تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در صدر اخبار روزنامه های روسیه قرار داشت و این روزنامه ها در مقاله هایی در صفحات نخست خود به تفصیل این رویداد تاریخی را بررسی و تجزیه و تحلیل کردند.

به گزارش جماران به نقل ازایرنا ، روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس چاپ مسکو روز جمعه در گزارش خود با سرخبر 'مردم ایران تفاهم هسته ای و لغو تحریم ها را جشن می گیرند' به عنوان مهم ترین خبر در صفحه نخست نوشت: ایران تفاهم هسته ای به دست آمده را پیروزی برای خود و برای برنامه هسته ای این کشور می داند.

پس از آن که فدریکو موگرینی نماینده امور سیاسی اتحادیه اروپا از لغو تحریم های اروپایی در مورد ایران خبر داد مردم این کشور شادمانی خود را از رویداد مهم ابراز کردند.

به نوشته روزنامه روسی در حالی که در شبکه های اجتماعی ایرانیان وجد و شادمانی خود را از پیروزی دیپلماتیک کشور خود ابراز می کردند صدها نفر هم در خیابان های تهران این واقعه را جشن گرفتند.

ماسکوفسکی کامسامولتس در گزارش خود خاطرنشان کرد: ایران و گروه 1+5 در مورد شاخص های برنامه هسته ای به تفاهم سیاسی دست یافته اند و در آینده نزدیک تنظیم توافقنامه هسته ای آغاز می شود که در ان جزییات فنی برنامه هسته ای قید خواهد شد.

روزنامه پرشمارگان ایزوستیا در صفحه نخست در گزارشی با عنوان 'ایران اجازه اجرای برنامه هسته ای صلح آمیز یافت' نوشت: هشتمین دور مذاکرات ایران گروه 1+5 پس از یک هفته مذاکره و گفتگوی فشرده با موفقیت به پایان رسید.

روزنامه افزود: ایران و گروه 1+5 در نتیجه مذاکرات در مورد شاخص های اصلی توافقنامه هسته ای به توافق دست یافتند و این امر گام بسیار مهمی در حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای است.

'دو طرف در مورد شرایط غنی سازی اورانیوم در ایران و فعالیت یکهزار دستگاه سانتریفوژ در سایت هسته ای فردو به توافق دست یافتند. در مرکز هسته ای نطنز هم بیش از 5 هزار دستگاه سانتریفوژ، اورانیوم تا سطح 3،6 درصد غنی سازی خواهد کرد.'

در این گزارش همچنین گفته شده است که دولت ایران متعهد به محدود سازی برنامه غنی سازی اورانیوم می شود و در مقابل اتحادیه اروپا و آمریکا تمام تحریم های اعمال شده در مورد این کشور را لغو می کنند.

روزنامه معتبر ودوموستی هم با تیتر 'سرمایه داران غربی برای بازگشت به بازار ایران صف کشیده اند' از منظر اقتصادی به تفاهم سیاسی در مورد برنامه هسته ای ایران پرداخته است.

این روزنامه خاطرنشان کرد: ایران بازار بزرگی است و اگر توافق نهایی به دست آید سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ غربی وارد بازار این کشور خواهند شد.

ویلسون گرم مدیر بخش سرمایه گذاری شرکت آمریکایی Voltan Capital Management در گفتگو با روزنامه روسی گفت: ایران ویژگی های خاص خود را دارد و بازار این کشور توسعه یافته است و برای سرمایه گذاران جذابیت خاص دارد.

وی از شاخص های اصلی و قابل توجه ایران به سطح بالای سواد در این کشور، قشر بزرگ طبقه متوسط و توانمندی عظیم بخش های صنعتی اشاره کرد و افزود: دولت ایران موفق شد تا حد زیادی یارانه های به بخش های اقتصادی را کاهش دهد و این امر باعث سلامتی و بهبودی وضع اقتصاد کلان در ایران شده است.

روزنامه روسی در بخش دیگری از گزارش خود به موفقیت های ایران در عرصه های اقتصادی با وجود مشکلات سنگین ایجاد شده از سوی قدرت های غربی اشاره کرده و افزود: اقدامات ایران برای مهار این مشکلات مثال زدنی است و تهران نمونه ای از اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تهاجم اقتصادی را به نمایش گذاشت که در این عرصه پیروز بود.

'واینی آبازرنیا' روزنامه روسی دیگر چاپ مسکو امروز در مقاله ای در صفحه نخست خود نوشت: سرانجام مذاکرات چند ساله ایران و گروه 1+5 به ثمر نشست و دو طرف تفاهم نامه ای سیاسی امضا کردند.

در این مقاله گفته شد: این تفاهم نامه پایه و اساس توافق نهایی را تشکیل می دهد که در آن شاخص های اصلی برنامه هسته ای ایران به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای این کشور تعیین می شود.

روزنامه روسی نوشت: با امضای این توافقنامه ، غرب و آمریکا تمام تحریم ها در مورد ایران را لغو خواهند کرد و در شورای امنیت سازمان ملل هم اقدامات برای لغو تحریم های علیه این کشور آغاز می شود.

واینی آبازرنیا افزود: کسب تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5 با استقبال گسترده مردم ایران مواجه و بسیاری در این کشور از خبر لغو تحریم ها در مورد کشور خود ابراز وجد و شادمانی کردند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.