منابع خبری از درگیری های سنگین در اطراف شهر الرمادی در استان الانبار خبر دادند و در همین حال، فرماندهان میدان های نبرد معتقدند، حملات و تبلیغات هفته های اخیر بر ضد نیروهای مردمی، داعش را گستاخ و تهاجمی کرده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، یک منبع خبری از استان الانبار گفت: کنترل شهر الرمادی همچنان در اختیار نیروهای دولتی است، اما نبردهای سنگینی در اطراف این شهر جریان دارد.

وی افزود: نبرد در دو منطقه البوغنام و سجاریه با شدت بیشتری جریان دارد و تلاش داعش برای تصرف سجاریه در عصر پنجشنبه به شکست انجامید.

منابع می گویند، در صورت سقوط سجاریه، شهر الرمادی به شدت تهدید شده و حتی احتمال داشت این شهر سقوط کند.

در همین حال، فرماندهان نیروهای مردمی، یکی از دلایل اصلی گستاخی های یک هفته اخیر داعش را جوسازی علیه نیروهای مردمی می دانند و معتقدند که حملات به نیروهای مردمی که با هدف تضعیف این نیروها انجام شده بود، داعش را جسورتر کرده است.

هادی العامری رییس سازمان بدر که شاخه نظامی آن در 9 ماه گذشته بخش عمده نبرد با گروه تروریستی داعش را بدوش کشیده، روز پنجشنبه گفت که گستاخی داعش در الانبار حاصل تبلیغات و حملات به نیروهای مردمی است که یک توطئه بود.

در همین حال، سفیر آمریکا در بغداد روز پنجشنبه در اقدامی مداخله جویانه اعلام کرد که کاخ سفید حملات هوایی آن کشور علیه داعش در الانبار را مشروط به عدم ورود نیروهای مردمی به این استان کرده است.

بسیاری از ناظران سیاسی در عراق می گویند: این جوی سازی ها که داعش را جسور و گستاخ کرده است، در اواخر اسفند پارسال منجر به توقف پیشروی های نیروهای مردمی در نبرد تکریت شد که به دنبال آن برخی نیروهای این جریان ضدتروریستی خود را کنار کشیدند و دوباره با وساطت بزرگان وارد عمل شدند تا تکریت آزاد شد.

مقامات الانبار در هفته های گذشته ابتدا مدعی بودند می توانند علیه داعش وارد عمل شوند و به نیروهای مردمی نیازی ندارند، اما اکنون برخی منابع می گویند، سران عشایر و مردم این استان در روز پنجشنبه خواستار مشارکت جدی نیروهای مردمی در عملیات الانبار شده اند.

اوضاع در الانبار به گفته منابع چندان خوب نیست و دلیل آن کارشکنی های برخی نیروهای سیاسی، آمریکایی ها و برخی کشورهای منطقه در مسیر نبرد با داعش عنوان می شود.

سعودی ها نیز در جریان عملیات آزادسازی تکریت تلاش زیادی کردند تا این عملیات متوقف شود؛ گفته می شود در همین چارچوب دولت عراق را تحت فشارهای شدیدی قرار داده بودند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.