در چند روز گذشته در خبرهایی عنوان شد در دو ماه گذشته ۹ نوزاد در چند بخش بیمارستان امام خمینی فوت کرده اند. دانشگاه علوم پزشکی تهران در دو خبر مختلف به این خبرها پاسخ داده است.

به گزارش جماران به نقل از فرارو، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پی انتشار مطالبی پیرامون فوت نوزادان در بخش NICU بیمارستان ولی عصر مجتمع بیمارستانی امام خمینی در برخی از مطبوعات، تهران توضیحات زیر را در جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرد؛

بخش NICU بیمارستان ولی عصر مجتمع بیمارستانی امام خمینی از جمله بخش‌های NICU مجهز و جدید در کشور می‌باشد. این بیمارستان پذیرای بسیاری از مادران باردار است که به علت شرایط نامناسب، از سایر بیمارستان‌های تخصصی سطح شهر به این مرکز ارجاع می‌شوند. بیش از 60 درصد از زایمان‌های انجام شده در این بیمارستان جزء زایمان‌های پرخطر محسوب می‌شوند و این‌گونه زایمان‌ها معمولاً با درصد بالایی از مرگ و میر نوزاد همراه است.

علل عمده مرگ این نوزادان به ترتیب عبارت است از: نارس بودن نوزاد، عفونت و ناهنجاری‌های مادرزادی. بررسی نوزادان مذکور نیز نشان دهنده پایین بودن قابل توجه وزن زمان تولد یا بیماری های جدی زمینه ای مانند پنومونی، نارسی،IUGR ، هیدروسفالی، تشنج و آسپیراسیون مکونیوم در تمامی آنان است. این امر نشان می دهد که فوت نوزادان مذکور، الزاما به علت عفونت نیست.

عفونت بیمارستانی یکی از عوارض شایع در بیماران بستری به خصوص در بیماران بخشهای ویزه است. عفونت نوزادان در NICU با توجه به وزن پایین، نارس بودن و بیماری های زمینه ای نوزادان امری اجتناب ناپذیر است.

قابل ذکر است که طی 2 سال اخیر طبق آمار ثبت شده متوسط وزن نوزادان بستری در این بخش 1200 گرم و متوسط سن حاملگی آن‌ها 30 هفته بوده است. این در حالی است که وزن طبیعی نوزادان 2500 تا 4000 گرم و سن حاملگی طبیعی در موقع تولد 38 تا40 هفته است. همچنین موارد زیادی از ارجاعات زایمان به بیمارستان ولی عصر به دلیل وجود ناهنجاری های جنینی است.

از دیگر سو، مقایسه میزان مرگ و میر در این بخش با بخش‌های مشابه در کشورهای پیشرو نشان می‌دهد که این میزان بیش از استاندارد های قابل قبول جهانی نیست. با توجه به ادعای افزایش مرگ و میر نوزادان در این بخش طی ماه های پایانی سال 93، ذکر این نکته ضروری است که میزان مرگ و میر این بخش در ماه مورد نظر تفاوتی با آمار ماه‌های قبل نداشته است.

یکی از فعالیت‌های معمول کمیته های کنترل عفونت، نمونه گیری از وسایل و تجهیزات و همچنین کشت‌های بدست آمده از بیماران بستری در ICUها و اتاق‌های عمل و بخش‌های بستری است. این ضرورت همواره توسط کمیته کنترل عفونت بیمارستان صورت پذیرفته و در هر زمان که مورد غیر معمول مشاهده شده گزارش و اقدامات لازم انجام شده است.

در مورد مذکور پس از بررسی های به عمل امده، مشخص شد که عامل عفونت یک میکروب واحد (آسینتوباکتر) بوده و این در حالی است در شرایط معمول عامل عفونت ها در بخش های ویژه گونه های متنوعی است. با تشخیص این امر سریعاً جلسات فوق العاده کمیته کنترل عفونت بیمارستانی تشکیل و با توجه به شیوع میکروب مورد نظر NICU تعطیل و ضدعفونی و پس از منفی شدن کلیه کشت ها و رفع کامل عفونت NICU مطابق با دستور العمل های معتبر علمی باز گشایی شد. بخشهایی که در آن بیماران با ریسک بالا هستند و حتی در بیمارستان امام که به نوعی آخرین محل برای مراجعه و انتقال مادران و نوزادان با شرایط خاص و پر ریسک است، طبیعی است عفونت بیمارستانی نیز ممکن است اتفاق بیفتد و موارد فوتی نیز گزارش شود که در پیشرفته ترین مراکز درمانی هم این اتفاق امر غیر عادی نیست.

تکذیب می کنیم
همچنین مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص خبری مبنی بر سهل انگاری در بیمارستان امام خمینی تهران که منجر به از بین رفتن 9 نوزاد شده است، ضمن تکذیب این خبر به ایسنا گفت: بخش ان آی سی یو در بیمارستان امام خمینی که ویژه نگهداری نوزادان نارس و نیازمند مراقبتهای ویژه است، اغلب نوزادانی در آن بستری می شوند که با مشکلات فراوانی مواجه بوده و از این رو حتی از سایر شهرها به ا ین بخش از بیمارستان امام خمینی برای مراقبتهای بیشتر ارجاع داده می شود.

وی افزود: طبیعی است آمار مرگ و میر در این بخش نسبت به سایر بیمارستانها در طول سال بیشتر باشد و آن هم به دلیل مشکلات ارگانیک نوزادان بستری است ، همچنین در این بخش امکان عفونت بیمارستانی بسیار بالاست و از این رو کنترلهای مداومی صورت می گیرد و به منظور پیشگیری از وقوع عفونت برای مدتی بخش تعطیل و با گندزدایی، تعویض تشک و استریل و ضدعفونی کردن، بخش مجددا راه اندازی می شود که این امر هم به تشخیص کمیته ای صورت می گیرد.

دکتر بهنام شباب یادآور شد: اخیرا هم گزارشی مبنی بر احتمال عفونت در بخش مراقبت های ویژه نوزادان داشتیم که بلافاصله با دستور کمیته بخش تعطیل و نسبت به از بین بردن کلونی های احتمالی عفونت اقدام شد که این مسئله امری کاملا عادی است.

وی با تاکید بر اینکه عفونت بیمارستانی امری اجتناب ناپذیر است، از گزارش لحظه به لحظه موارد مشکوک و اقدام فوری از سوی همه بیمارستان ها به عنوان اقدامی معمول یاد کرد که به آن توجه جدی میشود.

دکتر شباب عنوان کرد: در بخشهایی که در آن بیماران با ریسک بالا هستند و حتی در بیمارستان امام که به نوعی آخرین محل برای مراجعه و انتقال مادران و نوزادان با شرایط خاص و پر ریسک است، طبیعی است عفونت بیمارستانی نیز ممکن است اتفاق بیفتد و موارد فوتی نیز گزارش شود که در پیشرفته ترین مراکز درمانی هم این اتفاق امر غیر عادی نیست.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.