ژوزه وینال، مدیر بخش بازارهای مالی و سرمایه ها در صندوق بین المللی پول که برای تشریح گزارش جدید این نهاد مالی درباره ثبات مالی بین المللی در کنفرانسی مطبوعاتی حضور یافته بود، تاکید کرد رشد اقتصادی ناهمگون و سیاست های پولی ناسازگار با شرایط موجود در بازار اقتصادی جهان موجب شده است تنشهای موجود در بازارهای مالی بین المللی تشدید شود و نوسانات موجود در نرخ تبادل ارز و همچنین نرخ سود در شش ماه اخیر افزایش یابد.
به گزارش جماران، این مسئول صندوق بین المللی پول افزود: خطراتی که ثبات نظام مالی بین المللی را تهدید می کنند حالت چرخشی پیدا کرده اند و از بانکهای واقعی تا بانکهای صوری، از توان بازپرداخت بدهی تا خطرات مرتبط با نقدینگی در بازار، از اقتصادهای پیشرفته تا بازارهای نوظهور در گردش هستند.
ژوزه وینال تاکید کرد برای حفظ ثبات مالی بین المللی مدیریت صحیح چند چالش کاملا ضروری است. اولین چالش بهبود سیاست های مالی در اقتصادهای پیشرفته و همچنین مدیریت صحیح آثار فرعی نامطلوب ناشی از نرخ سود پائین است. وی افزود لازم است که عملیات بانک های مرکزی هر منطقه نیز با سیاست های مالی موثری همراه گردد در غیر این صورت سیاست های پولی کارآیی لازم را برای تحقق اهداف مورد نظر نخواهند داشت. وینال خاطر نشان کرد در این شرایط آنچه که در سیاستگذاریهای پولی بیشتر از همه ضروری به نظر می رسد اتخاذ یک سیاست انعطاف کمی است.
منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.