مراجع تقلید در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهوری، ضمن تقدیر از عملکرد دولت، خواستار اهتمام مسئولین در رفع مشکلات معیشتی مردم شدند.
به گزارش جماران، حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان این که مردم مطلع هستند که دولت با چه مشکلاتی دست به گریبان است اظهار داشت: برخی از مسائل و مشکلاتی که امروز مطرح می‌شود، از سابق برای این دولت باقی مانده و گرفتاریهای دولت را زیاد کرده است، اما نباید نسبت به حل آنها ناامید بود و باید با انگیزه کسب رضایت ائمه معصومین(ع) و امام زمان(عج) نسبت به مرتفع کردن آنها همت کرد.
این مرجع تقلید همچنین توجه و اهتمام به تقویت دینی و جهات اسلامی و کمک به عظمت دین را ضروری دانستند و با بیان این که همه ما باید در این خصوص فعالیت کنیم، اظهار امیدواری کردند با توفیقات الهی و کمک حضرت حق، انشاء‌الله بتوانیم در زمینه حل مشکلات و هم در جهت اعتلای دین مبین اسلام گام برداریم.
حضرت آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی نیز این دیدار با تاکید بر ضرورت تشریح و تبیین دستاوردهای دولت برای مردم به منظور جلوگیری از فضاسازی‌ها گفت: خوشبختانه در دولت یازدهم افراد خوش فکر زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند و باید نتایج عملکرد آنان برای جامعه بازگو شود.
این مرجع تقلید تصریح کرد: دولت می‌تواند با تقویت رابطه‌اش با مرجعیت، حاشیه سازی‌های بی‌مبنا و دروغین علیه خود را بی‌اثر کند.
آیت‌الله موسوی اردبیلی بر ارتباط مستحکم‌تر دولت با مراجع و حوزه‌های علمیه تاکید کرد.
ایشان ضمن پرسش در خصوص آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرد این مسائل به خیر و روشنایی و نفع ملت ایران منجر شود.
حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی نیزدر دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهور اظهارداشت: اسلام دین رحمت است و خداوند رحمان و رحیم بر همه کائنات حاکم است و پیامبر بزرگ اسلام(ص) نیز رحمه للعالمین می‌باشد.
این مرجع تقلید گفت: دستور شرع این است که باید با زبان مجامله با دشمنان سخن گفت و در نظر داشت که نباید به مقدسات دیگران تعرض کرد.
آیت‌الله وحید خراسانی با ابلاغ سلام متقابل به رئیس جمهوری، خدمت به مردم و کشور را خدمت به ائمه معصومین(ع) دانست و افزود: نیت رئیس جمهوری برای خدمت به مردم ایران خیر است می‌دانم که دولت مسیر دشواری پیش رو دارد و برای شما و تمامی خدمت‌گزاران که خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده اید همواره دعا می‌کنم و این کشور مملکت امام زمان(عج) است و خدمت به این مردم و کشور خدمت به امام زمان(عج) است.
ایشان با ابراز خرسندی از سفر رئیس جمهوری به قم گفت: امیدوارم این سفر منشاء خیر و برکت برای استان و در عین حال موجب تقویت بیش از پیش رابطه دولت با مرجعیت، روحانیت و حوزه‌های علمیه شود.
آیت‌الله وحید خراسانی ضمن تقدیر از فعالیت‌های استاندار قم برای وی و مدیریت اجرایی این استان آرزوی موفقیت کرد.
آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام به رئیس جمهور کشورمان گفت: اگر در کارها اخلاص وجود داشته باشد و از خداوند برای حل مشکلات کمک بخواهیم،انشاءاالله مسایل و مشکلات مرتفع می‌شود.
این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: وقتی که شخصی مسوولیتی را قبول می‌کند، افراد مختلف انتظارات متناقض و متفاوتی را از او دارند. در این شرایط نمی‌شود رضایت همه را جلب کرد لذا بهتر است که انسان در مسیری حرکت کند که رضایت خداوند متعال در آن است و وجدان انسان هم صحیح بودن آن مسیر را تایید می‌کند.
ایشان اخلاص و استعانت از حضرات معصومین علیهم السلام را دو عاملی دانست که می‌تواند به موفقیت دولت یازدهم کمک کند و گفت: ما هم در این مسیر برای موفقیت آقایان دعا می‌کنیم.
این مرجع تقلید در ادامه به بیان خاطراتی از آیت‌الله مدرّس پرداخته و حفظ استقلال و حق طلبی آن عالم مجاهد را ستود.
آیت‌الله شبیری زنجانی تصریح کرد: ایستادگی مدرس در مقابل رضاشاه حاصل عبادتها و اخلاص او بود. عبادت‌های کم نظیر او در تبعید مثال زدنی است و این اخلاص و توکل به خداوند متعال باعث حرکت صحیح ایشان و ماندگاری عمل او شد.
همچنین حضرت آیت‌الله جوادی آملی در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور، با اشاره به تلاش دنیای غرب و استکبار برای ارائه چهره خشن از اسلام، ملت و نظام جمهوری اسلامی در 35 سال گذشته اظهارداشت: ملت ایران در تمام مراحل پس از انقلاب، چهره‌ای معتدل، عقلانی و عزت‌مند از خود ارائه داده است به طوری که امروز دنیا این ملت را با خصوصیات فوق می‌شناسد.
ایشان ادامه داد: غرب اگر منصفانه نگاه کند، خواهد دید با تمام عناد و دشمنی که نسبت به اسلام به خرج داده و در ماجرای سلمان رشدی و انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز اخیر و تقویت گروه‌های تکفیری مشاهده شد، ملت ایران نماد اسلام رحمانی و اعتدال است.
