وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد تقابل میان گروه های پزشکی را بداخلاقی دانست و گفت: رو در رو قرار دادن گروه های پزشکی و سایر گروه ها در جامعه را از روی حسن نیت نمی بینم.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سیدحسن هاشمی در ضیافت افطار کوی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جمع دانشجویان افزود: پزشک، پرستار و گروه های پزشکی به عنوان واسطی بین خدا و مردم هستند که جان بیمار را نجات می دهند و نقش پرستار نیز در این حلقه بی بدیل است.


وی با اشاره به فاصله رشته پرستاری با نقطه مورد انتظار گفت: متاسفانه پرستار در بسیاری از موارد کارهای مربوط به بهیار را انجام می دهد و نوع بهره مندی از توان حرفه ای پرستار محدود به اموری می شود که باید برعهده بهیار و کمک بهیار باشد.

هاشمی افزود: اکنون به بهیار نیاز داریم در حالیکه دوره آموزشی کمک بهیار در برخی کشورها از جمله آمریکا، چهار ماه و بهیار تا 12 ماه است اما باید توجه داشت که تربیت کمک بهیار برای ارتقا جایگاه پرستاری است و اینکه عده ای می گویند قرار است این نیروها جایگزین پرستاران شوند، صحت ندارد و بد اخلاقی می کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ایجاد تقابل بین گروه پزشکی از روی بی اطلاعی است و از این رو در مورد پرستاری آنچه در چارچوب اخلاق، شرع و قانون تشخیص دهیم و در توان داشته باشیم، انجام خواهیم داد.

هاشمی با اشاره به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ادامه داد: معاونت درمان و معاونت پرستاری وزارت بهداشت می توانستند با سیاسی کاری خود را در معرض خطر قرار ندهند و همچنانکه برای تعرفه های پرستاری در بخش خصوصی این تعرفه ها را به شورای عالی بیمه ارسال کردند، سایر تعرفه ها را نیز ارسال کنند و به جای بدهکار شدن، خود مطالبه گر دستگاه های دیگر باشند.

وی گفت: واقعیت این است که مجلس شورای اسلامی از هشت سال قبل تاکنون هیچ بودجه ای برای اجرای این مصوبه خود پیش بینی نکرده و در طول هشت سال گذشته که وضع اقتصادی کشور به لحاظ درآمدهای نفتی هم مناسب بود اگر مجلس یا دولت ها علاقه مند به اجرای این مصوبه بودند، لازم بود تامین اعتبار می کردند.

وزیر بهداشت یادآور شد: از معاونین خود درخواست کرده ام که تعرفه های خدمات پرستاری را برای طی کردن سیر مراحل قانونی به شورای عالی بیمه، ارسال کنند و بیش از این موجب سوءاستفاده عده ای نشوند که مقاصد دیگری غیر از منافع مردم و کارکنان حوزه سلامت و جامعه پرستاری را در ذهن دارند.

هاشمی تاکید کرد: آینده مشخص خواهد کرد که چه کسانی در پی استیفای حقوق مردم، پرستاران و تیم سلامت هستند و چه کسانی مسیر دیگری را دنبال می کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر جایگاه اثرگذار پرستاران در تیم درمانی از اینکه برخی افراد فضای موجود را غبارآلود می کنند انتقاد کرد و بروز بد اخلاقی هایی این چنین را از مشکلات جامعه امروز برشمرد.

هاشمی همچنین با اشاره به لزوم بهره گیری از ماه رحمت الهی گفت: بنده خدا بری از اشتباه نیست، ما هم ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم، باید در سایه همراهی و همدلی و توکل به خداوند در مسیر صحیح خدمت گذاری به مردم گام برداریم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.