عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به نتایج مذاکرات هسته ای گفت : نباید القاء کنیم که این پیروزی نیست و شکست است. صفحه روشن را برای مردم تیره و تار نکنیم، کاری که متاسفانه این روزها در حال انجام است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا ؛ سیروس ناصری در مراسم رونمایی از کتاب 'از سعدآباد تا لوزان' با بیان اینکه باید به جای برشمردن تاکتیک های مختلف نتایج تاکتیک ها را با هم مقایسه کنیم گفت: در شرایط فعلی به شدت نیازمند وفاق و همدلی هستیم اما به دلیل رقابت ها و تقسیم بندی ها جامعه دچار مشکل می شود در حالی که این حق مردم ما است که با این مقاومت طولانی و سخت حلاوت پیروزی را بچشند.


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روند غنی سازی در کشورهای مختلف اظهار داشت: تعداد کشورهایی که با تایید جامعه بین المللی غنی سازی می کنند بسیار محدود است و متاسفانه در جهان فعلی تمام کشورهایی که غنی سازی دارند، قبل از آن، با آژانس و با آمریکا توافق کرده اند و رویه ای برقرار شد که دشمن قصد داشت که اگر کسی غنی سازی کند، باید با او به نتیجه برسد.

ناصری تصریح کرد: بر این اساس، آمریکا تاکید داشت که به طرق مختلف اطمینان داشته باشد غنی سازی خطر امنیتی برایش ندارد و هر برنامه ای باید با توافق آن کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کشوری نداریم که بدون توافق با آمریکا اقدام به غنی سازی کرده باشد اظهار داشت: حتی کشور هندوستان برای غنی سازی با آمریکا تفاهم کرد و پذیرفته است که اگر هر برنامه ای داشته باشد باید با توافق آمریکا صورت بگیرد.

ناصری اضافه کرد: این وضع را باید با وضع کشور ما که با امریکا در تقابل هستیم مقایسه بکنیم و بدانیم که ایران در هر جبهه ای جرات و جسارت مقابله با آمریکا را دارد ، هر جا که حضور یافته مقاومت کرده و اگر هم پیروز نشده مشکل اساسی برای آن ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: رییس جمهوری و وزیر خارجه و تشکیلات وزارت خارجه آمریکا دو سال است که به ما می گویند غنی سازی را قبول کرده ایم و بیایید برای آن یک چارچوبی بگذاریم و این پیروزی بزرگی برای ما است.

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با طرح این پرسش که این پیروزی مهم است یا موضوع قدم زدن در کنار دریاچه ، افزود: چطور این قدر ساده اصل موضوع را فراموش کرده و در حواشی غرق می شویم و در مورد موضوع کاملا روشنی که اگر به توافق برسیم پیروزی بسیار مهمی است، یک فضای سنگین ابهام ایجاد کرده و برای مردم شک و تردید به وجود آوریم و این قابل پذیرش نیست.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده ایران با اشاره به روند مذاکرات هسته ای طی 12 سال اخیر و همچنین انتقاداتی که این روزها از سخنان رییس جمهور می شود ، گفت: ممکن است کسانی بگویند روحانی به دشمن بهانه می دهد اما طرف مقابل می داند روحانی در مذاکرات جدی است و اگر هم به مقابله جدی برسد حساب شده مدبرانه اقدام می کند .

ناصری ضمن یادآوری مذاکرات هسته ای با سه کشور اروپایی و دیدار با گرهارد شرودر گفت: در یکی از این نشستها دکتر روحانی به شرودر گفت: من روحانی هستم و در مذاکرات جدی هستم اگر شما آماده نیستید آمریکا را تحت فشار بگذارید تا غنی سازی را بپذیرد، به شما اعلام جنگ می کنم و می دانید که جدی هستم . مردم هم حمایت می کنند و اینها را نمی بینند و می گویند عقب نشینی پاریس.

وی با تاکید بر اینکه در پاریس هیچ عقب نشینی ضورت نگرفت گفت: ما در دو سال خاکریزهایی که ساختیم را محکم کردیم. در زمان پاریس هنوز آماده غنی سازی نبودیم در یک حرکت دقیق و حساب شده و هماهنگی کامل بین بخش عملیاتی و سیاسی برنامه ای که هیچ جیز نداشت به نتیجه رسید.

وی ادامه داد: در این مقطع یو اف 6 را تولید و ذخیره کردیم که از سخت ترین بخشها به شمار می شود و تعداد سانتریفیوژها را به میزان تعریف شده برای غنی سازی رساندیم و تست کردیم.

