حجت الاسلام والسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از رئیس دولت امارات دعوت کرد تا در سومین نشست سران جی.ای.سی.اف در تهران شرکت کند.

به گزارش جماارن به نقل از ایرنا، از گلف تودی از ابوظبی، شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات دعوتنامه ای از سوی رئیس جمهوری ایران برای حضور در سومین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ای سی اف) که قرار است ماه نوامبر سال جاری در تهران برگزار شود، دریافت کرده است.

این دعوتنامه را زمانی که شیخ منصور بن زاید آل نهیان معاون نخست وزیر و وزیر امور ریاست امارات در روز یکشنبه (٢٤ خرداد ماه) با علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دیدار کرد، تسلیم کرد.

در این دیدار، درباره روابط دو جانبه و راههای توسعه آن در بخشهای مختلف گفتگو شد.

به گزارش وزارت نفت، احمد جمعه الزعابی معاون وزیر امور ریاست امارات و محمدرضا فیاض سفیر ایران در امارات نیز در این نشست حضور داشتند.

شانزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ای سی اف) سه شنبه، ٢٥ آذرماه سال ١٣٩٣ با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

شانزدهمین نشست وزارتی جی ای سی اف درباره گزارش بازار جهانی گاز ارائه شده از سوی دبیرکل که تازه ترین تحولات مربوط به بازار جهانی انرژی و بازار گاز را به طور ویژه شامل می شد، بحث و گفتگو کرد.

اعضای این مجمع ٦٧ درصد از ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارند؛ با آن وجود که گاهی جی ای سی اف به اشتباه 'اوپک گازی' نامیده می شود، اما این مجمع همانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به دنبال تاثیر و نفوذ روی قیمت ها به وسیله تنظیم و تعدیل تولید نیست.

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.