محققان اندونزیایی مدعی گسترش نوعی تروریسم جدید تحت عنوان تروریسم محیط زیستی شدند که در آن ویروس های بیماری زا اقتصاد کشورها را نشانه می گیرند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) روز جمعه به نقل از محققان دانشگاه آیرلانگا در شهر سورابایا استان جاوای شرقی اعلام کرد این نوع از تروریسم در اندونزی به طور قابل ملاحظه ای وجود دارد.

خیرالانور نیدوم، از محققان این دانشگاه اندونزی، گفت که به عنوان یک محقق ویژگی های عجیبی در برخی از باکتری های بیماری زا کشف کرده است، اما از انگیزه ای که پشت این گونه ویژگی ها وجود دارند، آگاه نیست.

وی که در بخش آنفلوانزای مرغی، سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) و ابولا تحقیق می کند، گفت که دولت اندونزی باید به دلیل رقابت های اقتصادی منطقه ای و جهانی از گسترش این گونه ویروس ها جلوگیری کند.

این استاد دانشگاه تشریح کرد که تروریسم محیط زیست، شکلی متفاوت از فعالیت های تروریستی سنتی است که در آنها از تاثیر مستقیم توسط انفجار و آسیب رساندن استفاده نمی شود.

به گفته این استاد دانشگاه، در شکل جدید تروریسم، با استفاده از میکروب های بیماری زا که تاثیر مستقیم بر جوامع دارند، سعی می شود کشورها با فروپاشی اقتصادی مواجه شوند.

براساس یافته های محققان اندونزیایی، اشکال مختلفی از تروریسم محیط زیستی از قبیل گسترش آنفلوانزای مرغی که در سال 2003 در این کشور مشاهده شد و هنوز ادامه دارد، وجود دارد.

محققان اندونزیایی بر این باورند که ویروس آنفلوانزای مرغی که در سال 2003 وارد اندونزی شد و ویروس آنفلوانزای خوکی که از سال 2009 به این کشور وارد شد دارای ساختاری غیرطبیعی هستند.

خیرالانور نیدوم گفت که آنفلوانزای مرغی که سال 2012 در بین اردک ها مشاهده شد با نوع قبلی آن متفاوت بود. این ویروس بیشتر شبیه به موردی بود که در چین مشاهده شد. نکته جالب دیگر اینکه ما این ویروس را در همه نقاط اندونزی پیدا کردیم، به جز در نقاطی که واردکننده اردک از چین بودند.

این محقق اندونزیایی در سال 2012 نوعی ویروس ابولا در میمون ها شناسایی کرده بود که با ابولای کشف شده در آفریقا مشابهت داشت، اما با نوع یافته شده آن در فیلیپین متفاوت بود.

خیرالانور نیدوم در پایان گفت تجهیزاتی وجود دارد که ویروس های منفی را به مثبت تبدیل می کند.

دانشگاه آیرلانگا در شهر سورابایا از استان جاوای شرقی درصدد است با ایجاد یک مرکز تحقیقاتی مبارزه با تروریسم محیط زیستی این مساله را مورد مطالعه بیشتر قرار دهد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.