فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: فضای اقتصادی با بگیر و ببندهای پلیسی هماهنگ نیست بلکه برخورد با جرایم اقتصادی نیازمند زمان است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه اولین گردهمایی شبی با کارآگاهان در جمع خبرنگاران افزود: نیروی انتظامی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و کمیسیون بانک مرکزی عضو است و مسوولیت هایی را به عهده دارد.

وی اضافه کرد: در سال 91 وقتی که دلار گران شد به ما اعلام کردند که باید دلار فروشان اطراف خیابان را بگیرید وقتی که آنها را جمع آوری کردیم دلار گران تر شد چرا که عرضه ای دیگر وجود نداشت.

احمدی مقدم ادامه داد: این در حالی است که برخی از صرافی ها خارج از ضابطه شکل گرفته و جواز صنفی ندارند یا برخی از آنها دارای تداخل مشاغل هستند براین اساس برخورد با چنین مسائلی نیازمند زمان است و با طرح های ضربتی نمی توان با چنین پدیده ای مقابله کرد.

فرمانده نیروی انتظامی در مورد جلسه امروز گفت: داستان نویسی و خاطرات کارآگاهان همواره باید مورد توجه باشد این در حالی است که در این زمینه خلاء داریم هرچند پرونده های پیچیده ای با سرعت بالا کشف شده و مردم نسبت به کشف برخی از آنها آگاهی یافته اند.

احمدی مقدم با بیان اینکه آدم ربایی دارای پیچیدگی هایی است گفت: در دنیا کمتر این مساله اتفاق می افتد که هم گروگان و هم گروگانگیر هر دو سالم دستگیر شوند.

وی اضافه کرد: نسبت کشف جرایم جنایی در کشور ما بالاست به گونه ای که 95 درصد جرایم کشف و اگر دقت بیشتری اعمال شود به 99 درصد می سد.

وی ادامه داد: داستان های پلیسی ما از داستان های خارجی گرفته شده یا ساخته ذهن و فکر نویسندگانی است که از حوادث پلیسی الهام گرفته اند این در حالی است که دانش پلیسی باید ارتقا یابد و افتخارات آنها ثبت شده و دستمایه هنرمندان و فیلم سازان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه دسترسی هنرمندان و فیلم سازان به این گونه منابع ضعیف است گفت: مکانیزم هایی را تعریف می کنیم تا آنها به این منابع دست یابند. هر چند در ابتدای راه هستیم اما تلاش داریم کتاب و داستان های پلیسی را به تعداد پرونده های مهم گسترش دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی در مورد پلیس های افتخاری و پلیس های افتخاری سایبری گفت: براساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح پلیس افتخاری شامل دو گروه هستند گروه اول افرادی که اقدامات فرهنگی و اجتماعی انجام می دهند و در کارهای ترویجی و ارشادی با پلیس همکاری کرده و وارد اقدامات پلیسی نمی شوند.

وی اضافه کرد: گروه دوم افرادی هستند که به عنوان مثال در مرزها هفته ای یک شب به عنوان مرزیار نگهبانی می دهند یا افرادی هستند که در غالب بازرسی نامحسوس حتی نظارت بر همکاران ما وارد عمل می شود.

احمدی مقدم گفت: موضوع همیاران پلیس در کمیسیون مورد بحث است تا عرصه های آن تعریف، تصویب و صحنه آنها از نظر تعداد و جغرافیای مکانی مشخص شود بر این اساس در گام اول در این حوزه با احتیاط حرکت کرده اما گامهای خود را محکم برمی داریم چرا که این طرح نیازمند ضوابط، پشتیبانی حقوقی و نظام بی بیمه ای و منابع است.

فرمانده نیروی انتظانی اضافه کرد: همیاران پلیس سایبری در حد یک ایده است و پلیس فتا به صورت رسمی پیشنهاد خود را در این زمینه به کمیسیون مطرح نکرده است و این طرح به صورت آزمایشی در تهران بزرگ انجام و بعد از ارزیابی توسعه می یابد.

وی با بیان اینکه برای مقابله با جرایم باید آنها را طبقه بندی کنیم گفت: اکنون مرکز رصد در آگاهی مرکز ایجاد شده تا جرایم را پیگیری کند تا از این طریق پرونده ای مسکوت باقی نماند. براین اساس اگر استان یا شهرستانی توانایی رسیدگی به پرونده ای را نداشته باشد به مرکز ارجاع می شود.

وی تاکید کرد: کارآگاهان باید متناسب با جرایم و نوآوری مجرمان توانایی فنی و حرفه ای خود را ارتقا دهند.

وی اضافه کرد: در جرایم خود در هیچ جای دنیا به تک تک جرایم رسیدگی نمی شود بلکه شگردها تعقیب تا به یک گروهی از مجرمین دست یابند.

وی گفت: اموال وقتی کشف می شوند قابل شناسایی نیست و یک مساله در دستور کار ما قرار دارد که البته مردم باید سریال اموال خود را ثبت کنند این در حالی است که سریال اموال آنها توسط سارقان مخدوش نشده باشد.

وی تصریح کرد: ما تلاش داریم تا بیمه را در این زمینه فعال کنیم تا به نوعی جبران خسارت شود که این مستلزم آن است تا مردم اموال خود را بیمه کنند. چرا که ما دو سوم سرقت ها را کشف می کنیم اما یک سوم آن به دست صاحبانش می رسد.

وی در مورد فعالیت کارآگاهان خصوصی گفت: زمینه قانونی برای فعالیت آنها در کشور پیش بینی نشده است و بستر قانونی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در حوزه جرایم اقتصادی، مسائل حقوقی و مالی، وکلا به عنوان کارآگاهان خصوصی فعالیت می کنند اما در جرایم جنایی به نظر می آید نیاز به کارآگاه خصوصی نداشته باشیم چرا که وجود پنج هزار پرونده جنایی در سال چنین ضرورتی را ایجاد نمی کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.