انتخاب 'اشتون کارتر' به عنوان رییس جدید وزارت دفاع آمریکا با توجه به وعده های وی برای اتخاذ مواضعی مستقل از دولت و سیاست سختگیرانه در مسائل هسته ای، حربه ای از سوی دولت 'باراک اوباما' برای کاستن از فشارها در برابر مخالفانش در کنگره قلمداد می شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، مجلس سنای آمریکا روز پنج شنبه گذشته در بحبوحه تصمیم آمریکا برای تشدید اقدامات نظامی اش علیه داعش، با انتصاب اشتون کارتر به عنوان رییس جدید پنتاگون موافقت کرد.

کارتر، 60 ساله معاون سابق وزارت دفاع آمریکا، گزینه 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا برای جانشینی با 'چاک هیگل' وزیر دفاع قبلی آمریکا محسوب می شود.

هیگل، نوامبر گذشته تحت فشارها به دلیل افزایش درگیری ها در منطقه خاورمیانه و خشم جمهوری خواهان استعفای خود را اعلام کرد.

با وجود مخالفت فراوان سناتورهای جمهوری خواه آمریکایی با سیاست های دفاعی اوباما، روند رای گیری سنا برای تایید کارتر در مقایسه با هیگل در دو سال پیش، راحت تر پیش رفت. سابقه کارتر به عنوان دمکراتی تندرو و فعالیتش در دولت های جمهوری خواه و وعده وی برای اتخاذ مواضعی مستقل از کاخ سفید می تواند دلیل این امر باشد.

برخی بر این باورند که اشتون کارتر با تسلطی که به امور دفاعی و امنیتی آمریکا دارد می تواند از انتقادهای جمهوری خواهان علیه دولت اوباما بکاهد.

کارتر در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، بر عزم خود درباره کاهش هزینه ساخت سلاح های جدید تاکید کرد. وی همچنین با اتخاذ دیدگاه های جنگ طلبانه اظهار داشت که به تسلیح دولت اوکراین علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه بسیار تمایل دارد.

کارتر گفت: جنگ با تروریسم بخش همیشگی ماموریت امنیت ملی ماست و از حملات علیه داعش و القاعده فراتر خواهد رفت.

وی همچنین گفت که در مقابل فشارها برای آزادی زندانیان گوانتانامو، بیش از حد ضرورت تسلیم نخواهد شد.

یک روز قبل از رای تایید سنا به وزیر جدید آمریکا، اوباما رسما از کنگره خواست مجوز ادامه حملات هوایی به عراق و سوریه و آموزش نیروها توسط ارتش آمریکا را در سه سال آینده صادر کند.

اوباما در دفاع از وزیر جدید دفاعش چنین استدلال کرده که وی با توجه به چند دهه تجربه اش، ارتش را در شرایطی که جنگ با شبکه های تروریستی ادامه دارد، قوی نگه خواهد داشت و بر روی قابلیت های جدیدی برای حفظ آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با تهدیدهای طولانی مدت متمرکز خواهد شد.

کارتر در جلسه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا وعده داد مواضعی مستقل از کاخ سفید اتخاذ کند. حمایت وی از انتقال سلاح به اوکراین یکی از نشانه های تعهد وی به چنین وعده ای قلمداد می شود.

وی پیشتر گفته بود که در طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که برای پایان سال 2016 میلادی برنامه ریزی شده بازنگری خواهد کرد.

به گفته 'جک رید' سناتور دمکرات آمریکایی، کارتر بر مشکلات کنونی از جمله جنگ در اوکراین، سوریه، عراق و افغانستان متمرکز خواهد بود اما در عین حال، با چالش های بلندمدت تری از جمله توان نظامی چین مواجه خواهد بود.به علاوه در صورتی که مذاکرات هسته ای ایران به نتیجه نرسد وی با بحران های دیگر دست و پنجه نرم خواهد کرد چرا که تبعات شکست مذاکرات وضعیت منطقه را تغییر خواهد داد.

در مباحث هسته ای، کارتر از حامیان پروپا قرص استفاده از گزینه نظامی برای جلوگیری از تکثیر هسته ای محسوب می شود. وی در سال 2004 در مقاله ای برای نشریه فارین افرز مدعی شد که اولویت آمریکا باید توقف ذخایر سوخت هسته ای جهان از طریق جلوگیری از دستیابی دولت ها به ویژه دولت های متخاصم با آمریکا به پلوتونیوم یا غنی سازی اورانیوم باشد. این امر مستلزم رویکرد روشن آمریکا در وهله نخست به شکل دیپلماتیک و در صورت لزوم تهاجمی برای نابودی برنامه هسته ای ایران و کره شمالی است.

از این رو، با توجه به مواضع هسته ای سختگیرانه وزیر جدید دفاع آمریکا، برخی گمانه زنی ها نشان می دهد که انتخاب وی با هدف ایجاد سدی در مقابل فشار جمهوری خواهان است. اوباما با انتخاب کارتر نشان داد که بیش از به نتیجه نرسیدن مذاکرات، نگران فشار تندروها است و در واقع در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات برنامه حساب شده ای دارد.

در حقیقت، انتخاب این دمکرات تندرو تا اندازه ای با هدف اطمینان دادن به جمهوری خواهان و لابی رژیم صهیونیستی در شرایطی است که کنگره بیشترین مانع تراشی را در برابر مذاکرات هسته ای ایران انجام داده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.