سرگئی لاوروف و جان کری وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا در گفتگویی تلفنی در باره مساله هسته ای ایران مذاکره و تبادل نظر کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، لاوروف و کری عصر روز دوشنبه در یک گفتگوی تلفنی در مورد نتایج دور کنونی مذاکرات ایران و 1+5 در وین گفتگو کردند.


مذاکرات ایران و گروه 1+5 از روز چهارشنبه در وین آغاز شد و در دو روز نخست در سطح مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه طرف های شرکت کننده انجام گرفت. از روز جمعه دو طرف در سطح کارشناسان به رایزنی ها برای تنظیم متن توافق جامع ادامه می دهند.

بر اساس برنامه زمانی تنظیم شده، ایران و گروه 1+5 تلاش می کنند تا روز سی ام ماه ژوئن جاری (9 تیر ماه) مار تنظیم متن توافق نهایی را به پایان رسانده و آن را برای امضا آماده کنند.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا در گفتگوی تلفنی خود همچنین به تفصیل در مورد مناقشه یمن گفتگو و تبادل نظر کردند.

از حدود سه ماه پیش هواپیماهای عربستان سعودی و چند متحد عربی این کشور با حمایت آمریکا به بمباران یمن می پردازند که بر اثر آن تاکنون حدود 9 هزار نفر جان خود را از دست داده و شمار زیادی هم مجروح و دهها هزار نفر آواره شده اند.

امروز در ژنو کنفرانس طرف های یمنی برای پایان دادن به مناقشه در این کشور و برقراری آتش بس و صلح جریان دارد.

در گفتگوی تلفنی لاوروف و کری همچنین مسایل سوریه و لیبی مطرح و دو طرف در مورد این مسایل و راه حل های موجود گفتکو کردند.

روسیه و آمریکا در مساله سوریه اختلاف جدی دارند و در حالی که مسکو بر عدم مداخله خارجی در این کشور تاکید دارد آمریکا همچنان به تروریست های ضدسوری برای سرنگونی حکومت بشار اسد کمک می کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.