معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، توصیه های اخیر آیت الله سیستانی به مردم و نظامیان عراق را نشانه هوشیاری، بیداری و موقعیت شناسی ایشان دانست و اظهار کرد: شمایل و شالوده ای که کل این پیام را در برمی گیرد، بازگشت همه مسلمانان به اسلام اصیل است. آیت الله سیستانی با این پیام مسلمانان را توجه می دهند به اینکه یکسان و یکنواخت باشند، تعصبات را کنار بگذارند، در مقابل شبهات بایستند، تندروی نکنند و در مقابل دیگران سخنان تندی را نگویند یا اعمال تندی را انجام ندهند. در حقیقت این پیام دعوت به یک اعتدال است که نتیجه آن وحدت داشتن همه مسلمانان و فرقه های اسلامی است.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن پویا درباره اهمیت توصیه های اخیر حضرت آیت الله العظمی سیستانی به نظامیان و مردم عراق گفت: یکی از مسایلی که برای رهبران دینی و اجتماعی و همچنین رهبران سیاسی مهم است، موقعیت شناسی است که اگر سخنی می گویند و اقدام می کنند موقعیتی که آن سخن گفته یا دستور داده می شود، چه موقعیتی است. به نظر می رسد که حضرت آیت الله العظمی سیستانی یک موقعیت سنجی مناسبی را داشته اند به جهت اینکه نیروهای نظامی عراق در حال پیشروی و پس گرفتن سرزمین هایی هستند که به دست گروه داعش افتاده است.

اهمیت توصیه های حضرت آیت الله سیستانی

او ادامه داد: توصیه های آیت الله سیستانی از چند جهت مورد اهمیت است، اول اینکه نیروهای عراقی در حال پیشروی هستند و در حال پس گیری مناطق اشغال شده هستند؛ دومین نکته ای که این پیام بر آن تاکید دارد، این است که نیروهای عراقی مغرور به این پیروزی ها نشوند و دست به انتقام های نادرست و ناصحیح که خلاف منطق دین و اسلام است، نزنند. سوم اینکه در اقداماتی که انجام می دهند، رعایت حدود الهی را کنند و مراقب باشند روش و منشی نداشته باشند که به آنچه دیگران را متهم می کردند، خودشان متهم شوند. نکته آخر، بیداری و هوشیاری ایشان است که در یک زمان و موقعیت خاصی یعنی موقعیتی که رزمندگان در حال رسیدن به اهدافشان هستند، چنین توصیه هایی را بیان می کنند.

او تصریح کرد: موقعیت و جایگاه حضرت آیت الله سیستانی و همچنین تأثیرگذاری سخن ایشان به عنوان رهبری دینی در میان مردم عراق و شیعیان، حکایت از این می کند که این تاثیرگذاری چقدر زیاد است و ایشان دقیقا با توجه به همین تاثیرگذاری خاص این بیانیه را صادر و نکاتی را بیان کردند.

معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، توصیه هایی آیت الله سیستانی را تنها منوط بر یک هدف ندانست و افزود: این پیام گرچه از جایگاه یک رهبر دینی صادر شده، اما جوانب مختلف در نظر گرفته شده است. وقتی از ابتدا تا انتهای این پیام را نگاه می کنیم، می بینیم هم کمک به دولت است و هم کمک به اصل دین و توجه و نگاهی است که در این موقعیت خاص به دین وجود دارد. عده ای بسیاری علیه دین اسلام و مسلمانی و پیامبر اکرم(ص) بودند و هستند و هدف آنان دور کردن مردم از دین اسلام و پیامبر(ص) است که در چنین موقعیت و شرایطی توصیه های آیت الله سیستانی به شناخت اسلام اصیل کمک بسیاری می کند.

