قطار کنکور از ایستگاه اول گذشته است و پس از برگزاری آزمون سراسری، حالا هزاران داوطلب منتظرند تا نتایج اولیه در هفته اول مرداد منتشر شود. اتفاق جالب این است که براساس گفته‌های رئیس سازمان سنجش، همه کنکوری‌های گروه علوم ریاضی و گروه علوم انسانی 100 درصد شانس قبولی دارند. یعنی کافی است داوطلبی در این دو گروه آزمایشی اراده کند و بخواهد وارد دانشگاه شود، در این صورت شانس قبولی اش قطعی است؛ چون حتی در این دو گروه آزمایشی، اگر همه داوطلبان هم وارد دانشگاه شوند، باز هم خیلی از صندلی ها خالی می ماند.

به گزارش جماران، آن طور که ابراهیم خدایی به مهر توضیح داده است، براساس آمار موجود امکان قبولی در گروه های علوم انسانی و ریاضی ـ فنی ۱۰۰ درصد است و تنها در رشته های پرمتقاضی رقابت فشرده تری را شاهد هستیم.

این رشته های پرمتقاضی که خدایی از آن صحبت می کند، رشته های روزانه دولتی در دانشگاه های مطرح و مادر کشور هستند که رقابت برای قبولی در آنها بالاست.

هم اکنون تعداد شرکت کنندگان گروه علوم ریاضی فنی بیش از ۱۸۱ هزار نفر و ظرفیت پذیرش نیز ۲۶۰ هزار نفر است.

همچنین در گروه علوم انسانی نیز تعداد شرکت کنندگان ۱۸۱ هزار نفر و ظرفیت پذیرش ۲۱۵ هزار نفر است.

یعنی در هر دو گروه علوم ریاضی و انسانی، اگر همه داوطلبان هم وارد دانشگاه شوند، باز هم هزاران ظرفیت خالی باقی می ماند.

اما در گروه علوم تجربی، امسال هم مثل سال های قبل با بیشترین تعداد شرکت کننده روبه رو هستیم و البته شانس قبولی در این گروه آزمایشی هم بسیار پایین است.

به گفته خدایی، تعداد شرکت کنندگان در گروه تجربی ۴۹۷ هزار نفر و ظرفیت پذیرش حدود ۲۰۲ هزار نفر است. به این ترتیب شانس قبولی در این گروه آزمایشی حدود ۴۸ درصد برآورد می شود.

به عبارت دیگر، می توان گفت از هر دو کنکوری در گروه علوم تجربی، فقط یک نفر شانس قبولی دارد.

گروه آزمایشی هنر هم در مجموع ۵۶ هزار نفر شرکت کننده دارد و با توجه به ظرفیت پذیرش، شانس قبولی در رشته های هنر ۵۶ درصد است البته نباید فراموش کرد در گروه هنر و زبان، همه کنکوری ها از هر گروه آزمایشی می توانند در آزمون این دو گروه شرکت کنند و به همین دلیل هم شانس قبولی در این گروه آزمایشی را می توان بالاتر از 56 درصد دانست.

مثلا دانشجوی گروه علوم ریاضی که همزمان در رشته مهندسی الکترونیک و رشته هنر یا زبان هم قبول شده است، در اغلب موارد رشته اصلی خودش را در دانشگاه انتخاب می کند و وارد رشته های هنر یا زبان نمی شود، مگر این که در گروه اصلی خودش قبول نشود.

در گروه زبان های خارجی نیز تعداد شرکت کنندگان گروه زبان ۱۱۲ هزار نفر هستند و با توجه به ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاه ها، شانس قبولی در گروه زبان برای همه داوطلبان ۳۸ درصد اعلام شده است.

به طور کلی، براساس اطلاعاتی که سازمان سنجش منتشر کرده، شانس قبولی در کنکور سراسری ۹۴ با توجه به تعداد شرکت کنندگان و ظرفیت های موجود در آموزش عالی ۸۶ درصد است.

البته این شانس های قبولی که اعلام شده، احتمال دارد تا چند هفته دیگر، کمی تغییر داشته باشد؛ زیرا به قول رئیس سازمان سنجش، تا ماه تیر که آمار نهایی ظرفیت پذیرش از سوی دانشگاه ها، وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اعلام نشود، نمی توان درصد قبولی را به طور دقیق پیش بینی کرد، اما با توجه به ظرفیت های فعلی و تعداد شرکت کنندگان، انتظار نمی رود شانس قبولی در گروه های آزمایشی، تغییر بزرگی در تیرماه داشته باشد.

