دیده بان بین المللی حمایت از روزنامه نگاران روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: روزنامه نگاران مصری با تهدید بی سابقه ای رو به رو هستند، به گونه ای که از زمان ثبت آمار روزنامه نگاران زندانی در سال 1990میلادی، اکنون بیشترین خبرنگار مصری در زندان ها به سر می برند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، در گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران، با اشاره به این که اکنون 18 روزنامه نگار مصری در زندان ها به سر می برند، آمده است: تهدید به حبس، بخشی از فضای سرکوب است که دولت از آن برای سانسور خروجی رسانه ها و حذف صداهای منتقد استفاده می کند.

این گزارش بر وجود دستورهای محدودکننده مطبوعات در مورد مسایل حساس در مصر تاکید و اضافه کرده است: کمیته حمایت از روزنامه نگاران، با مقام های بلندپایه، از جمله دادستان کل و وزیر دادگستری مصر گفت و گو کرده و آنان حبس روزنامه نگاران به خاطر حرفه روزنامه نگاری شان را تکذیب کرده اند، اما تحقیقات کمیته، نشان می دهد که دولت ژنرال عبدالفتاح السیسی (رییس جمهوری مصر)، از اتهام های امنیتی به عنوان پوشش برای سرکوب حقوق بشر، از جمله آزادی رسانه ها استفاده می کند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از 'خالد البالشی' رییس کمیته آزادی های سندیکای مطبوعاتی مصر نوشت: آمار روزنامه نگاران زندانی بیش از این و تعداد آنها 30 نفر است.

وی تاکید کرد که فضای روزنامه نگاری در مصر در بدترین شرایط تاریخی خود قرار دارد.

این در حالی است که یک مقام دولتی مصر که نامش فاش نشده، اعلام کرد که این ارقام درست نیست و گزارش انتشار یافته عینیت ندارد.

در حالی که کمیته حمایت از روزنامه نگاران، مسئولان مصری را به شکنجه زندانیان و ارعاب آنها متهم می کند، منابع دولتی هرگونه شکنجه در زندان ها را رد و اعلام کرده اند که تمام افراد با حکم بازداشت دادستانی فراخوانده می شوند و دادگاه ها بر تاسیسات زندان ها نظارت دارند.

گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران حاکیست که سرکوب مطبوعات در مصر به بهانه های امنیتی و اعمال محدودیت های شدید بر رسانه ها، منطقه را به شدت خالی از گزارش های مطبوعاتی کرده است.

به گزارش این کمیته، شرایط مذکور در منطقه شبه جزیره سینا که ارتش سرگرم مبارزه با یک شورش مردمی است که طی آن صدها نفر پس از سرنگونی محمد مرسی رییس جمهوری سابق مصر کشته شده اند، بیشتر مصداق دارد.

البالشی در اظهارات خود به گروه های تروریستی اشاره کرد که کسانی را که خلاف آنها اظهار نظر کنند مورد تهدید قرار می دهند.

گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران حاکیست که ارتش مصر به روزنامه نگاران اجازه ورود به منطقه سینا را نمی دهد و روزنامه نگاران محلی نیز هم از سوی ارتش و هم از سوی گروه های شبه نظامی مورد تهدید قرار دارند.

ارتش مصر معتقد است که عدم اجازه به روزنامه نگاران برای مبارزه با تروریسم در منطقه سینا دلایل امنیتی دارد و برای حفظ جان خبرنگاران صورت می گیرد.

در گزارش این کمیته به نقل از یک گزارشگر شمال شبه جزیره سینا آمده است که هیچ روزنامه نگاری در سینا وجود ندارد. تنها صدا، صدای ارتش است که می گوید چه چیزی گزارش شود. هرچیز دیگر زندان در پی دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.