طی دو روز گذشته تحولات پیرامون فعالیت های انتخاباتی اتاق تهران با سرعت بیشتری پیگیر می شود.

به گزارش جماران، دیروز گروه تازه تاسیس «پیشگامان وفاق» با حضور اسدالله عسگراولادی و مجید رضا حریری به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد. همزمان محسن خلیلی عراقی و یحیی ال اسحاق دو چهره شناخته شده بخش خصوصی در مراسمی که میزبان آن گروه «ائتلاف برای فردا» با حضور مسعود خوانساری، پدرام سلطانی و حامد واحدی بودند، شرکت کردند. کمی قبل تر گروه « ائتلاف بزرگ» نیز گردهمایی را تشکیل داده بود. هفته گذشته نیز تلاش های بسیاری برای شکل گیری ائتلاف های جدید انتخاباتی رقم خورده بود که برخی از این فعالیت ها با انتقادهای حمید حسینی عضو باسابقه ااق تهران نیز همراه شده بود. همچنین علاالدین میرمحمدصادقی عضو هیات رئیسه اتاق ایران و از چهره های شناخته شده بخش خصوصی نیز در گفت و گویی از فعالان بخش خصوصی و کاندیداها خواسته است:« کاندیداها وعده های دروغین ندهند.»

میرمحمدصادقی در دسته چهره های بخش خصوصی به شمار می آید که طی 4 دهه گذشته به دلیل فعالیت های نیکوکارانه و خیریه ای خود محبوبیت بالایی در میان فعالان اقتصادی پیدا کرده است. او در گفت و گویی با سایت اقتصاد نیوز گفته است:« متقاضیان ورود به هیات نمایندگان اتاق بازرگانی باید نظرات و پیشنهادات خود را به هیات‌ها و بخش‌های خصوصی اعلام کنند و وعده‌های دروغین به اعضای اتاق ندهند. تبلیغات باید در دستگاه‌های مختلف و مورد اعتماد مردم باشد. انتخابات اتاق بازرگانی تهران و اتاق بازرگانی ایران مانند انتخابات مجلس نیست که به تبلیغات آنچنانی نیاز داشته باشد. مردم باید به اعضای اتاق بازرگانی که مدافع حقوق اعضای خود و همچنین پیشنهاد دهنده برای حل مشکلات اقتصادی و شکوفایی عدالت و اقتصاد در کشور هستند، اجازه دهند تا هر فردی که شایسته است انتخاب شود. اتاق بازرگانی از گذشته تا به حال از معتبرترین افراد، مورد اعتمادترین و راستگوترین اشخاص و کسانی که مورد احترام جامعه بودند تشکیل شده‌است، بنابراین باید از رفتارهایی که خلاف اخلاق است در حوزه اتاق تهران خودداری شود. زیرا رفتارهایی نظیر افشاگری یا احیانا اتهام زدن، ارزش اتاق بازرگانی را کم خواهد کرد.»

همزمان محسن خلیلی عراقی در همایشی که ائتلاف برای فردا با حضور تشکل های سراسر کشور تشکیل داده بود، انتخابات اتاق های بازرگانی را مصادقی از دموکراسی خواند:« بخش خصوصی باید در انتخابات شرکت کند. این مجالسی که تشکل ها در آن حضور دارند و انتخابات اتاق مصداق بارز دموکراسی است.»

پس از او یحیی ال اسحاق نیز در همین همایش به تقدیر از تشکل های کشور پرداخت و بیان داشت:« حضور تشکل های مهم اقتصادی کشور در چنین برنامه های باعث ایجاد وجد در انسان می شود.»

همزمان مسعود خوانساری رئیس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران نیز در سخنرانی همایش نشست با تشکل های سراسر کشور از بخش خصوصی کشور دعوت کرد تا مشارکتی گسترده در انتخابات داشته باشد. براساس آنچه سایت صدای اقتصاد منتشر کرده است، خوانساری به موضوعات روز اقتصادی کشور نیز اشاره کرده است:« امروز بخش خصوصی کشور در حال منتظر گشایش هایی در روابط بین المللی و بهره گیری از هم افزایی اقتصاد جهانیست که کاهش چشمگیر قیمت نفت، دولت را برای عبور از این گردنه بیشتر نیازمند بخش خصوصی ساخته است. لذا دولت و بخش خصوصی با فهم و نگرانی ها، به هم امید متقابل بسته اند و خطای هر کدام موجب لطمه به دیگری می شود.»

