معاون اول رییس جمهور گفت: انتظار ما از بانک مرکزی این است که از همه کشورهایی که طرف معاملات ما می باشند برای استفاده از پول مشترک و ضمانت نامه ها اقدامات لازم را انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور گفت: انتظار ما از بانک مرکزی این است که از همه کشورهایی که طرف معاملات ما می باشند برای استفاده از پول مشترک و ضمانت نامه ها اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در مراسم افتتاح طرح ملی چکاوک که با حضور ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی برگزار شد، افزود: در جلسات اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گزارشی درباره سامانه های الکترونیکی قرائت و راهکارهای دقیق و علمی برای پیشگیری از بروز مشکلات و تسهیل و شفاف سازی امور ارائه شد که این گزارش مورد تأیید مسئولان سه قوه که در جلسه حضور داشتند، قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: معتقدم سیستم بانکی به جهت بار بسیار سنگینی که بر دوش دارد نیازمند این است که ابزارهای نوین و فناوری های جدید را بکار گیرد، ضمن آنکه مطمئن هستم با بکارگیری این ابزارها بسیاری از مسائل که مورد دغدغه مسئولان و همکاران نظام بانکی است، حل خواهد شد.

وی ادامه داد: در یکی از جلسات که رئیس کل بانک مرکزی حضور داشت بخشنامه ای ابلاغ کردم که براساس آن بانک مرکزی تا پایان سال 94 باید 9 سامانه الکترونیکی را به طور کامل در کل شبکه بانکی مستقر و اجرایی کند.

جهانگیری با بیان اینکه بعد از استقرار 9 سامانه مذکور می توان گفت که نظام الکترونیکی به طور کامل در سیستم بانکی اجرا می شود، گفت: یکی از این سامانه ها چکاوک بود که از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هرچه اعتماد مردم از عملکرد چک افزایش پیدا کند، دغدغه های معاملات چکی نیز کمتر می شود.

وی گفت: سامانه نسیم که مربوط به حساب های دولتی می شود از دیگر سامانه هایی است که باید توسط بانک مرکزی درسال 94 به طور کامل اجرایی شود ضمن آنکه سیستم های ردیابی نقل و انتقالات ارزی در کشور نیز از دیگر مواردی است که بانک مرکزی ملزم و مکلف به اجرای آن درسال 94 شده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه، بانک مرکزی پیشقراول استقرار دولت الکترونیک است، گفت: از اقدامات خوب بانک مرکزی به عنوان نهاد اصلی در هدف گذاری کاهش تورم، در دولت صمیمانه تشکر می کنم و این تشکر از جانب خودم، رئیس جمهور و دولت می باشد.

وی ایستادگی رئیس جمهور برای جلوگیری از برداشت منابع بانک مرکزی را از مهمترین اقدامات در جهت کاهش نرخ تورم ذکر کرد و افزود: اما برداشت سیستم بانکی در بانک مرکزی درسال گذشته در حالی موجب افزایش پایه پولی شد که معمولا دولت ها از بانک مرکزی برداشت می کردند ولی در سال قبل دولت برداشتی نداشت یا اگر هم داشت میزان آن بسیار کم بوده است.

وی با تأکید براینکه برداشت برخی از بانک های خصوصی از بانک مرکزی موجب ارزش پایه پولی شده است، اظهار داشت: رونق اقتصادی هدف گذاری شده و به همین منظور سیاست گذاری هایی برای ورود به دوره رونق لازم بود که تصویب شده است.

جهانگیری تصریح کرد: 177 بند برای ورود به رونق در دولت مورد بررسی قرار گرفت و برخی از این موارد از اختیارات دولت و دستگاه های اجرایی بود اما بخشی نیز نیازمند مصوبه مجلس بود به همین منظور لایحه ای را برای خروج از رکود به مجلس ارسال کردیم که هرچند با تأخیر ولی با اصلاحاتی مورد تأیید قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه، اقتصاد به طور جدی نیازمند ورود به رونق و رشد اقتصادی بالای 5 درصد است، افزود: مهمترین محدودیت پیش رو مساله تأمین مالی است که با توجه به محدودیت سه منبع دولتی، خارجی و اعتباردهی سیستم بانکی می توان گفت درسال 94 با محدویت اساسی در این زمینه روبرو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت های مالی بودجه 94 حتما باید با صرفه جویی پیش رود لذا از منابع بودجه دولت نمی توان در جهت رونق استفاده کرد.

به گفته جهانگیری، منابع خارجی و فاینانس های گشایش شده از دیگر منابع مالی می باشند که دولت به آن توجه دارد ضمن آنکه از بانک ها می خواهیم در شرایط تحریم از روش هایی استفاده کنند که بتوانند از منابع مالی خارجی نیز کمک بگیرند.

وی با اشاره به نامه نگاری معاون ارزی بانک مرکزی در سال گذشته، گفت: سال گذشته غلامعلی کامیاب در نامه ای خواستار موافقت برای استفاده 5 میلیارد دلار یوزانس شد و به همین دلیل از مدیران بانکی خواهش می کنم در زمانی که دولت دست خود را دراز می کند، هرچه دارند به صحنه بیاورند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه سیستم بانکی با معوقات بالایی روبرو است، گفت: طبق گزارشات اعلامی نسبت معوقات درسال 93 به 92 کاهش یافته است ضمن اینکه بدهی دولت به سیستم بانکی موردی است که باید برای آن راهکاری پیدا شود و دولت در لایحه خروج از رکود راه حلی را برای این موضوع در نظر گرفته است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه وضع بدهی ها در ایران عجیب و غریب است، گفت: یکی از مشکلات بانک ها کفایت سرمایه ها است در لایحه خروج از رکود راهکاری برای افزایش سرمایه بانک ها پیش بینی شده که افزایش سرمایه بانک ها از موضوعات اصلی دولت است.

جهانگیری ادامه داد: باید در سال 94 به خصوص در همین ماه های ابتدایی راهکارهایی پیدا کنیم که سیستم بانکی بتواند گام جدی برای رونق بردارد که اولویت آن باید سرمایه درگردش واحدهای تولیدی باشد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.