روزنامه واشنگتن پست فاش کرد، علاوه بر کمک های اسراییل، عربستان، قطر، ترکیه و اردن به تروریست های تکفیری مسلح در جنوب سوریه، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز سالانه یک میلیارد دلار بودجه برای این گروه از تروریست ها هزینه می کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار با استناد به گزارش واشنگتن پست، خاطرنشان کرد: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مسئولیت آموزش، مسلح کردن و ارائه اطلاعات میدانی به هزاران تروریست تکفیری تحت عنوان «جنگجویان مخالفان معتدل سوری» را برعهده دارد.


این کمک سیا به تروریست های تکفیری در سوریه در چارچوب همکاری بین آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه قرار دارد که یادآور اقدامات دهه هشتاد قرن گذشته آمریکا در کشورهای دیگر مانند افغانستان و نیکاراگوئه و تشکیل ارتش های مزدور است.

در این گزارش خاطرنشان شده است که آمریکا بخش کوچک هزینه را برعهده دارد و سهم بیشتر و بزرگتر را در جنوب سوریه همپیمانان آن می پردازند.

آنچه واشنگتن پست منتشر کرده است، جدای از اسنادی نیست که بخش امنیت دفاعی آمریکا ماه گذشته فاش کرد و بر اساس آن کشورهای غربی از جمله آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به مخالفان سوری در سال های 2011 و 2012 کمک کردند تا یک امارت اسلامی بر اساس عقاید القاعده در شرق سوریه با هدف اعمال فشار بر نظام این کشور ایجاد کنند.

برنامه سیا که واشنگتن پست فاش کرده، بزرگترین برنامه سری است که این آژانس امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در جهان اجرا کرده است.

این روزنامه آمریکایی نوشت، هزینه این برنامه سیا یک پانزدهم بودجه سالانه آن را تشکیل می دهد.

بخش اصلی و بزرگ این برنامه سیا از طریق اردن اجرا می شود و واشنگتن پست نوشت که سیا در چارچوب این برنامه تاکنون 10 هزار عنصر مسلح

(تروریست تکفیری) را با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار در سوریه آموزش داده است.

واشنگتن پست تاکید کرد، اختصاص بودجه برای عناصر مسلح در جنوب سوریه از سال 2013 ادامه دارد.

این روزنامه آمریکایی خاطرنشان کرد: اگر چه کمیته اطلاعات در مجلس نمایندگان آمریکا مصوبه ای برای کاهش 20 درصدی بودجه برنامه سیا در سوریه داشته، اما این مصوبه هرگز عملیاتی نشده است.

واشنگتن پست افزود: کاخ سفید همواره با مجلس سنا در تماس است تا مانع کاهش بودجه برنامه سیا در سوریه شود.

«آدام شیف» نماینده ارشد دموکرات ها در کمیسیون اطلاعات به واشنگتن پست گفته است که نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه نگران راهبرد آمریکا در سوریه هستند و حتی مدافعان برنامه سیا در سوریه، به ضعف گروه های معتدل اقرار کرده و گفته اند که این عناصر در رویارویی با داعش همواره شکست می خورند.

واشنگتن پست افزود: یکی ازجمهوری خواهان در کنگره گفته است که عقب نشینی نیروهای نظام سوریه نتیجه عملیات عناصرمسلحی که معتدل خوانده می شوند، نیست.

این روزنامه آمریکایی به نقل از آدام شیف نوشت: برای ایجاد هرج و مرج با هدف فروپاشی سریعتر نظام سوریه باید روی داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تندرو سرمایه گذاری کرد.

واشنگتن پست افزود: این سخنان نشان می دهد، سیا قادر نیست اعلام کند نیروهایش بر بخشی از خاک سوریه سیطره یافته و یا توانسته اند در نبردها موفق شوند و به نتایج ملموسی دست یابند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.