این مرجع تقلید از دولت خواست تا از همه ظرفیت‌ها برای رونق در تولید استفاده کند و تصریح کرد: کشوری که سرشار از منابع مختلف است باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه اقتصادی بهره‌مند شود.
ایشان با تقدیر از عزم دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهارداشت: این مبارزه باید با شدت بیشتری دنبال شود تا نظام اقتصادی کشور اصلاح گردد.
حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نیز در دیدار با رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن تمجید از عملکرد دولت گفت: کارهای خوبی در دولت یازدهم انجام شده است، در مسایل اقتصادی گامهای موثر و مفیدی برداشته شده و در زمینه مسایل درمانی و پزشکی پیشرفتها موثر و ملموس است، البته مشکلاتی نیز وجود دارد که امیدواریم با همت دولتمردان، مرتفع شود.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مخالفتش با پرداخت یارانه نقدی از ابتدای شروع این طرح افزود: دولت و مجلس باید دست در دست هم بدهند تا بتوانند معضل یارانه‌ها را که آثار سوئی بر اقتصاد کشور داشته است، حل کنند.
آیتالله مکارم شیرازی با تاکید بر حفظ و صیانت از ارزشهای اسلامی، خاطر نشان کرد: اگر پسوند «اسلامی» از «جمهوری» گرفته شود دشمنان به راحتی ایران را خواهند بلعید لذا باید در مسایل فرهنگی ارزشهای اسلامی را همواره مد نظر قرار داد.
ایشان با اشاره به برگزاری کنگره ضدتکفیری با حضور صدها اندیشمند از کشورهای اسلامی در قم برای مواجهه با خطر گروههای تروریستی نظیر داعش، تصریح کرد: ریشه تفکر تکفیری با کار فرهنگی و فکری خشکانده می‌شود و باید در این زمینه فعال بود.
ایشان با ابلاغ سلام به رئیس جمهوری، از استان قم به عنوان مرکز دینی فراکشوری و پناهگاه شیعیان و خاستگاه انقلاب، یاد کرده و پرسش‌هایی پیرامون طرحهای عمرانی استان نظیر طرح آبرسانی به این شهر مطرح کرد.
حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی نیز در دیدار با رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به آشنایی چندین ساله خود با حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی خاطرنشان کرد: ما منتظر مقدم رئیس جمهوری به قم هستیم و این سفر را تاثیرگذار و مهم می‌دانیم.
این مرجع تقلید سپس به موضوع مذاکرات هسته‌ای اشاره و تاکید کرد: مذاکره و گفتگو بسیار لازم است، تا دنیا بداند، جمهوری اسلامی ایران اهل منطق، برهان و گفتگوست، اما باید دانست که آمریکا و غرب از طبع خباثت‌آمیز خود دست بر نداشته و نخواهند داشت.
ایشان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که رهبر معظم انقلاب تبیین کردند «نرمش قهرمانانه» را در برنامه‌های خود دارد، اما به هیچ وجه حاضر نخواهد شد، که زیر سیطره کشورهای سلطه‌گر قرار گیرد.
آیت‌الله نوری همدانی، نقد سازنده و منصفانه از دولتها را راهگشا توصیف کرد و خواستار پرهیز از سیاه‌نمایی‌ها و حمایت از نقاط و عملکرد مثبت دولتها شد
ایشان به موضع‌گیری دقیق و به موقع رئیس جمهوری در قبال برخی حوادث اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه دولت، موضع‌گیریها اگر در زمان خود اعلام شود، تاثیر بسزایی خواهد داشت.
آیت‌الله نوری همدانی ادامه داد: هر چه ارتباط دولت با حوزه‌ها بیشتر باشد، بهتر می‌توانند در برابر دشمنان و کینه‌توزان عمل کنند. ما خواهان تقویت و سربلندی آرمان امام(ره)، اسلام و نظام ولایی هستیم و باید با تعامل موجب اعتلای عزتمندانه و توام با حکمت کشور و نظام شویم.
رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در این دیدارها با ابلاغ سلام دکتر روحانی، به سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهوری به استان قم اشاره کرد و گفت: استان قم جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی‌های کشوری دارد و دولت تلاش می‌کند، راه‌های ارتباطی و مواصلاتی قم را به استانهای همجوار تسهیل کند که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی، راه‌آهن سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان ظرف سه سال آینده اشاره کرد.
دکتر نهاوندیان با تشریح برنامه‌های دولت در ایجاد رونق اقتصادی و طرح نظام سلامت، گفت: توجه به زیرساخت‌های اقتصادی و زیست محیطی، نظیر تامین آب مورد نیاز همه استانها از وظایف حاکمیتی است که دولت به دنبال اجرای آنهاست.
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به برگزاری کنگره ضدتکفیری در قم، انجام فعالیت‌های فرهنگی و فکری را در شناسایی تفکر سلفی و تکفیری، نیاز امروز جامعه بشری دانست و از عملکرد حوزه علمیه قم در این زمینه تجلیل کرد.
دکتر نهاوندیان همچنین با اشاره به تاکید دولت بر رعایت نظر مراجع و حوزه‌های علمیه در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌سازی‌ها، آمادگی دولت برای شنیدن نظر روحانیت و حوزه‌های علمیه و مراجع در همه زمینه‌ها را اعلام کرد.

منبع: جمهوری اسلامی

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.