شبکه خبری 'راشا تودی' گزارش داد: گنجاندن اطلاعات نادرست مشتمل بر ساخت تسلیحات اتمی در برنامه هسته ای ایران توسط سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا (سیا)، آژانس بین المللی انرژی اتمی را وادار به بازنگری در گزارش هایش در مورد این برنامه می کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا اسناد مرتبط به این عملیات سیا که از سال 2000 آغاز شده است، در حاشیه جلسه دادگاه 'جفری استرلینگ' مامور پیشین سیا متهم به افشای اطلاعات محرمانه در مورد ایران، منتشر شد.


مدرکی از مکالمات داخلی سیا به تاریخ ماه مه 1997 که به دادگاه ارائه شده است، نشان می دهد: 'هدف (از این برنامه) گنجاندن اطلاعات ناقص و جعلی در برنامه هسته ای ایران است که زمان و وقت آنها (ایرانی ها) را بی دلیل تلف کند'.

گزارش امنیتی مورد بحث به طرح های جعلی اجزای تسلیحات اتمی مربوط است که 'سیا ' اعلام کرده که در فوریه 2000 به ایران منتقل شده اند.

به گفته دیپلمات های غربی اکنون ممکن است آژانس وادار به بازنگری در برخی گزارش های مرتبط با برنامه هسته ای ایران شود که بر این مبنا نادرست تنظیم شده اند. بخش هایی از تردیدهای آژانس در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران متکی بر اطلاعات آژانس های امنیتی است.

'پیتر جنکینز' نماینده پیشین انگلیس در مقر آژانس، گفت: 'این امر نشان می دهد احتمالا برخی آژانس های جاسوسی که سیاست خصمانه ای علیه ایران داشته اند، تصمیم گرفته اند اسناد جعلی را همچون 'قرار دادن مدرک جرم در صحنه ' برای بازرسان آژانس درایران جا گذارند. به نظر این مشکل بزرگی است'.

'دن جوینر' استاد حقوق دانشگاه آلاباما آمریکا گفت: 'افشای این مطلب خطرناک بودن اتکای آژانس بر اسناد و مدارک ارائه شده آژانس های اطلاعاتی که با ایران را تایید می کند به ویژه که اولویت سیاسی این آژانس ها خصومت با ایران است'.

آژانس بین المللی در پاسخ به این گزارش ها اعلام کرد اطلاعات دریافتی را با دقت بررسی می کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.