مسعود خوانساری همچنین گفت:« بخش خصوصی که همواره چشم به حمایت دولت دوخته بود، اکنون نیازمند تکیه به توان خود است و شناخت و استفاده از ظرفیت درون زای خود. بخش خصوصی امروز باید هوشمندانه تر، ژخته تر، جدی تر و جامع تر از گذشته تصمیم گیری و حرکت کند. امروز نه مدیریت واپس نگر پاسخگوست و نه نقد بی عمل، بخش خصوصی باید گلچینی از نخبگان خود را به میان آورد و برای اخذ نتیجه محتوم صف آرایی کند.»

پدرام سطانی نایب رئیس اتاق ایران نیز گفته است:« تشکل ها صاحب اتاق بازرگانی هستند. همیشه بحث حمایت از تشکل های اتاق مطرح بوده است. اما نتیجه حمایت های وابسته ساز بوده است که در صنعت کشور شاهد اثرات آن هستیم. حمایت های که در بعضی از صنایع، هنوز اجازه نداده که این صنایع قد علم کنند. برهمین اساس همچنان آن حمایت وابسته است. پس ما با توجه به شناختی که از تشکل ها داریم به دنبال توامندسازی تشکل ها هستیم.»

سلطانی ادامه داد:« یکی از انتقادهای همیشگی این است که تشکل ها در اتاق کمتر به بازی گرفته می شوند. البته طی چهار سال گذشته هر زمان مراجعی از سوی تشکل ها بوده، وظیفه خدمت گذاری به جا آورده شده است ولی به واقع این کافی نیست. آنچه این ماموریت را به نهایت می رساند، این است که به جای به بازی گرفتن تشکل ها اتاق تشکل ها را بازیگر کند.»

اما برگزاری این همایش تنها، اتفاق شب گذشته نبود. شنبه اسدالله عسگراولادی و مجید رضا حریری نیز برای رونمایی از دیدگاه های انتخاباتیشان کنفرانس خبری را تشکیل دادند. اسدالله عسگراولادی در این نشست به انتقاد از برخی همراهان قدیمی خود پرداخت و بیان داشت:« برخی رفقای قدیمی آروز دارند من نباشم.» بااین حال مجیدرضا حریری از همراهان قدیمی عسگراولادی در همین نشست گفته است:«حاج آقا اصلا نگران رای آوردن نیست.»

عسگر اولادی در ادامه اعلام کرد:« یکی از کسانی که بسیار از رای نیاوردن من خوشحال می‌شود همسرم است.»

او همچنین گفته است :«من اهل بازنشستگی نیستم و رفقای من اجازه نمی‌دهند خود را بازنشسته کنم اما رفقای قدیمی آرزو دارند من نباشم. تولد من سه روز قبل از انتخابات اتاق است و دعا می‌کنم خدایا هفته بعد از تولد، من را ناراحت نکنی.»

اظهارنظرهای انتخاباتی طی روزهای گذشته با شدت بیشتری پیش رفته است. حتی اقتصاددانانی مانند دکتر علینقی مشایخی و موسی غنی نژاد نیز وارد عرصه انتخابات شده اند. علینقی مشایخی در همایش نشست ائتلاف برای فردا و تشکل های سراسر کشور، حمایت رسمی خود از این گروه و به صورت خاص برخی چهره های آن را اعلام کرد. همزمان موسی غنی نژاد در گفت و گویی با سایت اقتصادنیوز به تحلیل شرایط پیرامون انتخابات اتاق بازرگانی پرداخت.

فضای پیرامون انتخابات اتاق بازرگانی طی روزهای آینده با اخبار متفاوت تری نیز همراه می شود.

در حال حاضر تنها گروه نزدیک به محمد رضا بهزادیان طی یک هفته گذشته تحول خاصی را شاهد نبوده است. درگذشت برادر بهزادیان موجب شده بود تا او چند روزی را از تهران دور باشد و همین جریان قدری فعالیت های انتخاباتی ائتلاف او را به تاخیر انداخت. حضور مجدد بهزادیان می تواند، فضای پیرامون انتخابات را تغییر دهد.

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.