رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افشاگری در دادگاه یک مامور اطلاعاتی امریکا را تاییدی بر سند سازی علیه ایران عنوان کرد و گفت این اسناد طبقه بندی شده باید برای بررسی بیشتر در اختیار آژانس قرار گیرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در سخنرانی در نشست جاری شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آژانس با صرف صدور یک بیانیه ساده دایر بر این که علاقه ای به بازدید از یک سایت مشخص ندارد، نمی تواند بر اشتباه خود در زمینه گنجاندن ادعاهای بی پایه در گزارش خویش سرپوش بگذارد.

نجفی انجام کلیه تعهدات ایران طبق برنامه اقدام مشترک ژنو را که به تایید آژانس هم رسیده است، را نمایان گر اراده قوی و حسن نیت ایران برای تحقق موافقتنامه هایی این چنین دانست و گفت که با وجود پیچیدگی موضوعات، تا این زمان در مسیر رسیدن به یک راه حل جامع بلند مدت پیشرفتی مطلوب و اساسی داشته ایم.

وی مفاد گزارش اخیر مدیرکل آژانس را دلیل روشنی بر اثبات شفافیت کامل برنامه هسته ای صلح آمیز ایران بیان نمود.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین زمینه با سودمند خواندن دیدارهای اخیر دکتر ظریف وزیر امور خارجه و عراقچی معاون وی با مدیرکل آژانس افزود که این دیدارها به درک متقابل بهتر طرفین کمک کرد.

نجفی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ادامه همکاری با آژانس به منظور روشن ساختن ابهامات و مسایل باقی مانده و تسریع روند کار اظهار داشت که توافق شده تا هیأتی از آژانس به منظور ادامه مذاکرات فنی دو جانبه در تاریخ 9 مارس (18 اسفند) به جمهوری اسلامی ایران عزیمت کند.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از تکرار برخی ادعاهای بی پایه و ساختگی در گزارش اخیر مدیرکل آژانس و موضع گیری ایران علیه آنها گفت که افشاگری اخیر پیرامون دستکاری شواهد و اسناد مطرح در زمینه به اصطلاح 'ابعاد نظامی احتمالی' برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، گواهی بر درستی اظهارات ایران است و ثابت می کند که همه اطلاعات و اسناد ارائه شده به آژانس در این باره جعلی و ساختگی هستند.

وی تأکید کرد که کل اسناد طبقه بندی شده ای که در جریان محاکمه یک عضو سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در یکی از دادگاه های این کشور مطرح شده است باید برای بررسی بیشتر در اختیار آژانس قرار گیرد و علاوه بر آن، دسترسی آژانس به کلیه کارکنان درگیر در امر ساخت اسناد جعلی علیه ایران باید تضمین گردد.

نماینده ایران در آژانس با تذکر این که نفس ارسال نقشه سلاح های هسته ای حتی نسخه جعلی و مخدوش آن توسط یک عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی به هر عضو دیگر آن موضوعی بسیار جدی است و انتظار این است که آژانس از کشور فرستنده این اسناد جعلی بخواهد تا توضیحات لازم و نیز نسخه های اصلی نقشه های مزبور را به منظور بررسی بیشتر آنها در اختیار بازرسان آن قرار بدهد.

نجفی در ادامه ضمن تصریح بر این که ایران بارها ادعاهای مربوط به فعالیت های هسته ای غیرمجاز از جمله قصه مریوان را کذب و بی اساس خوانده است گفت که طرف ایرانی همچنان در انتظار واکنش طرف های مربوطه به پیشنهاد سخاوتمندانه آن در مورد بازدید از سایت ادعایی مریوان می باشد.

نماینده ایران در آژانس در عین حال تأکید کرد از آنجا که این ادعا یک قصه ساختگی آشکار است، اطمینان داریم که کسانی که اطلاعات نادرست را در اختیار آژانس گذاشته اند قادر نیستند محل دقیق بازدید احتمالی را مشخص کنند. او افزود که از دولت های عضو انتظار می رود از کشورهایی که این گونه اطلاعات جعلی را به آژانس ارائه داده اند بخواهند تا قبول مسئولیت کرده و نسبت به جبران خسارات ناشی از این گونه اعمال خود اقدام کنند.

وی همچنین قدردانی هیأت ایرانی را از حمایت اکثریت قاطع دولت های عضو آژانس از روند دیپلماتیک جاری و اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو اعلام کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.