به گزارش آسوشیتدپرس از وین، سندی محرمانه که در اختیار اسوشیتدپرس قرار گرفته است نشان می دهد آمریکا و دیگر کشورهای در حال مذاکره برای دستیابی به موافقتنامه ای هسته ای با ایران آماده اند در صورتی که این کشور از برنامه هایی که می تواند منجر به ساخت تسلیحات اتمی شود دست بکشد، رئاکتورهای پیشرفته و دیگر تجهیزات را در اختیار تهران قرار دهند.
به گزارش جماران، آمریکا و دیگر شرکای مذاکره کننده امیدوارند علاوه بر دستیابی به موافقتنامه ای به منظور محدود شدن توانایی ایران در زمینه ساخت سلاح هسته ای برای دست‌کم 10 سال ، هرگونه دلیل را برای ایران از بین ببرند که بتواند از آن به عنوان توجیه نیاز به گسترش برنامه هایی استفاده کند که می تواند پس از انقضاء موافقتنامه، در جهت ساخت چنین تسلیحاتی به کار گرفته شود.
عنوان این سند که روز سه شنبه در اختیار اسوشیتدپرس قرار گرفت « همکاری هسته ای غیر نظامی » است و در آن وعده داده شده است راکتورهای هسته ای آب سبک در ازای تاسیسات آب سنگین ایران در اختیار این کشور قرار گیرد. راکتور آب سنگین ایران در صورتی که تکمیل شود قادر خواهد بود ظرف مدت یک سال پلوتونیوم کافی برای ساخت چند بمب تولید کند.

منبع: واحد مرکزی خبر

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.