بهای نفت در بازارهای جهانی امروز جمعه کاهش یافت.

به گزارش جماران به نقل از رویترز، پس از انتشار گزارش اوپک درباره افزایش تولید این سازمان در ماه مارس و تشدید اشباع بازار، بهای نفت روز جمعه کاهش یافت و به روند افزایشی چند روزه پایان داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) اعلام کرد که تولید نفت این سازمان در ماه مارس با جهش روزانه 810 هزار بشکه ای به 30 میلیون و 790 هزار بشکه در روز رسید که معادل یک سوم تولید جهانی است.

موسسه فیلیپ فیوچرز سنگاپور اعلام کرد: به نظر میرسد عربستان به اندازه کافی نفت کم قیمت نداشته است.

نفت برنت روز جمعه با 50 سنت کاهش 63 دلار و 48 سنت در هر بشکه معامله شد و نفت سبک آمریکا با 51 سنت کاهش 56 دلار و 20 سنت در هر بشکه معامله شد.

وانگ تائو تحلیلگر فنی رویترز اعلام کرد که نفت برنت ممکن است بیش از این کاهش قیمت داشته باشد و به مرز 61 دلار و 20 سنت در هر بشکه برسد.

به دلیل کاهش تولید از سوی آمریکا و دیگر تولید کنندگان رقیب ناشی از کاهش قیمت نفت، اوپک اعلام کرد که تقاضا برای نفت این سازمان در سال جاری روزانه 80 هزار بشکه بالاتر از آنچه که پیشتر تصور می‌شد خواهد بود.

جیمی وبستر تحلیلگر نفتی در واشنگتن و یکی از کارشناسان اوپک می‌گوید، استراتژی اوپک مبنی بر اعمال فشار روی تولید کنندگانی که هزینه بالایی دارند در حال جواب دادن است اما به نظر می‌رسد که اعضای این سازمان از این هدف فاصله گرفته و تا جایی که می‌توانند در حال تولید نفت هستند.

گزارش اوپک احتمالا این ایده را تقویت می‌کند که تولید کنندگان عمده در حال افزودن بر سهم بازار خود در آستانه افزایش احتمالی صادرات نفت ایران پس از تفاهم هسته‌ای ایران و غرب در دوم آوریل هستند.

کاهش قیمت نفت در روز جمعه دستکم به طور موقت به روند افزایشی آن در روزهای گذشته که باعث افزایش 16 درصدی نفت برنت از ابتدای آوریل شده بود پایان داد.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.