معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه پدیده‌ی ریزگردها یک روزه به وجود نیامده و منشأ آن هم در ایران نیست، گفت: استفاده سیاسی و جناحی از این پدیده صحیح نیست.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا ، اسحاق جهانگیری صبح امروز در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه محیط زیست با اشاره به این که اقتصاد و رفاه مردم یکی از مولفه‌های اصلی اقتدار هر کشوری است، اظهار کرد:‌ آن طوری که رهبری اشاره کرده‌اند اقتصاد ایران از دو چالش اتکا شدید به نفت و دولتی بودن اقتصاد رنج می‌برد که باید با برنامه‌ریزی این دو چالش را حل کرد.

وی در ادامه افزود:‌ علاوه بر این چالش‌های دیگری مثل رکود، تورم، کاهش بهای نفت، بهره‌وری پایین عوامل تولید و تحریم‌های ظالمانه غرب نیز وجود دارد. ما باید با سرمایه‌گذاری و افزایش تولید این مشکلات را حل کنیم. اما همزمان کشور با چالش‌های زیست محیطی، مثل خشکسالی، آلودگی هوا و پدیده‌ی ریزگردها هم مواجه است.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه امروز سراسر ایران با کم آبی روبروبرست و تالاب‌ها در حال خشک شدن هستند، اظهار کرد: در این دولت شورای عالی آب تشکیل شده و تاکنون بیش از ده جلسه داشته و طرح‌های مهمی هم در این زمینه تهیه شده است.

وی با اشاره به پدیده‌ی ریزگردها خاطر نشان کرد:‌ ریزگردها تعدادی از شهرهای کشور مخصوصا اهواز که قطب مهم اقتصاد صنعت و کشور است را در بر گرفته است. این پدیده یک روزه در ایران ایجاد نشده و منشأ اصلی آن هم در سایر کشورهاست و من در سفر به عراق درباره‌ی پدیده ریزگردها با مسئولان این کشور گفت و گو کردم آن ها هم به شدت درگیر این پدیده هستند اما مدعی هستم ریزگردها از سوریه و عربستان وارد عراق می‌شود. ما باید برنامه‌ی جامعی برای مقابله با این پدیده مقابله کنیم و تاکنون تعاملات خوبی هم با کشورهای منطقه‌ داشته‌ایم.

جهانگیری همچنین با تاکید بر این که آلوگی هوای کلان‌شهرها یکی دیگر از مشکلات زیست محیطی است که به سلامت مردم آسیب می‌زند گفت‌: از شروع این دولت برای مقابله با آلودگی هوا برنامه‌ریزی شده و ما استانداردی برای خودرو و بنزین تعریف کرده‌ایم. همچنین برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و وارد کردن خودروهای دوگانه سوز تصمیمات خوبی گفته‌ایم.

جهانگیری در ادامه گفت: مشکلات زیستی محیطی یک شبه قابل رفع نیست دولت هم دنبال برنامه‌های نمایشی یا فریب مردم نیست. بلکه دنبال برخورد اساسی و با برنامه با این مشکلات است . همه دلسوزان کشور باید کمک کنند تا کارهای ریشه‌ای دنبال شود. استفاده سیاسی و جناحی از پدیده‌ی ریزمحیطی مثل ریزگردها صحیح نیست.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.