همزمان با نزدیک شدن به ساعات پایانی ضرب الاجل توافق نهایی هسته ای با ایران،عربستان سعودی از دو جهت به دنبال ایجاد موازنه با ایران برای فردای توافق احتمالی ایران با قدرت های جهانی است.

به گزارش جماران به نقل از عصر ایران، خبرگزاری فرانسه با اشاره به این موضوع می نویسد عربستان که نگران تاثیرات توافق هسته ای بر رقابت منطقه ای خود با ایران است می کوشد با توسعه برنامه های هسته ای و ایجاد اتحاد و ائتلاف با قدرت های جهانی ، تاثیرات توافق هسته ای در موازنه خود با ایران را خنثی و مهار کند.

بر اساس این گزارش سعودی ها در سال جاری میلادی و در 3 ماه گذشته 3 قرارداد بزرگ هسته ای با دیگر کشورها امضا کرده اند. آنها قصد دارند 16 نیروگاه هسته ای بسازند که هدف آن توسعه برنامه صلح امیز هسته ای است البته این قابلیت را هم به آنها می دهد که اگر خواستند به سمت نظامی کردن برنامه هسته ای خود پیش بروند.

چهارشنبه هفته گذشته و در حاشیه سفر محمد بن سلمان جانشی ولیعهد عربستان به پاریس ، عربستان و فرانسه یک قرارداد تاسیس دو نیروگاه هسته ای را امضا کردند. این سومین قرارداد این پادشاهی محافظه کار عربی از ماه مارس سال جاری بدین سو بود.

در هفته گذشته و در جریان سفر محمد بن سلمان به سن پترز بورگ روسیه نیز عربستان و روسیه قراردادهایی به منظور توسعه روابط اقتصادی و فنی و علمی از جمله انرژی صلح آمیز هسته ای امضا کردند. در ماه مارس گذشته نیز سعودی ها قراردادی به منظور همکار یهای هسته ای با کره جنوبی امضا کردند.

"جمال خشوقی" یک روزنامه نگار و تحلیلگر کهنه کار و بازنشسته سعودی که به خاندان سلطنتی ریاض نزدیک است در این باره می گوید:" عربستان سعودی برنامه های بلند پروازنه ای برای توسعه انرژی هسته ای در پیش گرفته است. البته به طور رسمی هدف این برنامه ها صلح آمیزاست اما دانش هسته ای می تواند در ابعاد نظامی نیز به کار گرفته شود. ریاض هیچ گزینه دیگری جز به کار گرفتن بازدارندگی متناسب خود در مقابل ایران را ندارد."

او می گوید: عربستان سعودی باید خودش به تنهایی تامین امنیت و بازدارندگی مقابل ایران را بر عهده گیرد و در این زمینه نباید به آمریکا تکیه داشته باشد. خاورمیانه در حال سقوط و دگرگونی است و هیج قدرتی تمایل ندارد جلوی این روند را بگیرد.

در ماه مارس گذشته شاهزاده ترکی بن فیصل وزیر اطلاعات سابق عربستان در مصاحبه ای با شبکه خبری بی بی سی اعلام کرد کشورهای عربی همسایه ایران در منطقه از جمله عربستان هر امتیازی که از سوی قدرت های جهانی در قالب مذاکرات هسته ای به ایران بدهند، کشورهای عربی نیز برای ایجاد موازنه خواهان همان امتیازها هستند.
"نواف عبید" تحلیلگر عربستانی میهمان مرکز "بلفر" در دانشگاه هاروارد هفته گذشته با انتشار مقاله ای در این زمینه نوشت: عربستان سعودی تمایل و توانایی برای توسعه برنامه هسته ای نظامی را دارد.

اما یک مقام سعودی در این رابطه به خبرگزاری فرانسه می گوید پادشاهی سعودی ریسک توسعه برنامه هسته ای نظامی را به جان نمی خرد.

"مارک فیتزپاتریک " مدیر بخش عدم اشاعه خلع سلاح هسته ای در مرکز مطالعات استراتژیک در لندن اما معتقد است بیشتر بحث ها درباره علاقه و تمایل سعودی ها به توسعه یک برنامه هسته ای نظامی درست نیست.

او می گوید سعودی ها توانایی هسته ای بسیار پایینی دارند و از این رو همچنان بهترین راه برای آنها دنبال کردن سیاست ائتلاف با قدرت های غربی است. قرار داد توسعه همکاری هسته ای فرانسه با عربستان هم یکی از همین راه ها برای توجه دادن قدرت های غربی به منافع سعودی هاست.

فرانسه و عربستان هفته گذشته قراردادهای اقتصادی به ارزش 12 میلیارد دلار امضا کردند که توسعه همکاری های هسته ای نیز بخشی از این قراردادها بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.