ظرفیت رشته های غیرپولی ثابت مانده است

وقتی گفته می شود ظرفیت پذیرش در گروه علوم ریاضی و علوم انسانی، 100درصد است، باید در نظر داشت که بسیاری از این ظرفیت ها در دانشگاه های پولی و غیردولتی است.

رئیس سازمان سنجش در گفت وگو با جام جم عنوان می کند: طی چند سال اخیر، ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی و غیرپولی، بین 13 تا 14 درصد ثابت مانده و تغییر محسوسی نداشته است. این حرف یعنی این که الان حدود 86 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو به دانشگاه های پولی و غیردولتی اختصاص پیدا کرده است.

نکته مهم تر این که، ظرفیت پذیرش دانشجوی غیرپولی هم ثابت مانده و افزایش پیدا نکرده است، زیرا به گفته خدایی، دانشگاه های دولتی طی سال های اخیر تلاش کرده اند ظرفیت پذیرش خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی افزایش دهند و به همین دلیل هم ظرفیت های غیرپولی مقطع کارشناسی خود را افزایش نداده اند.

به شانس قبولی، خیلی تکیه نکنید

شانس قبولی در گروه علوم تجربی، 48 درصد اعلام شده است. حالا سوال اینجاست آیا این 48 درصد به این معنی است که دانشجوی این گروه آزمایشی، شانس قبولی اش در همه رشته های این گروه، 48 درصد است؟

دکتر رجبعلی برزویی، کارشناس آموزش عالی در گفت وگو با جام جم تاکید می کند، این شانس های قبولی که اعلام شده، اصلا به معنای شانس قبولی در رشته های دانشگاهی نیست و داوطلبان نباید خیلی روی این شانس های قبولی برای همه کدرشته های تحصیلی، حساب باز کنند.

رئیس پردیس دانشگاه شهید بهشتی توضیح می دهد، این شانس های قبولی، کاملا به صورت میانگین اعلام شده است؛ یعنی درست است که شانس قبولی در رشته تجربی 48 درصد اعلام شده است، اما این شانس قبولی برای رشته پزشکی و پرستاری، شبیه هم نیست یا مثلا شاید شانس قبولی در گروه علوم ریاضی، 100درصد اعلام شده باشد، اما احتمال دارد شانس قبولی در رشته مهندسی نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف، حتی یک درصد هم نباشد. از آن طرف، احتمال دارد شانس قبولی برای همین رشته و البته در یک دانشگاه پولی و واقع در یک شهر کوچک، 100درصد باشد. بنابراین شانس های قبولی که اعلام شده، کاملا به صورت میانگین و با توجه به ظرفیت های خالی دانشگاه هاست. به طور کلی می توان با توجه به سوابق کنکورهای سال قبل عنوان کرد شانس قبولی در رشته های پرطرفداری مثل حقوق، پزشکی، دندانپزشکی و برخی مهندسی های پرطرفدار مثل مهندسی برق و عمران، پایین تر از رشته های دیگر است.

حال اگر همین رشته ها در یک دانشگاه دولتی و روزانه هم ارائه شده باشد، به نسبت شهرت و تراز علمی آن دانشگاه، شانس قبولی هم کمتر خواهد بود.

10 نکته کنکور امسال

* ظرفیت پذیرش غیرپولی دانشگاه ها؛ بین 13 تا 14 درصد

* شانس قبولی در کنکور؛ 86 درصد

* امکان قبولی در گروه های علوم انسانی و ریاضی؛ ۱۰۰ درصد

* شانس قبولی در گروه علوم تجربی؛ 48 درصد

* شانس قبولی در رشته های هنر؛ ۵۶ درصد

* شانس قبولی در گروه زبان؛ ۳۸ درصد

* 86 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در اختیار دانشگاه های پولی

* ثابت ماندن ظرفیت پذیرش دانشجوی غیرپولی در سال های اخیر

* شانس پایین قبولی در رشته های پرطرفدار دانشگاه های دولتی

* شانس قبولی در گروه آزمایشی، به معنی شانس قبولی در رشته نیست

منبع: جام جم

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.