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: علاوه بر این در این مقطع طراحی تفصیلی راکتور اراک به نتیجه رسید و شروع به ساخت کردیم و مهمتر از همه غنی سازی را که بلد نبودیم یاد گرفتیم .ساختمان نطنز را تقریبا کامل کردیم و فردو را ساختیم و می دانستیم که بالاخره به مذاکره می رسد تا جایی که آمریکایی ها تسلیم می شوند که ما غنی سازی داشته باشیم و زمانی این را می پذیرد که از نظر عملیاتی نمی تواند کاری انجام دهد.

ناصری با بیان اینکه روحانی در این مدت دنبال انگیزه سیاسی و جاه طلبی نبود اظهار داشت در تمام این مدت روحانی انتقادات را به جان می خرید و می گفت بگذارید طرف مقابل این را باور کند والا تمام اینها برنامه ریزی شده است.

وی در ادامه به دوره مسئولیت علی لاریجانی اشاره کرد و گفت: اقای لاریجانی تجربه قبل را داشت و از روند مذاکرات اطلاع داشت هم با آژانس و هم از مسیر سیاسی مسیر به طور کامل تسهیل شده بود.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: آمریکایی ها که می دیدند در آژانس قلع و قمع می شوند چیز جعلی مطالعات ادعایی را درست کردند اما آژانس قول قطعی داد که اینها در گزارشات شفاهی و مکتوب نمی آورد.می دانستند اگر این کار را بکنند روحانی اگر بگوید آژانس را بیرون می کنم این کار را می کند .

ناصری در بخش دیگر از سخنانش افزود: آنها می دانستند روحانی یک بار تهدید می کند و به آن عمل خواهد کرد نه اینکه فریاد بزند و اعمالش هزار بار خفیف تر از آن باشد . می دانستند اگر این کار را بکنند و به مطالعات ادعایی رسمیت بدهند آژانس را بیرون می کنیم.

وی با بیان اینکه دوره لاریجانی موقعیت خوبی بود اظهار داشت: ایشان فرصت نکرد مطالعات ادعایی را جمع کند .ایشان در مذاکرات ابتکاری که داشتند این بود با نماینده اتحادیه اروپا مذاکره کنند و آقای سولانا آمد و خوب هم پیش رفت اما جلو این مسیر بریده شد.

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به روند مذاکرات در دوره جلیلی گفت: این دور از مذاکرات هدف آن حفظ غنی سازی بود منتهی در صحنه حقوقی نمی دانم چرا کاری نشد .

ناصری افزود: در این شش سال در صحنه فنی و در روابط با آژانس اتفاقی که افتاد این بود که آمانو به ایران آمد، اما طی سه سال ما متهم شدیم به 12 مورد اتهامی که اینها اجزای ساختن سلاح هسته ای است. آنها در سال 2009 به طور غیر رسمی این ها را مطرح کردند در نهایت آن را تبدیل به اتهام رسمی آژانس کردند که الان تبدیل به پی ام دی و معضلی برای ایران شده است .

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای خاطرنشان کرد: در حال حاضر ایران تنها کشور غیر از کره شمالی است که بر اساس پادمان به طور رسمی متهم به نقض پروتکل شده است.

وی افزود: امروز هم بر مبنای پادمان و نه فراپادمان موظف و متعهد به بازرسی ویژه هستیم که بسیار خطرناک است البته در فضای فعلی مذاکرات جرات نمی کنند اینها را مطرح کنند .

ناصری با بیان اینکه زمانی که بحث پی ام دی مطرح شد ما باید آژانس را از ایران بیرون می کردیم خاطرنشان کرد: در صحنه سیاسی نتیجه نهایی این دور از مذاکرات آلماتی 2 بود که نتیجه آن غنی سازی 20 درصد و فردو بود و از آنچه که بیرون آمد به نظر نمی آید پیشنهاد خوب و قابل بررسی ارائه شده باشد.

وی با اشاره به مذاکرات ایران با برزیل و ترکیه اظهار داشت:این پیشنهاد قبل از این دو کشور از سوی آمریکایی ها مطرح شد که قرار بود ایران بپذیرد مواد غنی شده را به خارج بفرستد در مقابل اینها تحریم ها را تشدید نکنند. کاخ سفید هم خود را آماده این توافق کرده بود که مسیر از توافق خارج شد و راه آن بسته شد مذاکرات با ترکیه و برزیل در واقع اشتیاق ما را برای توافق نشان می داد .

