آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از جانبازان و خانواده‌های مکرم شهدای انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و جمعی از اعضای کانون رهروان شهدای این حزب و دبیران احزاب مختلف، با ابراز تأثر شدید از زنده شدن خاطره‌ی انفجار خونین دفتر حزب جمهوری اسلامی، گفت: در واقعه هفتم تیرف دشمنان انقلاب به فکر یک کودتای خونین بودند و فکر می‌کردند با این انفجار دولت، مجلس و قوه قضائیه را از رسمیت می‌اندازند، اما خداوند متعال همیشه یاور مردم ایران بود و خواهد بود.

ایشان با تأکید بر این نکته که انفجار دفتر حزب جمهوری از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی سیاسی بود، درخصوص آوردن مجروحان حادثه به مجلس نیز گفت: پس از به رسمیت یافتن جلسه به خاصر حد نصاب تعداد نمایندگان زنگ آغاز جلسه را به صدا درآوردم که شیرینی عنایت خدا را با تمام وجود چشیدم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تحلیلی از اوضاع مبارزه مخصوصاً در سال‌های آخر و اوج سخت‌گیری‌های ساواک، گفت: در آن شرایط کسانی مبارزه کردند که جوهر آنها پس از انقلاب با حزب جمهوری اسلامی پیوند خورد.

به گزارش جماران به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تشریح برنامه‌های مبارزه با رژیم پهلوی، از سخنرانی‌ها، بیانیه‌ها و تبلیغ مسلحانه، به ضرورت‌های تحزب در آن شرایط پرداخت و گفت: دو بار پیشنهاد تشکیل حزب را در زمانی که امام در تبعید بودند، خدمت ایشان دادیم که قبول نکردند و بعدها فهمیدیم عمده ملاحظه‌ی ایشان نگرانی از شناسایی مبارزین و دستگیری آنان بود.

ایشان با یادآوری مسائل مختلف کشور در نخستین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی که کشور نیاز به دولت برای رسیدگی به نیازهای جامعه داشت، گفت: امام راحل دبیر کل نهضت آزادی را به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب کردند که در زمان مبارزه تشکیلات داشتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان خاطره‌ی دیدار خود با امام و صحبت با ایشان در خصوص اهمیت تحزّب و اینکه نیروهای مذهبی باید تشکیلاتی داشته باشند، گفت: امام(ره) با هوشیاری سیاسی خویش موافقت و تأکید کردند که بروید حزب تشکیل دهید و حتی برای هزینه‌ی تأسیس مبلغی را به عنوان فعالیت‌های فرهنگی دادند و حزب جمهوری اسلامی تشکیل و به سرعت در سراسر کشور گسترش یافت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مباحثی که در زندان با زندانیان متعدد از گرو‌ه‌ها و احزاب مختلف داشتند، گفت: افراد وابسته به احزاب چپ و مارکسیستی که خود را محبوب طبقه‌ی کارگری با شعار محروم پسند می‌دانستند، صریحاً می‌گفتند شما مذهبی‌ها رأی ندارید اما ما می‌دانستیم که دین در فطرت مردم ایران است و این را از علاقه‌ی عمیق آنان در طول سال‌های مبارزه فهمیده بودیم.

ایشان با تبیین نقش و تأثیر حضور مردم در همه‌ی مراحل انقلاب که همواره مورد تأکید مؤکد امام راحل بود، گفت: با حضور مردم انقلاب اسلامی پیروز شد، با مردم در جنگ هشت ساله دفاع کردیم و خرابی‌های کشور را ساختیم و هنوز هم علیرغم بعضی از نارضایتی‌ها مردم، حضور در اجتماعات میلیونی را وظیفه‌ی خود می‌دانند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که انقلاب که پایه‌اش مردمی بود و امام هم بر مردم تکیه می‌کردند، گفت: در زندان که بودیم مأموران رژیم پهلوی می‌گفتند آنقدر در زندان باید بمانید تا موی سرتان مانند دندان‌هایتان سفید شود، اما ما می‌دانستیم مردم به پا می‌خیزند و بی‌نظیرترین انقلاب دنیا را به وجود می‌آورند.

ایشان گفت: گروهکهای معاند تصمیم گرفته بودند بسیج کننده‌های مردم را ترور شخصیتی و فیزیکی کنند و در این بین آیت‌الله دکتر بهشتی بیشتر از دیگران آماج توهین و تهمت‌های افراطیون قرار گرفت که سرانجام به شهادت مظلومانه ایشان منجر شد و همین مظلومیت باعث شد تا آن تعبیر جاودانه‌ی امام درباره ایشان در تاریخ ثبت شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید مجدد بر اهمیت توجه به تحزّب و صراحت قانون اساسی به این مسأله، گفت: راه واقعی ما این است که با میدان دادن به احزاب بزرگ زمینه‌ی حضور همه‌ی مردم را در تفکرات سیاسی مختلف فراهم نماییم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تأیید افتخارات شهدای هفت تیر و به ویژه سید مظلومان گفت: الان شرایطی پیش آمده که بعضی‌ها مسابقه‌ می‌گذارند تا خودشان را به شهدای هفت تیر و به ویژه دکتر بهشتی مرتبط کنند و این اعاده به خاطر آن است که متوجه شده‌اند که نظر جامعه به سوی شهید بهشتی و شهدا مظلوم حزب جمهوری است.

ایشان در پایان سخنان خویش با آرزوی سلامتی کامل برای جانبازان هفتم تیر و موفقیت خانواده‌های شهدای این اتفاق، بر پایداری در مسیر شهدا و حفظ و تقویت آرمان‌های آنان تأکید کرد و گفت: شهدا سند حقانیت انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر ایران هستند و باید نام و یاد آنان در جامعه زنده بماند.

در آغاز دیدار آقایان اصغرنیا، بهشتی، صادقی و مرتضوی هر یک به طور جداگانه به تبیین ابعاد مختلف حادثه هفتم تیرماه، ضرورت حفظ یاد و خاطره‌ی شهدای هفتم تیر، ضروت شکل‌گیری احزاب متعدد در جامعه و برنامه‌های هفته احزاب پرداختند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.