مشکلات و معضلات قاچاق در استان های مرزی با سایر مناطق کشور متفاوت است.

معضلات ومشکلات مربوط به قاچاق در استان های مرزی هم چون کردستان با سایر استان های کشور متفاوت است و همین مسئله منجر به تدوین برنامه ای جامع در خصوص مبارزه با قاچاق کالا وارز در کردستان شده است.

به گزارش جماران به نقل از مهر، برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان که از اواخر سال گذشته کار تهیه وتدوین آن در استان آغاز شده به تازگی مورد تصویب ستادمرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارزکشور هم قرار گرفته است.

سومین جلسه کمیسیون برنامه ریزی،هماهنگی ونظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان ظهر امروز پنجشنبه به ریاست استاندار کردستان و به منظور تصویب نهایی و بیان ابهامات برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا وارز استان در سالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد.

دبیرکمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز کردستان در این جلسه گفت: این برنامه دارای پنج راهبرد شامل سالم سازی و شفاف سازی گردش پول و ارز، بهبود در تسهیل جریان تجارت قانونی،ساماندهی و کنترل مرزها ومبادی ورودی وخروجی کالا، افزایش ریسک قاچاق کالا و ارز از مبادی تا سطح عرضه و ارتقای سطح وظرفیت های فرهنگی در مبارزه همه جانبه با قاچاق کالا وارز است.

رضا میرزایی عنوان کرد: در این برنامه تکالیف تمامی دستگاه های ذیربط مشخص و کاملا روشن و شفاف است.

وی با بیان اینکه کارگروه ها بازوان اجرایی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند، اظهارداشت: وظایف و تکالیف مندرج در این برنامه در ۹ کارگروه زیرمجموعه کمیسیون تعیین شده است.

نحوه برخورد با قاچاق میوه هم در این برنامه گنجانده شود

معاون بهبودتولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی کردستان هم در این جلسه گفت: در این برنامه تنها مبحث مربوط به قاچاق دام ذکر شده است.

خالد جعفری اظهار داشت: علاوه بر قاچاق دام می طلبد در این برنامه موارد مربوط به قاچاق میوه و خشکبار هم درج شود.

مدیرکل راه وشهرسازی کردستان هم به ابهام مربوط به زیرساخت های ارتباطی درجاده های استان اشاره کرد و گفت: باید مرز بین جزئیات مباحث مختلف مشخص شود.

مدیرعامل سازمان بازیافت وتبدیل مواد شهرداری سنندج هم در این جلسه از روش معدوم کردن کالاهای قاچاق انتقاد کرد و گفت: متاسفانه روش معدوم سازی کالاهای قاچاق هنوز احتراق آنها است که در محل دفن زباله هم این کار صورت می گیرد که این امر به معضلی برای شهرداری تبدیل شده است.

قوامی روش معدوم کردن کالاهای قاچاق را اشتباه خواند و ادامه داد: چند سال پیش به دلیل آتش زدن کالاهای قاچاق در محل دفن زباله به دلیل سرایت آتش به زباله متحمل ۲۰ میلیون تومان هزینه برای خاموش کردن آن شدیم.

وی بیان کرد: بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای این کالاهای قاچاق هم در محل دفن زباله آتش زده می شوند و این درحالی است که هزینه دفن زباله در ماه ۳۰ میلیون تومان است.

مدیرکل اموال تملیکی کردستان اذعان کرد: که در طول ۱۰ سال گذشته حتی یکبار امحای کالاهای قاچاق منجر به آتش سوزی درمحل دفن زباله نشده است.

عبدالسلام کریمی ادامه داد: در صورت ارائه مستندات در خصوص سرایت احتراق کالاهای قاچاق به زباله در محل دفن، حاضر به پرداخت کل خسارات در این رابطه هستیم.

وی عنوان کرد: در خصوص تعدادی از کالاهای قاچاق هم چون مواد غذایی که تاریخ انقضای آنها به پایان نرسیده خواستار انجام آزمایش قبل از انهدام آنها شدیم ولی علوم پزشکی اعلام کرده چون این مواد آنالیز و کُد ندارند نمی توانیم آزمایشی روی آنها انجام دهیم.

وی اظهارداشت: در ارتباط با پوشاک دست دوم هم با فرض براینکه اگر آلوده به ویروسی باشد دانشگاه علوم پزشکی برآن نظارت کند و اقدام به قرنطینه آنها کرده و سپس این کالا را وارد بازار کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم در پاسخ به مطلب مذکور گفت: ویروس در سلول زنده وجود دارد و در پوشاک دست دوم (تاناکورا) بیشتر قارچ می تواند وجود داشته باشد.

طیب قدیمی بیان کرد: انجام هزینه های مربوط به آزمایش آلوده نبودن پوشاک دست دوم از قیمت این پوشاک بسیار بیشتر خواهد بود و عملا هم مجاز به آزمایش آنها نیستیم.

وی ادامه داد: درخصوص آزمایش موادغذایی قاچاقی هم چون آنالیز آن وجود ندارد انجام آزمایش نیاز به صرف هزینه های زیادی است.

کالاهای قاچاق باید معدوم شوند

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان هم در این جلسه گفت: در بحث مربوط به افزایش ریسک قاچاق کالا در این برنامه دستگاه قضا به عنوان دستگاه مرتبط با این قضیه معرفی نشده است و این قسمت نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.

حسن بابایی ادامه داد: در ارتباط با قاچاق حرفه ای هم تعزیرات نمی تواند ورود پیدا کند لذا این مورد هم در برنامه باید بازنگری شود.

وی با طرح این سوال که آیا کالای قاچاق به تولید و تجارت در کشور ما ضرر وارد نمی کند،افزود: براساس ماده ۵۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز، به شرطی که کالای قاچاق به تولید ضرر وارد نکند ورود آن به بازار بلامانع است.

وی عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا کالاهای قاچاق به دلیل لطمه وارد کردن به اقتصاد کشورشان، معدوم می شوند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان اظهارداشت: انبارهای نگهداری از کالاهای قاچاق به صورت مطلوب مدیریت نمی شوند و کالاها موجود در این انبار هم شناسنامه دار نیستند.

در پایان این جلسه مصوب شد که جلسه تخصصی با حضور کارشناسان دستگاه های اجرایی هفته آینده در استان تشکیل شود تا ابهامات و نواقص موجود در برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برطرف شود تا به تصویب نهایی برسد و سپس اجرایی شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.