ایران خواهد داشت.

وی گفت این که دوباره سفارت آمریکا در تهران باز شود غیر ممکن نیست با این حال این مسئله به رفتار هر دو طرف بستگی دارد.

وی می گوید سعودی هاحساسیت خود درباره آرمان فلسطینی را از دست داده اند ما علاقمند به مناسبات دوستانه با آنها هستیم. قرآن کریم می گویند مسلمانان برادرند و باید در برادری زندگی کنند. آنها نباید در برابر یکدیگر ظالم باشند.

رفسنجانی می گوید ما از حقوق فلسطینیان حمایت می کنیم تا زمانی که حقوق فلسطینی ها مد نظر قرار نگیرد ما نمی توانیم مناسبات خوبی با آمریکا داشته باشیم.رفسنجانی گفت داعش درحال تحقیر اسلام است و افزود سوریه مورد حمله گروههای تروریستی زیادی قرار گرفته است و ما برضد تروریسم درهمه جای جهان هستیم.

منبع: واحد مرکزی خبر

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.