رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) کرمانشاه از عقرب‌گزیدگی 99 نفر طی سال گذشته در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: این تعداد نسبت به سال 1392 با 76 مورد عقرب گزیدگی، 20 مورد افزایش داشته است.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، کتر تورج احمدی جویباری ، از عقرب‌گزیدگی 99 نفر طی سال گذشته در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعدد 57 نفر مرد و 42 نفر زن بوده‌اند.

وی با اشاره به بالا بودن موارد مرگ و میر در عقرب گزیدگی نسبت به مار گزیدگی اظهار کرد: عقرب‌ها انواع متفاوتی دارند، اما کشنده‌ترین آنها در مناطق جنوبی ایران ساکن هستند.

احمدی جویباری با بیان اینکه پادزهرهای عقرب به میزان کافی در سطح استان وجود دارد، گفت: مشکلی که در عقرب گزیدگی وجود دارد این است که بر خلاف مارگزیدگی محل گزش در بسیاری موارد مشخص نبوده و تورمی ایجاد نمی‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین عقرب‌زدگی با علائمی سیستمیک از جمله تب، تهوع، درد و تشنج همراه است.

جویباری اظهار کرد: در مراجعه افراد عقرب‌گزیده به مراکز درمانی، در کنار تزریق پادزهر باید عوارض عقرب گزیدگی نیز برسی شود.

وی تصریح کرد: سم عقرب چنانچه برای تزریق پادزهر دیر اقدام شود می‌تواند بر سیستم مغز و اعصاب اثر گذاشته، کبد و کلیه‌ها را از کار بیندازند و در نهایت فرد با از کار افتادن چند ارگان بدن فوت کند.

جویباری خاطرنشان کرد: دیر اقدام کردن در موارد مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی می‌تواند موجب ایجاد عوارض جبران‌ناپذیری در افراد شود.

رئیس بیمارستان امام خمینی اظهار کرد: در موارد عقرب‌گزیدگی باید فرد را به سرعت از محل گزش دور کرد تا بار دیگر مورد گزش قرار نگیرد و سپس با استفاده از یک پارچه باید بالای محل گزش را بست و این بستن باید به گونه‌ای باشد که خون‌رسانی به عضو آسیب‌دیده انجام شود.

وی تصریح کرد: با بستن محل بالای زخم باید دو دقیقه دستمال را بسته نگه داشت و دو دقیقه آن را باز کرد تا اطمینان از خون‌رسانی به عضو آسیب دیده حاصل شود.

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه خاطرنشان کرد: مصدومان عقرب‌گزیدگی باید در سریع‌ترین زمان ممکن جهت دریافت پادزهر به مراکز درمانی منتقل شوند، زیرا تاخیر در این زمینه می‌تواند عوارض جدی را در مصدوم ایجاد کرده و معلولیت و یا مرگ او را رقم بزند.

وی اظهار کرد: در همین راستا در مراکز درمانی تمامی شهرستان‌ها به‌ویژه شهرستان‌های گرمسیری استان از جمله قصرشیرین و سرپل‌ذهاب به میزان کافی پادزهر در اختیار آنها قرار داده شده تا فرصت طلایی برای تزریق پادزهر به مصدومان عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی از دست نرود

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.