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: در حال حاضر شرایط تحریم ها روشن است و حریف تا عمق استراتژی اقتصادی ما نفوذ کرده البته ما هم مقابله می کنیم ولی این مسیر هموار شد تا دشمن بتواند پیش بیاید و دنیا علیه ما بسیج شد و باور عمومی ایجاد شد که ما دنبال سلاح هسته ای هستیم .

وی اضافه کرد: در بعد عملیاتی تعداد سانتریفیوژ ها از حدود 2 هزار به 10 هزار افزایش یافت که البته ضریب بازدهی آن از 2 به یک رسید ضمن اینکه طراحی سانتریفیوژهای جدید هم در زمان آقای آقازاده شروع شده بود .

این کارشناس مسائل هسته ای خاطرنشان کرد: در مجموع دستاورد کیفی در شرایطی که طرف مقابل جنگ تمام عیار داشت حاکی است ما عقب نشینی پنهان داشتیم و در جاهایی روند را متوقف کردیم که علت آن را نمی دانیم .

ناصری در پایان گفت: باید زاویه دیگری به تدریج باز شود تا شاید بحث به توازنی برسد و مردم در فضای آرام قضاوت کنند و پیروزی را پیروزی ببینند و بی جهت صفحه روشن برای آنها تیره و تار نباشد.**مهدی فضائلی : مساله هسته ای موضوع اول کشور نیست

مهدی فضائلی کارشناس سیاسی و فعال رسانه ای نیز در این نشست با بیان اینکه موضوع هسته ای موضوع اول کشور نیست و نباید باشد گفت: بخشی از این مساله طراحی طرف مقابل است تا برای ما مساله سازی کنند و ما را از پرداختن به موضوعات اساسی باز دارند.

وی با اشاره به حجم پایین ادبیات تولید شده در زمینه مذاکرات هسته ای اظهار داشت: موضوع هسته ای اساسا موضوع پیچیده ای است و تولید ادبیات در آن خیلی ساده نیست ، از طرف دیگر طبقه بندی و محرمانه بودن بخش قابل توجهی از اسناد و مدارک مربوطه یکی از دیگر از دلایل حجم پایین ادبیات تولید شده در این زمینه است.

این فعال رسانه ای با بیان این که امروز موضوع هسته ای تبدیل به موضوع اول جامعه ما شده است اظهار داشت: این مساله واقعیت خوشایندی نیست چراکه موضوع هسته ای موضوع اول کشور نیست و نباید باشد ، اما بنا به دلایلی که بخشی از آن ناخواسته و بخشی آگاهانه است، موضوع هسته ای تبدیل به موضوع اول کشور شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه کسانی که آگاهانه تلاش کرده و می کنند هر مساله ای را به موضوع هسته ای گره بزنند خدمتی به کشور نمی کنند گفت: البته بخشی از این هم ناشی از طراحی طرف مقابل ما و مساله سازی آنها بوده است ، چراکه مساله هسته ای مساله لاینحلی نبوده و نیست بلکه دشمن بهانه کرده و به دنبال این است که این موضوع را دستور اول کار ما کنند و ما را از پرداختن به موضوعات اساسی باز دارند.

وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم از این اولویت بندی فاصله بگیریم و افکار عمومی و مسوولان را به سمت مسائل اصلی کشور سوق دهیم.

فضائلی همچنین در خصوص کتاب از سعدآباد تا لوزان رعایت انصاف ، صداقت و صراحت را از ویژگی های این کتاب عنوان کرد و با بیان اینکه این کتاب دور تندی از مذاکرات هسته ای ایران می باشد گفت: در چنین شرایطی ممکن است برخی جزئیات مورد توجه قرار نگیرد و نگاه پژوهشی و تخصصی تحت الشعاع قرار گیرد.

وی در عین حال گفت: اطلاعات و فکت های اشاره شده در این کتاب فاقد استناد و منبع است و این یکی دیگر از نقدهای وارد به این کتاب می باشد.

فضائلی همچنین با اشاره به تئوری نظریه بازی ها و همچنین ذیل آن تحت عنوان بازی بزدل که در این کتاب از آن یاد شده است اظهار داشت: می توان به جای این تعبیر از نبرد اراده ها که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است استفاده کرد ، چراکه ما در این صحنه شاهد رویارویی جدی اراده ها هستیم و هر کس که دارای ایمان و اراده محکم تری است پیروز نهایی میدان خواهد بود.

به گزارش ایرنا کتاب از سعدآباد تا لوزان نوشته محمد سعید احدیان عصر امروز -دوشنبه- با حضور سیروس ناصری عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ، مهدی فضائلی ، مهدی مطهرنیا از کارشناسان مسائل سیاسی و همچنین بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.