رای الیوم نوشت مصلحت عربستان در این است که به حملات خود به یمن پایان دهد و به مذاکره روی آورد زیرا ممکن است جنوب عربستان در آتش جنگ شعله ور شود.
به گزارش جماران، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در سرمقاله خود به بررسی گزینه های عربستان پس از رسیدن آتش جنگ به مرزهای این کشور پرداخت.

رای الیوم نوشت: هم اکنون دوازدهمین روزی است که عربستان به یمن حمله کرده است و در همین حال اهدافی که جنگنده های عربستانی داشتند، بمباران شده اند. با اینکه برخی کشورها از جمله ایران خواهان پایان حملات ائتلاف عربستان به یمن و آغاز گفتگو بین طرفهای یمنی شده اند، هنوز خبری از توقف جنگ نیست. هر چند پادشاهی عمان قرار است میانجی پایان جنگ در یمن شود و حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز چنین درخواستی را از عمان مطرح کرده است، اما مقامات عمان هنوز تلاشی را در این زمینه آغاز نکرده اند.

این در حالی است که عربستان با توجه به تجربه آمریکا در عراق، افغانستان و دیگر کشورها، به خوبی می داند که حملات هوایی نمی تواند پیروزی به همراه داشته باشد و در همین حال، دخالت نظامی عربستان در یمن نیز هزینه بسیار بالایی دارد به ویژه برضد دشمنی که چیزی برای از دست دادن ندارد. مقامات عربستان بر مشارکت ده کشور عربی و همراهی پاکستان و ترکیه در جنگ برضد یمن اعتماد و حساب کرده بودند اما چنین اعتمادی با مشکلات و موانع بسیاری روبرو شده است. پاکستان که مقامات ریاض امیدوار بودند با فرستادن نیروی زمینی برای مشارکت در جنگ یمن، عربستان را یاری دهد، هم اکنون با تردید جدی مواجه شده است زیرا جنگ زمینی در یمن خطرات بسیاری دارد. ترکیه نیز که همپیمان قابل اعتماد عربستان محسوب می شد به دلایل مبهمی از موضع خود و حمایت زمینی از جنگ عربستان در یمن برگشته است. در همین حال حوثیها به پیشروی خود در یمن ادامه می دهند و کاخ ریاست جمهوری را در عدن تصرف کرده اند و گزارشها نشان می دهد بیشتر استانهای جنوبی یمن مانند شبوه، الضالع و ابین به دست ائتلاف حوثی افتاده اند. واقعیت این است که مقامات عربستان در تنگنای خطرناکی قرار گرفته اند و ممکن است جنگ زمینی به جنوب عربستان کشیده شود و به همین علت مقامات عربستان حدود صد روستای این کشور را در مرز یمن تخلیه کرده اند. به نظر می رسد هم اکنون مصلحت عربستان در این است که به مذاکره روی آورد و حملات هوایی خود را به یمن پایان دهد زیرا ممکن است یمن به سوریه دیگری تبدیل شود و جنوب عربستان را در آتش جنگ شعله ور سازد.

منبع: واحد مرکزی

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.