رییس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: درست در زمانی حقوق بشر درجهان تبدیل به فرهنگ شده هیچ اقدامی برای هزاران قربانی سلاح شیمیایی ایران در نظام های بین المللی انجام نمی شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حسین سلیمی روز یکشنبه در همایش بین المللی احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاح های شیمیایی جنگ عراق با ایران درمراجع ملی وبین المللی افزود: تاریخ مدرن تاریخ تضادها است زیرا درست در زمان هایی، مفاهیمی توسط افرادی گسترش پیدا می کنند که خودشان بزرگ ترین ناقضان هستند.

وی افزود:به طور مثال اندیشه دموکراسی توسط ناپلئون بناپارت گسترش پیدا کرد و در قرن حاضر نیز مفاهیم وابسته به حقوق بین الملل از سوی ناقضان آن منتشر می شود .

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: درست در زمانی از سلاح های کشتار جمعی وشیمیایی بیشترین استفاده شد که فرهنگ نظام بشر دوستانه بیشتر ازهر زمانی در جهان مطرح است.

وی تصریح کرد: قربانیان مظلوم سلاح های شیمایی درجهان جلوی چشم داعیه داران حقوق بشر هستند اما هیچ اقدامی برای جلوگیری از بروز چنین فاجعه ای انجام نمی شود و فقط گردهمایی تشریفاتی درعرصه بین الملل برگزار می شود.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی گفت:حتی وقتی مردم قربانی سلاح های شیمیایی شده اند اقدام عملی برای احقاق حقوق و یا دست کم انعکاس مظلومیت آنها اتفاق نمی افتد.

سید قاسم زمانی دبیر این همایش نیز با اشاره به گذشت 27 سال از حمله شیمیایی عراق به سردشت گفت : کشتار با سلاح های شیمایی وحشیانه ترین جنگ به شمار می آید و قربانیان آن نیز مظلوم ترین قربانیان هستند.

وی خاطر نشان کرد: قربانیان سلاح های شیمیایی به صورت دردناک جان می سپارند و با رنج بسیار به زندگی خود ادامه می دهند.

وی تاکید کرد: دراین همایش قانون الزام دولت به پیگیری غرامت مصدومان شیمیایی را پی گیری می کند تا این مساله روی کاغذ نماند.

دبیر این همایش یاد آور شد در آینده نزدیک دو همایش در رابطه با قربانیان مین و ظرفیت های موجود در نظام های ملی وبین المللی برای حمایت از قربانیان ترور برگزار می شود.

زمانی ادامه داد: سال ها است شهروندان ایرانی قربانی مین می شوند اما همایشی در مورد ابعاد حقوقی باقی مانده ازجنگ عراق برگزارنشده است.

وی افزود: ایران بیش از دیگر کشورها قربانی تروریست شده و قانون ترور نیز در کشور به تصویب رسیده، بنابراین جای برگزاری همایش درمورد ترور نیز خالی است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.