روزنامه السفیر لبنان، توافق هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 را که دیروز (پنجشنبه) در لوزان سوییس اعلام شد، یک «رویداد تاریخی» توصیف و تاکید کرد: با این توافق سیاست مهار ایران پایان یافت و قدرت هسته ای بودن ایران در منطقه و مشروعیت برنامه هسته ای آن به رسمیت شناخته شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، السفیر در شماره روز جمعه خود تاکید کرد که این توافق هسته ای در حالی حاصل شد که هدف اساسی گروه 1+5 و برخی طرف های دیگرمانند رژیم صهیونیستی نابودی برنامه هسته ای ایران بود.

این روزنامه لبنانی نوشت: در لوزان سوییس پرونده بزرگترین منازعه امنیتی و سیاسی و تحریم های اقتصادی بسته شد در حالی که غربی ها و همپیمانان منطقه ای آنها در حوزه خلیج فارس و رژیم اسراییل در12 سال گذشته درصدد بودند با ادعاهایی آن را منشا اصلی تهدید صلح در جهان از زمان پایان جنگ سرد اعلام کنند.

السفیر افزود: اما سرانجام ایران توانست اعتماد جهان را به غیرنظامی بودن برنامه هسته ای خود جلب کند و اکنون باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق هسته ای به عنوان یک رویداد تاریخی یاد می کنند.

این روزنامه لبنانی با اشاره به 16 دور مذاکرات در 18 ماه و نقش اساسی ایرانی ها و آمریکایی ها برای دستیابی به توافق هسته ای و نقش متفاوت و حاشیه ای قدرت های دیگر که گاهی در خدمت راهبرد آمریکا در مذاکرات بود، تصریح کرد: ایرانی ها زمانی که قانع شدند این توافق از برنامه هسته ای آنها حفاظت می کند، آن را پذیرفتند.

السفیر در ادامه گزارش خود با بررسی روند سخت و پرفراز و نشیب مذاکرات هسته ای تا دستیابی به توافق، نوشت: این توافق در حالی حاصل شد که نزدیک بود با شرط گذاری های اخیر فرانسه مذاکرات به نتیجه نرسد.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد:حق ایرانی ها به داشتن برنامه غنی سازی اورانیوم به طور رسمی و روشن پذیرفته شد و این یک پیروزی بزرگ است.

السفیر لغو تحریم های وضع شده علیه ایران در شورای امنیت و توسط اروپایی ها و آمریکایی ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و نوشت که به زودی شاهد تغییرات اساسی در اقتصاد ایران خواهیم بود و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایرانی ها است.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بعداز اعلام توافق هسته ای تلاش کرد تا همپیمانان خود در منطقه به ویژه سعودی ها و صهیونیست ها را دلداری بدهد و از نبردی که با کنگره و تل آویو در پیش دارد، سبقت بگیرد.

السفیر تصریح کرد: سخنان اوباما در حقیقت اعتراف به شکست همه گزینه های تجربه شده از جمله تحریم ها توسط آمریکا و همپیمانانش برای متوقف کردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.