خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی از سیدنی اعلام کرد که پرداخت رشوه از سوی دولت استرالیا به قاچاقچیان انسان برای بازگرداندن مهاجران به اندونزی برای کانبرا مسئله ساز شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا؛ اغلب احزاب سیاسی و به ویژه احزاب مخالف تونی ابوت نخست وزیر استرالیا، امروز با زیر سوال بردن وی خواستار انجام تحقیقات برای روشن شدن شدن حقیقت این اخبار شدند تا در صورت صحت آنها دولت را زیر سوال ببرند.


براساس این گزارش، اگرچه جولی بیشاپ و پیتر دوتون، وزیران وزیر امور خارجه و مهاجرت این کشور هفته گذشته این اخبار را تکذیب کردند اما امروز با کشیده شدن این موضوع به پارلمان در پارلمان این کشور، بحث داغی در این خصوص در گرفت و قرار شد تحقیقات لازم برای تنویر افکار عمومی صورت گیرد.

این گزارش حاکی است که پرداخت رشوه به وسیله نیروهای مرزی استرالیا به خدمه قایق حامل مهاجران پناهجو و بازگرداندن آنها به مرزهای اندونزی، حتی تنشهای لفظی بین جاکارتا و کانبرا را افزایش داد.

شنبه گذشته پس از افشا شدن اخبار این حادثه، 'رنتو مرسودی' وزیر امور خارجه اندونزی از سفیر استرالیا در این کشور خواست توضیحاتی در این مورد ارائه کند.

اندونزی همچنین تحقیق در مورد پرداخت حدود پنج هزار دلار از سوی مقامات استرالیا به خدمه و کاپیتان یک کشتی حامل مهاجران را آغاز کرد.

ماموران مرزبانی و گمرک استرالیا اواخر ماه گذشته با پرداخت باج به خدمه قایق حامل مهاجران، آن ها را وادار به بازگرداندن این پناهجویان به سوی مرزهای اندونزی کردند. موضوعی که 'تونی ابوت' نخست وزیر استرالیا با رد نکردن آن، زمینه افزایش تنش های سیاسی بین دو کشور را فراهم ساخت.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا هفته گذشته نیز در گفت وگو با یک رادیو محلی در سیدنی از رد کردن پرداخت رشوه به خدمه قایق حامل پناهجویان خودداری کرد.

آنگونه که اظهارات تونی ابوت نشان می دهد، می توان دریافت که این کشور به منظور جلوگیری از ورود مهاجران به هر روشی دست خواهد زد تا از ورود این افراد به مرزهای استرالیا جلوگیری کند.

به نوشته تارنمای گاردین استرالیا، برخی رسانه های این کشور به نقل از یک منبع اطلاعاتی استرالیا اعلام کردند سازمان جاسوسی خارجی استرالیا، احتمالا در عملیات مخفیانه به قاچاقچیان انسان رشوه پرداخت کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.