با استنادسازی و توجیه سخن خود را به نام دین تمام نکنیم

او به توصیه آیت الله سیستانی که گفته اند «مراقب باشید تا برای مباح شمردن حرمت ها به دین مردم تهمت نزنید» اشاره و اظهار کرد: دینداران وقتی می خواهند مساله ای را طبق سلیقه خود بیان کنند متاسفانه ابتدا کار خود را توجیه و با عنوان دین بیان می کنند و در واقع مستند دینی برای آن درست می کنند. به نظر می رسد ایشان با این جمله ای که فرمودند منظورشان این باشد که ما نباید با استناد سازی و توجیهات حرف خودمان را که ربطی به دین ندارد به نام دین تمام کنیم؛ به عنوان مثال خون افراد را مباح بدانیم، اعتقادشان را قبول نداشته باشیم و به آنها توهین و تکبیر کنیم. آیت الله سیستانی به این نکته به خوبی توجه کردند که ما نباید با توجیهاتی که هیچ مبنای دینی ندارد هر کاری دلمان می خواهد انجام دهیم و بعد هم به نام دین تمام کنیم لذا در این زمینه از رفتار حضرت علی(ع) و برخی از افراد خاصی که همراه حضرت هستند، شاهد می آورند و می گویند، کسانی که اصل دین دستشان بود به دنبال توجیه و تفسیرهای بیخود نمی رفتند.

برخی دینداران تعصبات خشکی را به نام دین تمام می کنند

پویا به تأکید آیت الله سیستانی نسبت به دوری از تعصبات زشت و پایبند بودن به اخلاق پسندیده، اشاره کرد و افزود: متاسفانه وقتی به برخی از دینداران مراجعه می کنیم، می بینیم که در مباحث دینی تکنیک هایی را مبنا قرار می دهند و تعصبات خشکی را به نام دین تمام می کنند در حالی که روایات بسیاری داریم که دین ما دین آسانی است و سختگیر نیست، درست است که ما باید به اصل دین، دینی که پیامبر آوردند متعصب باشیم اما نه تعصبات خشکی که هیچ محتوایی ندارند؛ این جمودگرایی و تعصب گرایی است که بخواهیم با این حربه دیگران را بکوبیم و تحقیر کنیم.

احتیاط یکی از مسایل اساسی دین است

او چرایی تأکید آیت الله سیستانی بر دفع و رفع شبهه را مورد بررسی قرار داد و گفت: آیت الله سیستانی در بحث شبهه به دو نکته اشاره دارند، اول اینکه احتیاط یکی از مسایل اساسی دین است و باید مراقب بود که وقتی در رفتار طرف مقابل شبهه دارید نباید اقدام کنید بلکه باید احتیاط، بررسی و تحقیق و تفحص کنید. به عنوان مثال به محض اینکه جمعی در مقابل شما ایستاد فکر کنید آنها خلاف و ضد دین هستند و اقداماتی را انجام دهید بلکه باید هر زمان که یقین دارید بر اساس یقین عمل کنید. این اصل، قاعده دینی است که برای ما بیان شده است.

پیام حضرت آیت الله سیستانی بازگشت همه مسلمانان به اسلام اصیل است

معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، به پتانسیل 20 توصیه آیت الله سیستانی برای رسیدن مسلمانان به وحدت اشاره و اظهار کرد: شمایل و شالوده ای که کل این پیام را در برمی گیرد، بازگشت همه مسلمانان به اسلام اصیل است که طبیعتا نشان می دهد همه تندروی ها و کندروی ها اشکال دارد و باید مسلمانان با یک سلاح و سخن واحدی که برگرفته از منابع اصلی دین است، برخوردار باشند چون ایشان دائما سخنان خود را مستند به رفتار و گفتار حضرت علی(ع)، امام صادق(ع) و پیامبر می کنند. در واقع آیت الله سیستانی بر روی اصول و شخصیت هایی پا فشاری می کنند که مورد اتفاق همه مسلمانان و فرقه هاست. آیت الله سیستانی با این مبنا مسلمانان را توجه می دهند به اینکه یکسان و یکنواخت باشند، تعصبات را کنار بگذارند، در مقابل شبهات بایستند، تندروی نکنند و در مقابل دیگران سخنان تندی را نگویند یا اعمال تندی را انجام ندهند. در حقیقت این پیام دعوت به یک اعتدال است که نتیجه آن وحدت داشتن همه مسلمانان و فرقه های اسلامی است.

پویا در پایان تأکید کرد: امیدوارم همه رهبران دینی با هر اعتقاد و فرقه ای که مورد توجه مردم هستند، اگر سخنی می گویند، حرفی می زنند و بیانیه ای صادر می کنند توجه به زمان، مکان و مردم داشته باشند و مستند صحبت کنند تا سخن آنها تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.