رییس دفتر رییس جمهوری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: با صدور این بیانیه به مرحله ای رسیدیم که دیگر کسی نمی تواند از حق غنی سازی و حق چرخه کامل سوخت هسته ای ایزان و ونفی آن سخن به زبان آورد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمد نهاوندیان روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نمازجمعه به مذاکرات لوزان و صدور بیانیه هسته ای اشاره کرد و گفت: راه بلندی را که این ملت در استواری و ایستادگی بر حقوق حق خود در فضای بین المللی پیمود به مرحله ای رسیده است که بداندیشان این ملت دیگر نمی توانند برخی از سخن هایی را که در گذشته در طول این فراینده 13 ساله می زدند، بزنند.

وی با بیان اینکه، طرف مقابل در بیانیه پایانی مذاکرات لوزان توان هسته ای ایران را پذیرفت، گفت: دیگر کسی به دانشمندان هسته ای ایران فرمان ایست نمی دهد.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که مردم متدین و نمازگزار میهن اسلامی ما شکر مضاعف به درگاه خدا می کنند، گفت: شکر بابت رحمت آسمانی الهی که این بارندگی های اخیر برخی از نگرانی را برطرف کرد که مقدمه آبادانی بیشتر سرزمین اسلامی ما باشد و همچنین شکر در توفیقی که در این مرحله از مذاکرات در حراست از عزت این کشور و پیشرفت این ملت حاصل شده است.

نهاوندیان با بیان این که این ملت راه بلندی را در این مذاکرات پیمود خاطرنشان کرد: البته راه بلندی پیش رو داریم اما به مرحله ای رسیده ایم که دیگر کسی از این که ایران غنی سازی و چرخه کامل سوخت هسته ای نداشته باشد سخن به زبان نمی آورد.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: دیگر کسی جزات تحقیر توانایی های علمی و فناوری ملت ایران را ندارد. دیگر کسی با زبان تحریم با ملت ایران سخن نمی گوید. دیگر طرف مقابل به جای تحریم از همکاری بین المللی سخن می گوید و به جای تهدید به تکریم ملت ایران و رهبری ملت ایران زبان گشوده است.

وی تاکید کرد: موفقیت در این مرحله موفقیت گفتمان ملت ایران است. موفقیتی که حاصل یک ترکیب هوشمندانه از مقاومت قهرمانانه و نرمش قهرمانانه و قهرمانی در اقتصاد مقاومتی و قهرمانی در زبان دیپلماسی است.

نهاوندیان ادامه داد: موفقیت این رویکرد مثبت ملت ایران این است که با دنیا به طور منطقی و متین سخن گفته است که ما بدنبال یک نتیجه بردبرد هستیم. ما از حقوق خودمان گامی عقب نمی نشینیم اما اگر طرف مقابل هم نگرانی های مشروع و قابل قبولی دارد برای رفع آن نگرانی ها آماده همکاری هستیم.

وی اضافه کرد: پافشاری بر حفظ حقوق به این معنا شد که در این بیانیه ای که دیشب صادر شد طرف مقابل به مرحله پذیرش صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران رسید.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که طرف مقابل همه تاسیسات هسته ای ایران را در نطنز، اراک و فردو پذیرفت، گفت: همه فعالیت ها چه غنی سازی در نطنز و چه در اراک راکتور پیشرفته آب سنگین و چه فردو ادامه تحقیقات در فیزیک پیشرفته هسته ای براساس این بیانیه مورد اذعان طرف مقابل قرار گرفت.

نهاوندیان با بیان اینکه،ترکیب هوشمندانه تجلی اقتدار معنوی نظام در منطقه و حضور موثر و تعیین کننده آرمانهای این ملت در وضعیت منطقه، طرف مقابل را ناگزیر به این حقیقت رساند که دیگر مسیر تهدید و تحریم کارساز نیست، گفت: آنچه آنها ادعا می کردند این بود که ما نگران تسلیح هستیم که ایران از آغاز سخنش این بود که بدنبال سلاح هسته ای نیستیم و آنچه آنها بدست آوردند، رسیدن به باوری بود که درحقیقت همان باور ملت ایران است.

ما از اول هم به دنبال بازی برد برد بودیم

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: حفظ چرخه هسته ای در بازی هسته ای برد ایران و بازکردن فعالیتهای اقتصادی در همه پیشرفتهای کشور نیز برد دیگر برای کشور است.

نهاوندیان برداشته شدن مانع از سر راه صادرات، تولید، ایجاد اشتغال برای جوانان پرشور، همه را برد برای نظام عنوان کرد.

وی ادامه داد: خاتمه یافتن تحریمها، یعنی برداشته شدن تحریمهای شورای امنیت، متوقف شدن تحریمهای اتحادیه اروپا و خاتمه یافتن تحریمهای امریکا نیز دستاوردهای بدست آمده در مسیر هسته ای برای احقاق حق جمهوری اسلامی است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه کسانی هستند که می خواهند در دنیا خدعه کنند و نگذارند مسیر پیشرفت کشور به این سرعت باز شود ، گفت: ملت باید بیدار شوند و اجازه ندهند در صفوف کشور شکاف ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: برای ملت ما شاهدی روشنتر از این نیست که این بیانیه حتی در حد مفهومی بودن، خشم دشمنان از جمله رژیم صهیونیستی را به همراه داشته است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.